Скандал след смяната на шефа на БАИ
Източник: iStock/Getty Images

С тамен Янев се връща на ръководния пост в Българската агенция за инвестиции, обяви пред журналисти служебният министър на икономиката Кирил Петков. Това обаче се оказа изненадващо за досегашното ръководство и предизвика скандал.

Петков мотивира решението по следния начин. "В момента е много важно максимално голям опит да се влее обратно в агенцията така, че да се опитаме да привлечем свеж капитал, колкото можем по най-ефективния начин. Опитваме се да имаме истински успехи", цитиран от Агенция Фокус.

Той обясни, че няма специфични критики към досегашната ръководителка на БАИ. Петков акцентира и върху важността българските търговски аташета и БАИ да имат голяма кооперация.

"Ще видите как ще приложим това ефективно. Имаме специална програма за координация, която ще пуснем. Всеки един от аташетата трябва да е представител на първо място на България. Аз съм представител на частния сектор. Не можете да имате хора, които са търговски представители, и да имат други ангажименти. Най-важното нещо е те да представят България и да имаме истински сделки. Ще ви покажем в края на 60-те ни дни позитивни резултати. Ще видите, че не са само общи коментари. Търговските аташета трябва да имат точно измерими резултати, дори за един малък период от 60 дена", подчерта служебният министър. 

Янев заемаше позицията и преди, но за известно време беше заместник на министъра на икономиката Лъчезар Борисов в кабинета "Борисов" 3.

Последва коментар от Десислава Трифонова

Сутринта в 11.00 часа бившият вече зам.-министър Стамен Янев нахлу буквално като мутра в кабинета ми и бях изгонена. Това каза пред журналисти досегашният директор на Българската агенция за инвестиции Десислава Трифонова, цитирана от Агенция „Фокус“.

"Беше ми връчена заповед на министър Кирил Петков за освобождаване без мотиви вътре в заповедта, без предупреждение и без предизвестие. Не мога да разбера защо е необходимо такова поведение спрямо мен и защо трябваше да бъда изхвърлена от Агенцията. Не ми беше дадена възможност да си събера нещата, тъй като г-н Янев ми каза да напусна. Доколкото знам, той ще е новият изпълнителен директор на агенцията, но към момента, в който той се появи в нея, дори не е имало заповед. Имало е само предложение до министър-председателя. Ако мотивите на министър Кирил Петков са за несправяне с работата, бих го посъветвала да погледне резултатите на Агенцията, откакто аз съм изпълнителен директор", коментира тя.

По думите ѝ за миналата година има сертифицирани над 1 млрд. проекти за инвестиции и то във време на криза. "Това е абсолютен рекорд за последните 6 години. Само за първото тримесечие Агенцията отново показа невероятни резултати и сертифицираните проекти са на стойност около 800 млн. лв., което отново е рекорд. Ако погледнете статистиките назад в годините, можете да видите, че за първото тримесечие никога не са правени такива резултати. Плановете ми бяха до края на годината да направим още по-голям рекорд и да достигнем до 1,5 млрд., тъй като съм в преговори с много инвеститори. Не заслужавам ли някакво нормално отношение, в което минимум министърът да ме извика и да се запознае с мен и с работата ми. Трябваше да влиза някакъв човек, бил той зам.-министър или не, и да ме гони от кабинета ми без никакво обяснение", допълни тя.

"В заповедта пише: „Освобождавам ви без предварително предизвестие“. Познавам се с г-н Янев, той беше зам.-министър в предишния кабинет. Не мога да разбера защо има такова отношение към мен. Ако това не е реваншизъм, аз не знам какво да наречем реваншизъм – да гоним хора, които работят. Няма нередности по моята дейност. Няма проверки срещу Агенцията. Това е чист реваншизъм, абсолютно никакви мотиви няма за моето махане. Не съм член на ГЕРБ и на нито една партия. Назначена съм като експерт миналата година от предишния министър", каза още Десислава Трифонова.

С коментар се включи и самият Стамен Янев

Нормално е, когато си заемал определена публична позиция и я напускаш, да има разочарование, но когато става въпрос за ефективност в администрацията, не са нужни мотиви съгласно чл. 19а на Закона за администрацията. Това каза в коментар за Агенция „Фокус“ директорът на Българската агенция за инвестиции.

"Бях поканен от новия министър, за да продължа там, където съм работил повече от 5 години. Министърът има за основен свой приоритет привличането на инвестиции и търси ефективност за краткия мандат на това правителство", обясни той.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
"Боташ" вдигна с 25% цените на тока и газа в Турция

"Боташ" вдигна с 25% цените на тока и газа в Турция

Свят Преди 4 часа

Цените на природния газ са повишени с 18,61% за промишлените потребители и с 19,42% за електроцентралите

Азерският петрол надхвърли 141 долара за барел

Азерският петрол надхвърли 141 долара за барел

Свят Преди 5 часа

Най-високата цена, достигната някога, е била 149,66 долара през юли 2008 г.

