"Това, което сега е направено в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) под ръководството на проф. Маргарита Чинова е изпипано както трябва, гледано е от колеги, които се занимават пряко със защита правата на човека.
Така че не мога да се съглася с каквито и да било упреци за това, че, виждате ли, толкова е страшно, ще се отива в Страсбург, ще има дела, ще има осъдителни присъди."
Така правосъдният министър Маргарита Попова коментира ветото на президента върху част от промените в НПК в сутрешния блок на Би Ти Ви (bTV.bg).
Държавният глава върна за доразглеждане текстовете, които въвеждат резервен защитник и позволяват издаването на осъдителна присъда въз основа на данните от специални разузнавателни средства (СРС) и показанията на анонимен свидетел.
В мотивите си той записа, че те крият риск от съдебни грешки и осъдителни присъди срещу България в Международния съд по правата на човека в Страсбург.
Според министър Попова
дела в Страсбург винаги ще има, но те се водят заради неправилно прилагане на закона
Законът е такъв, какъвто трябва да бъде и хората не бива да бъдат манипулирани и не бива да бъдат заплашвани за това, че сега ще се случи нещо страшно, подчерта тя.
Маргарита Попова обясни, че и сега няма да се издават присъди само от данни, събрани със СРС-та. Когато към тях обаче бъдат събрани и други, преценка на съда е каква присъда ще постанови. Свободното съдийско убеждение, обсъждането, преценката и проверката на всички доказателства в съвкупност дават и оформят решението на съдията, каза министърът.
По думите й досега абсолютно неправомерно на съда е било забранявано да издава присъди, когато има доказателства, събрани със СРС и когато има доказателства, събрани чрез разпити на защитените свидетели.
Тя попита как да се разглеждат делата за организирана престъпност и корупция, след като
на съда се забранява да комбинира различни доказателства
и когато те са несъмнени, да постановява осъдителна присъда.
Попова каза, че няма да коментира мотивите на президента Първанов да наложи вето, но отбеляза, че те по-скоро дават напътствия, че е добре съдът да разполага с повече доказателства и по вътрешно убеждение да внимава, когато постановява осъдителни присъди.
Президентът по принцип е изключително прав, но за това имаме съд, отбеляза тя и допълни, че по закон на съдията е абсолютно забранено да постановява осъдителна присъда, когато има и най-малко съмнение за вината на подсъдимия.
Относно т.нар. "таен свидетел" правосъдният министър обясни, че това са хора, за които държавата е направила специален закон, който да ги защитава, когато са застрашени в дадено наказателно производство.
Ние, от една страна, харчим пари и правим закони, за да защитаваме добросъвестните граждани, които искат да помагат на разследването, а от друга страна, предварително казваме на съда, че няма право да ползва техните доказателства, поясни тя.
Това е пълно недоразумение
категорична е Маргарита Попова.
Всички забранителни разпоредби и пороци на формалния процес са преодолени и изхвърлени от наказателно-процесуалната система на Франция преди 200 години. Къде сме ние, запита правосъдният министър.
Относно фигурата на резервния защитник Попова каза, че той ще се появява само в тежки дела и в изключително редки случаи, когато съдът прецени, че има опити за злоупотреба с права от страна на защитниците или на обвиняемите.
Той ще се назначава по същия ред и начин, по който сега се назначава служебен адвокат. Целта е да не се бавят делата и да не се спъва техният ход.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!