Университети и специалности ще се финансират според рейтинга им
Сергей Игнатов   
Източник: БГНЕС

Просветният министър Сергей Игнатов съобщи днес, че университетите и отделните специалности в тях ще имат рейтинг и от това ще зависи и финансирането им.

"Там, където дадено направление е най-добро в страната, то ще получи и по-високо финансиране. Например, правото няма да се финансира по един и същ начин навсякъде в
страната, а приоритетно ще се финансира, там, където е доказано, че е най-добро", каза министърът.

През май Игнатов съобщи, че бюджетните средства за висше образование може да бъдат намалени с около 10%, а не с 20%, както беше предвидено при актуализацията на бюджета.

Според просветния министър Сергей Игнатов е възможно да бъда постигната такава "оптимална" уговорка с министъра на финансите Симеон Дянков.

Занапред финансиране на университетите ще е различно, като ще се осъществи чрез оценка на научния потенциал и чрез рейтинг на висшите училища, обясни Сергей Игнатов.

През тази година в бюджета ще бъдат направени "малки стъпки за различно финансиране" на висшите училища, като с малък процент ще се повиши финансирането на инженерните специалности. То ще бъде дублирано и със специални стипендии.

Игнатов съобщи, че е завършил първият цикъл от изследване на научния потенциал в университетите и предстои да се избере чуждестранна агенция, която ще направи оценка по стандарти.

На базата на изследването на научния потенциал трябва да се отделят научноизследователските университети, за да получават повече средства, посочи министърът.

Той съобщи, че в министерството вече има информация за последните три години за възпитаниците на всички висши училища у нас - къде работят, каква заплата получават и каква е тяхната реализация.

Данните са от НОИ, стана много интересно, тъй като класацията се размества по неочакван начин в много отношения, отбеляза Игнатов.

Той съобщи, че по данните от НОИ юристите, завършили Югозападния университет в Благоевград, са с най-високо заплащане. Тези млади хора започват работа с най-високи заплати и "бият всички по този показател", коментира министърът.

Най-ниска била безработицата сред медицинските кадри - сред лекарите.

През октомври ще бъдат оповестени всички данни от изследването, съобщи образователният министър.

От днес Сергей Игнатов, зам.-министърът на финансите Владислав Горанов и главният секретар на МОМН Красимир Вълчев започват срещи с ректорите на всички български държавни висши училища, съобщи пресцентърът на МОМН.

С ректора на всяко висше училище МОМН ще търси индивидуални възможности за преодоляването на последствията от глобалната икономическа криза.

На срещите ще се търсят също решения за запазването на нивото на висшето образование в България и за осигуряването на академичните дейности.

Срещите са разпределени през целия юли и са част от диалога, който Министерството на образованието, младежта и науката и Министерството на финансите поддържат с висшите училища у нас, се посочва в съобщението.

Съпругата:  – Скъпи, вярваш ли в любовта от пръв поглед? Мъжът:  – Да, ако бях погледнал втори път, щях да избягам!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп иска ИТ гигантите да дигитализират правителството

Тръмп иска ИТ гигантите да дигитализират правителството

Технологии Преди 29 минути

Той смята, че така САЩ по-бързо получат модерни институции

Костадинов: Колкото по-бързо дойдат изборите, толкова по-добре

Костадинов: Колкото по-бързо дойдат изборите, толкова по-добре

България Преди 29 минути

Лидерът на „Възраждане“ коментира пред медиите позицията на партията му относно политическата криза, в която страната изпадна след оставката на кабинета „Желязков“

Карлос Насар и любимата му се насладиха на разходка с коне сред природата

Карлос Насар и любимата му се насладиха на разходка с коне сред природата

Любопитно Преди 1 час

Световният и олимпийски шампион Карлос Насар и приятелката му Александра Костадинова споделиха в социалните мрежи романтичното си бягство сред природата с разходка на коне, усмихнати моменти и послания за спокойствие, които впечатлиха хиляди фенове

Блъснаха дете до училище в София

Блъснаха дете до училище в София

България Преди 1 час

Детето е хоспитализирано в болница "Пирогов" с контузия на гръден кош

<p>Драматични снимки показват ареста на сина на Роб Райнър за убийството му</p>

Драматични снимки показват ареста на сина на Роб Райнър за убийството на родителите си

Свят Преди 1 час

На една от снимките се вижда Ник Райнър, чието лице е размазано, как е принуден да легне на земята с белезници на ръцете зад гърба си

Доналд Тръмп-младши се сгоди за трети път

Доналд Тръмп-младши се сгоди за трети път

Свят Преди 1 час

Президентът Доналд Тръмп обяви годежа на най-големия си син Доналд Тръмп-младши със социалистката Бетина Андерсън по време на коледно тържество в Белия дом - новината беше споделена и с видео в социалните мрежи

.

Русия и Иран: "Москва обещава много, но изпълнява малко"

Свят Преди 1 час

Още в края на септември Москва и Техеран подписаха декларация за намерения за изграждане на нови ядрени мощности

FACTCHECK: Общият съд на ЕС опроверга фалшива новина за приемането на еврото в България

FACTCHECK: Общият съд на ЕС опроверга фалшива новина за приемането на еврото в България

България Преди 2 часа

Твърдението е публикувано първо в профила на бившия депутат от партия БСП Румен Гечев

<p>16 декември: Показният разстрел на &bdquo;боса на босовете&ldquo; в Ню Йорк</p>

16 декември: Показният разстрел на „боса на босовете“ в Ню Йорк

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

<p>Как да работим в града със средна заплата над 7000 лв?</p>

БезГранично: Всичко за бизнесмена и служителя в Швеция

БезГранично Преди 2 часа

Всичко, което трябва да знаете за работата в тази скандинавска страна

Сергей Лавров

Русия няма защо да общува с Европа, казва Лавров

Свят Преди 2 часа

Лавров коментира и новата стратегия за национална сигурност на САЩ. По думите му целта на тази стратегия е „да постави Европа на мястото ѝ и да не ѝ позволява да налага своите либерални правила“

Наркопазар с полицейски чадър? Как е бил „пазен“ Росен Кръстев – Стъкларя

Наркопазар с полицейски чадър? Как е бил „пазен“ Росен Кръстев – Стъкларя

България Преди 2 часа

Седем души бяха привлечени като обвиняеми за участие в организирана престъпна група за палеж, подкупи, разпространение на наркотици в София и Ловеч

Австралийският премиер обяви сирийски бежанец за национален герой след атаката в Сидни

Австралийският премиер обяви сирийски бежанец за национален герой след атаката в Сидни

Свят Преди 2 часа

Антъни Албанезе нарече Ахмед ал Ахмед, обезвредил един от нападателите на плажа Бондай в Сидни, национален герой и заяви, че действията му са пример за смелост и човечност

Християн Мицкоски

Нови условия от Скопие за ЕС - идентичност, език и България

Свят Преди 3 часа

Мицкоски постави две условия, за да започне процедурата за промени в конституцията на страната, условие за реален старт на преговори на страната с ЕС

<p>Опашки и липса на машини - стотинките се превръщат в проблем</p>

Опашки и липса на машини - стотинките се превръщат в проблем

България Преди 3 часа

Броени дни преди въвеждането на еврото у нас хиляди граждани се опитват да изчистят монетите на левове и най-вече стотинките, които са събирали или са им оставали като ресто