Тръгват директни пътнически влакове между България и Украйна

Тръгват директни пътнически влакове между България и Украйна

България Преди 6 часа

Пътническата жп връзка ще бъде пусната първоначално като сезонна услуга

Защо Сталин скочи в гроба на жена си? Истината за първата любов на диктатора

Защо Сталин скочи в гроба на жена си? Истината за първата любов на диктатора

Любопитно Преди 7 часа

Младежката трагедия на Сталин, който от мъка скача в гроба на първата си съпруга Екатерина, разкрива непознатото му човешко лице, останало скрито за историята зад маската на безмилостен и хладнокръвен диктатор

Руски изтребител се разби в Крим

Руски изтребител се разби в Крим

Свят Преди 8 часа

Екипажът на изтребителя e успял да катапултира

Операция „Спасяването на Орбан“: Тръмп изпраща Джей Ди Ванс в Унгария

Операция „Спасяването на Орбан“: Тръмп изпраща Джей Ди Ванс в Унгария

Свят Преди 8 часа

Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс пристига в Будапеща, за да подкрепи Виктор Орбан преди изборите на 12 април. Ходът на Тръмп цели да спаси ключовия си съюзник, докато опозиционерът Петер Мадяр води в проучванията на фона на скандали за връзки с Русия

.

Как да заменим майонезата в салатите за Великден: ​​5 най-добри алтернативи

Любопитно Преди 8 часа

Има много здравословни дресинги, които ще направят ястието по-малко калорично и по-здравословно

<p>Плашещо, но безвредно: Какво е&nbsp;&bdquo;синдром на експлодиращата глава&ldquo;</p>

Синдромът на експлодиращата глава може да ви връхлети, докато заспивате - какво казват експертите

Свят Преди 8 часа

Близо 30% от хората поне веднъж в живота си чуват силен шум или гръм, докато заспиват. Науката нарича това „синдром на експлодиращата глава“ – стряскащо, но напълно безопасно състояние, което не изисква специално лечение

Гюров: Имаме най-ниските цени на горивата в ЕС

Гюров: Имаме най-ниските цени на горивата в ЕС

България Преди 8 часа

При плодовете и зеленчуците очакванията са цените да започнат да се понижават след 2-3 седмици

Учени разкриха къде точно се намира мъжката G-точка

Учени разкриха къде точно се намира мъжката G-точка

Любопитно Преди 8 часа

Испански учени локализираха мъжката „G-точка“ – тя не е там, където всички предполагаха, а в малко познатата зона френуларна делта под главичката на пениса. Тази силно инервирана област е най-чувствителният център за удоволствие при мъжете

<p>&quot;Късметлия&quot; загуби рекордна печалба от лотарията, след като пропусна крайния срок</p>

"Късметлия" загуби 12,7 млн. евро печалба от лотарията, след като пропусна крайния срок

Свят Преди 8 часа

Въпреки мащабното издирване, притежателят на печелившия билет от Лондон не се появи в рамките на 180-дневния срок. Рекордната сума от 10,6 милиона паунда вече е окончателно загубена за играча и ще бъде дарена за социални проекти

Тръмп: Да вземем петрола и да натрупаме състояние

Тръмп: Да вземем петрола и да натрупаме състояние

Свят Преди 8 часа

Тръмп: Това би било "петролен фонтан" за света?

МВнР предупреди българите да напуснат Кувейт

МВнР предупреди българите да напуснат Кувейт

България Преди 9 часа

Спрени са търговските полети от Международното летище в Кувейт

Амал Клуни зашемети в Милано: Адвокатката показа нова прическа и безупречен стил

Амал Клуни зашемети в Милано: Адвокатката показа нова прическа и безупречен стил

Любопитно Преди 9 часа

Амал Клуни зашемети в Милано с модерна кожена пола и нова, по-къса прическа в карамелени нюанси, демонстрирайки за пореден път безупречен стил, подходящ за променливото време през април

Асеновград разгръща душата си в „Изживей България“

Асеновград разгръща душата си в „Изживей България“

Любопитно Преди 9 часа

Не пропускайте туристическата поредица в събота от 16:00 ч. по NOVA

Над 30 ученици от професионална гимназия „Джон Атанасов“ се включиха в програмата Vivacom Job Lab за умения за бъдещето

Над 30 ученици от професионална гимназия „Джон Атанасов“ се включиха в програмата Vivacom Job Lab за умения за бъдещето

Любопитно Преди 9 часа

Job Lab се провежда в ключов момент, когато пропастта между образованието и бизнеса се задълбочава, а бъдещето изисква не само теоретични знания, но и добре развити меки умения за успешна реализация