За да бъде стимулирано въвеждането на мерки по енергийна ефективност, трябва да се увеличи цената на тока.
Такова мнение изразиха експерти на продължаващата в София енергийна конференция на тема "Новата енергийна стратегия: конкурентност, устойчивост, ефективност, по-чиста среда".
Според специалистите по-високите цени на електроенергията и въвеждането на наказания за фирмите, които не изпълняват изискванията за енергийна ефективност, ще доведат до по-добри резултати, отколкото държавното субсидиране на потребителските тарифи на тока.
"Цените на тока в България са много ниски, което е спирачка за навлизането на нови инвестиции. В същото време това стимулира разхищаването на енергия...
Страната е много по-енергоинтензивна от останалите европейски държави, като за едно евро продукция се изразходва много повече енергия", заяви енергийния експерт на Световната банка Питър Йохансен.
Цитирани от него финансови анализи показват, че българското производство ще има отрицателен баланс, ако не се постигне по-добра енергоефективност.
Според Йохансен България е изправена пред три основни предизвикателства - задоволяване на нуждите от електроенергия, сигурност на доставките и енергийна ефективност.
Председателят на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев обаче няколко пъти заяви, че
не се очаква сериозно повишение на цените на електричеството
Той прогнозира, че увеличението за следващия регулационен период - от 1 юли 2010 г., ще бъде минимално. Надали щяло да е повече от 5 - 10%.
Според експертите един от най-простите начини за постигане на енергийна ефективност е въвеждането на наказания за компании - доставчици на енергия, както и в областта на строителството, където трябва да бъдат въведени определени стандарти.
Правителството трябва да дава пример и да бъде водач в областта на прилагане на мерки по енергийна ефективност, заяви Питър Йохансен.
Според него държавата може да си определи цел - да се предприемат мерки по енергийна ефективност във всички обществени сгради. Това ще стимулира пазара за енергийните одитори, ще се отвори и пазарът за така наречените "зелени" работни места, смята той.
Милко Ковачев, старши съветник към Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) посочи, че подобряването на
качеството на услугите е ключов инструмент за развитието на българската енергетика
Той посочи, че в електроенергийния сектор енергийната интензивност намалява по-бързо, отколкото в българската икономика като цяло. Общите загуби на вече произведена електроенергия преди приватизацията в енергийния сектор са били около 22%, а днес по публична информация те са около 14% средно за страната.
Според него потенциалът за развиване на дейности, свързани с енергийната ефективност, е огромен. Компаниите за енергийни услуги са добра форма за финансиране на подобни дейности в публичния сектор, но все още са малко познати на обществото, каза Ковачев.
Председателят на ДКЕВР коментира, че единствено пазарно ориентираните механизми са средството за регулиране на процесите в енергетиката.
Голяма част от проектите за развитие на възобновяеми енергийни източници не са финансово обезпечени, а инвеститорите се надяват да осигурят средства в бъдеще, коментира Семерджиев.
Той обясни, че включването на енергия от възобновяеми източници в общия електроенергиен микс оказва влияние върху крайната цена на тока, макар че то може да бъде компенсирано чрез възможностите за регулиране на цените на тока от конвенционалните централи.
Трябва да бъдат поощрявани инвестициите в електропреносната и разпределителна мрежа, за съжаление засега те се правят по принуда, при големи проблеми, а трябва да се планират в дългосрочен план, отбеляза още Семерджиев.