Иван Димов не искал да си ходи от ВСС
Иван Димов   
Източник: БГНЕС

Временната комисия към Висшия съдебен съвет (ВСС) реши, че има данни за укоримо поведение на двама членове - Стойко Стоев и Иван Димов и възприе предложението на председателя на Върховния административен съд Константин Пенчев - да апелира към всички неизвестни магистрати, които са контактували с Красимир Георгиев-Красьо, и са имали нерегламентирани контакти, да си подадат оставките.

„ВСС показа, че има волята да укори тези магистрати и да ги прикани да си подадат оставките", каза пред журналисти Константин Пенчев и нарече това решение на ВСС „полезен прецедент".

Според Пенчев подаването на оставка е морален акт и всеки трябва да реши сам за себе си дали да го направи.

Членът на Висшия съдебен съвет Иван Димов обаче се отказа от вече заявеното си намерение да подаде оставка.

Имената на Димов и колегите му Стойко Стоев и Пламен Стоилов бяха замесени в последния скандал в съвета, след като главният прокурор Борис Велчев оповести, че тримата са имали разговори със съмнителния плевенски бизнесмен.

Техният колега Иван Колев твърди, че срещу определена сума Красьо е осигурявал гласове на членове от съвета при назначение на магистрати.

Димов и Красьо са провели 33 разговора през периода март-юни 2009 г., когато избухна скандалът. В 24 от случаите е звънял Красимир Георгиев посочи Божидар Сукнаров, председател на комисията, разследваща скандала.

От началото на година до 30 юни бизнесменът Георгиев е имал контакти с 14 магистрати, пише в констатациите към решението на временната комисия за установяване на нарушения на Кодекса за етично поведение на магистрати. Установените 14 магистрати са участници в конкурси за ръководни постове.

Някои от магистратите, които са били разпитани са заявили, че Георгиев е предлагал подкрепата си без да иска нищо в замяна.

Според Сукнаров поведението на Димов оставя съмнения за независимостта на кадровата политика на ВСС.

По повод ситуацията около ВСС след скандала главният прокурор Борис Велчев заяви, че доверие в съвета "практически няма". Не би трябвало да извършваме назначения докато не стигнем до истината и не възстановим това доверие.

Предложението на главния прокурор да се спрат временно назначенията на административни ръководители в съвета не бе прието.

"Не трябва да се възлагат огромни очаквания на ВСС, защото той не може да поеме цялата отговорност за този скандал. Всяка власт трябва да си поеме задълженията и се надявам с предложенията за изменение на в Закона за съдебната власт законодателната власт да поеме своята част от отговорността. Ако парламентът смята, че трябва да се направи ревизия на назначенията, нека го направи в закон", коментира пък Константин Пенчев.

Председателят на Върховния касационен съд проф. Лазар Груев припомни своите думи за необходимостта от катарзис в системата.

Трябва да бием камбаната на собствената си съвет. Илюзия е, да си мислим, че Красимир Георгиев е говорил само с магистрати и тези, с които е говорил, ще подадат оставка, заяви той.

Аз и моите колеги бяхме поставени на позорния стълб, заяви Пламен Стоилов. Нямам нищо общо с Красимир Георгиев, допълни той.

Откакто избухна скандала усещам индиректен натиск за две неща - да си призная за контакти с Красимир Георгиев и да подам оставка, допълни той.

Стоилов уточни, че е написал оставката си преди 10 дни, но ще я подаде само, ако загуби доверието на колегите си и те преценят, че дори с едно свое действие е уронил престижа на ВСС.

Стоилов заяви, че няма да признае нещо, което не е извършил, а именно - контакта с Красимир Георгиев.

Сукнаров също предложи да не бъде търсена вина на Пламен Стоилов, който е имал само едно набиране от мобилния телефон на Красьо.

За сметка на Димов обаче, на днешното заседание на ВСС своята оставка обяви Сребрина Христова. Тя обяви намерението още на миналото заседание на Висшия съдебен съвет (ВСС), тъй като нейният зет Ивайло Иванов е председател на районния съд в Костинброд. Дъщеря й пък е младши съдия в София.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Без право на грешка - Шеф Ангелов взе поредна куртка в Кухнята на Ада

Без право на грешка - Шеф Ангелов взе поредна куртка в Кухнята на Ада

Любопитно Преди 1 час

Редица пропуски сложиха край на участието на Симеон в Hell’s Kitchen

САЩ: До часове ще владеем напълно небето над Иран

САЩ: До часове ще владеем напълно небето над Иран

Свят Преди 3 часа

Израел: Неутрализирали сме около 300 установки за балистични ракети

Взрив на газова бутилка в Русе, пострада жена

Взрив на газова бутилка в Русе, пострада жена

България Преди 4 часа

Веднага на място са изпратени екипи на полицията

Турция привика посланика на Иран

Турция привика посланика на Иран

Свят Преди 4 часа

Ракетата е била неутрализирана от системата на НАТО за противовъздушна и противоракетна отбрана

27 политически формации подадоха документи в ЦИК за изборите

27 политически формации подадоха документи в ЦИК за изборите

България Преди 4 часа

В ЦИК са постъпили документи за регистрация на 15 партии и 12 коалиции

Акция в България и още страни от ЕС срещу огромна схема за измами с ДДС

Акция в България и още страни от ЕС срещу огромна схема за измами с ДДС

България Преди 4 часа

Разследващите оценяват щетите от укриване на данъци на около 103 млн. евро.

Русия заплаши с военен съюз на Балканите

Русия заплаши с военен съюз на Балканите

Свят Преди 5 часа

В Сърбия реагираха на заплахата

Иран заплаши да атакува израелски посолства по света

Иран заплаши да атакува израелски посолства по света

Свят Преди 6 часа

Това ще стане ако Израел атакува дипломатическата мисия на Техеран в Ливан

<p>Георги Георгиев: Няма дъно в българската политика</p>

Георгиев: ПП-ДБ саботира 440 милиона евро за България

България Преди 7 часа

Георги Георгиев: Няма дъно в българската политика

Ирански ракети удариха Йерусалим

Ирански ракети удариха Йерусалим

Свят Преди 7 часа

Това беше втората серия от взривове в града днес

Близо килограм кокаин и четвърт тон канабис в София

Близо килограм кокаин и четвърт тон канабис в София

България Преди 7 часа

Обвиняеми са общо четири лица

Павлин Коджахристов е новият директор на Столичния инспекторат

Павлин Коджахристов е новият директор на Столичния инспекторат

България Преди 7 часа

Назначението е в резултат на административна промяна в структурата на Общината

Малена Замфирова

Пиян турист удари в гръб Малена Замфирова на пистата, в болница е

България Преди 8 часа

Малена е получила множество фрактури и е откарана с хеликоптер в болница

Огромно задръстване след тежка катастрофа в София

Огромно задръстване след тежка катастрофа в София

България Преди 8 часа

Инцидентът е станал малко след 16.30 ч.

„Твърде секси съм, за да съм сама!“: Карди Би изригна срещу бившия си

„Твърде секси съм, за да съм сама!“: Карди Би изригна срещу бившия си

Любопитно Преди 8 часа

Изпълнителката на хита „Magnet“ в момента е на обиколка с шоуто си „Little Miss Drama“, като на 27 февруари тя ясно даде да се разбере, че е приключила с добрия тон към NFL звездата