Задържаният за подкуп съдия остава в ареста
Източник: Георги Димитров, Vesti.bg

С офийският градски съд остави в ареста за постоянно съдията от Районния съд в Русе Николай Стефанов.

Той беше задържан в събота по обвинение, че е поискал подкуп от 1000 лв., след това се е опитал да вземе и 500 лв., за да одобри споразумение между прокуратурата и трима обвинени младежи, които били подсъдими за грабеж на 35 лв.

Според СГС може да се твърди, че русенският магистрат е извършил само първото престъпление, за което е обвинен.

За опита да вземе парите обаче няма достатъчно доказателства.

Според съдия Александра Йорданова магистратът има опасност да се укрие или да извърши ново престъпление.

Подслушването на русенския съдия започнало няколко дни преди ареста му. Според прокуратурата, той сам поискал парите.

При арестуването му в събота Николай Стефанов опитал да избяга, твърди още обвинението. Адвокатът му обаче припомни факта, че одобреното споразумение е от 9 февруари и то влиза в сила от момента, в който е одобрено от съдията. Затова било и нелогично магистратът да поиска пари.

Свидетелката Магдалена Петкова, която завела тримата младежи при адвокат Свилен Стефанов, казала при разпита си, че първоначално правозащитникът поискал по 500 лв. хонорар. След това обаче Свилен Стефанов поискал още 1000 лева, като казал, че ще дава тези пари на някого.

Защитникът на съдия Николай Стефанов - Димитър Стефанов, обясни, че магистратът в Русе бил известен с това, че рядко одобрявал споразумение на прокуратурата и цитира показания на други свидетели, които според него били недопустими.

Пред съда самият съдия заяви, че няма как споразумението, за което се твърди, че е взел пари, да бъде отлагано във времето, тъй като решението по него трябвало да бъде взето още същия ден.

"Излиза, че съм искал повече, а съм се опитал да взема по-малко" - с тези думи съдия Николай Стефанов обясни твърдението на прокуратурата, че първоначално поискал да вземе 1000 лв., а после опитал да вземе 500 лв.

Николай Стефанов припомни, че на 14 февруари получил няколко обаждания от Свилен Стефанов, но два пъти му обяснил, че не могат да се видят, защото бил зает.

По-късно през деня обаче срещата все пак се осъществила, като двамата отпътували с личния автомобил на магистрата към близко заведение.

Няколко метра след това обаче били застигнати от автомобил с полицейска лампа и кола с румънска регистрация, която била използвана като прикритие на агентите, които трябвало да задържат магистрата. Решението на съда от тази вечер може да бъде обжалвано пред по-горната инстанция.

Полицай: -Защо колата ви се движи на зиг-заг? -Ами, изпих няколко чаши. -Това не е причина да давате на жена си да кара.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Ниска активност на изборите в Република Сръбска

Свят Преди 4 часа

На една от секциите е докладван случай, при който човек, който вече е гласувал, е участвал повторно в процеса

<p>Клавиатурата изчезва заради поколението &quot;Алфа&quot;&nbsp;</p>

Поколение "Алфа" маха клавиатурата: Младите хора никога няма да се налага да пишат мейли

Любопитно Преди 4 часа

Клавиатура може да е следващото устройство, което ще изчезне

Макрон: Франция върви към доброволна военна служба

Макрон: Франция върви към доброволна военна служба

Свят Преди 6 часа

Франция преустанови наборната военна служба през 1997 г., по време на президентството на Жак Ширак.

,

7 души арестувани за разпространение на над 30 кг марихуана в Стара Загора

България Преди 8 часа

Полицейски операции на ОДМВР и ГДБОП разкриха мрежа за разпространение на наркотици в малки населени места

,

Нов протест срещу разширяването на платените зони за паркиране в София

България Преди 8 часа

Зам.-кметът по направление „Транспорт и градска мобилност“ Виктор Чаушев е провел среща с организаторите

Проверяват готовността на зимните ни курорти

Проверяват готовността на зимните ни курорти

България Преди 9 часа

Министерството на туризма проведе няколко работни срещи

Министерството за правителствена ефективност на САЩ бе разформировано

Министерството за правителствена ефективност на САЩ бе разформировано

Свят Преди 9 часа

Критици посочват, че инициативата, стартирала с голям шум, е донесла малко реални икономии

Тръмп: Киев не прояви благодарност относно предложения план за мир в Украйна

Тръмп: Киев не прояви благодарност относно предложения план за мир в Украйна

Свят Преди 9 часа

По думите му предложението на Вашингтон „не е окончателно”

Мерц е скептичен за плана на Тръмп за мир в Украйна

Мерц е скептичен за плана на Тръмп за мир в Украйна

Свят Преди 10 часа

Това каза той на срещата на Г-20 в Йоханесбург

,

Канада готова да поднови търговските преговори със САЩ, когато е "уместно"

Свят Преди 10 часа

Това заяви премиерът на Канада Марк Карни

Почина журналистът Борислав Банев

Почина журналистът Борислав Банев

България Преди 11 часа

Професионалният му път преминава през редица водещи медии за култура и лайфстайл

<p>Почина&nbsp;любимият моден дизайнер на принцеса Даяна</p>

Почина Пол Костело, любимият моден дизайнер на принцеса Даяна

Свят Преди 11 часа

Той си е отишъл от този свят на 80-годишна възраст

Фон дер Лайен: Границите на Украйна не могат да бъдат променени със сила

Фон дер Лайен: Границите на Украйна не могат да бъдат променени със сила

Свят Преди 12 часа

Европейският съюз трябва да има централна роля в мирното споразумение за страната, отбеляза председателката на ЕК