Бившият депутат от ГЕРБ Димитър Аврамов остава в ареста
Бившият депутат от ГЕРБ Димитър Аврамов остава в ареста   
Източник: БГНЕС
Сд дът остави в ареста бившия депутат от ГЕРБ Димитър Аврамов, обвинен в търговия с влияние.

Софийската градска прокуратура вчера привлече в качеството на обвиняем Аврамов, след като пълномощията му като народен представител в 41-то Народно събрание бяха прекратени.

Според прокуратурата обвиняемият на два пъти е поискал и получил "дар" от 50 хил. лева, за да упражни влиянието си върху длъжностно лице от областната дирекция "Земеделие" в Монтана.

От Аврамов се е очаквало да повлияе за разпределение на земеделски земи в землището на общината.

Гледането на мярката за неотклонение продължи повече от пет часа.

Съдът прецени, че доказателствата по делото са достатъчни, за да се направи обосновано предположение, че депутатът е извършил престъплението, за което е обвиняем.

Той остави Аврамов в ареста, тъй като сметна, че има реална опасност да извърши ново престъпление, а също така и защото престъплението му е с висока обществена опасност и е извършено във време, през което той е бил депутат.

Днешното заседание беше закрито заради секретни материали, приобщени към делото.

Решението на съда може да се обжалва пред Софийския апелативен съд.

До този момент по делото са разпитани общо десетина души, сред които и зам-министърката на земеделието и храните Светлана Боянова.

Показанията на само един от свидетелите противоречат на тезата на държавното обвинение, като точно този свидетел е разпитан, след като Аврамов излезе от ареста.

От натривките на ръцете на депутата става ясно, че той не е докосвал онези 50 хил. лева, които бяха намерени в дома му на 17 юли и станаха част от доказателствения материал по делото.

Пред съда днес ексдепутатът е обяснил, че не може да каже точно тези пари какви са и от къде са.

Защитникът Огнян Митев твърди, че част от задълженията на Аврамов като народен представител е да осъществява помощ и съдействие, когато има някакви проблеми.

Адвокатът смята, че земеделецът от Монтана Светослав Илчовски се е опитал да натопи бившия депутат от ГЕРБ, защото не е доволен от действията на управляващата партия.

"Илчовски твърди, че имал да взима субсидии за няколко милиона лева, които не бил получил, защото министерството се ръководи от човек на ГЕРБ".

Светослав Илчовски обработвал площи в село Стубел, но с решение на Областната дирекция по земеделие в Монтана площите служебно са били разпределени на Екатерина Йорданова и нейна фирма.

Мъжът оспорвал решението в Районния съд в областния град, но докато дойдело решението, трябвало да ожъне засятата рапица. Между Йорданова и Илчовски избухнал огромен скандал кой точно има право да прибере реколтата.

В крайна сметка Илчовски разговарял със своя адвокат, който му обещал да говори с Димитър Аврамов за случая.

Според свидетелските показания ексдепутатът уверил адвоката, че директорката на Областната дирекция по земеделие Зорница Александрова е назначена от него и ще прави каквото й кажат и поискал 50-60 хил. лева и над 2500 дка обработваема земя.

Впоследствие адвокатът занесъл 50 хил. лв. за Аврамов в птицекланницата в Монтана. На 17 юли ексдепутатът и Илчовски се срещнали, но бившият народен представител поискал 50 хил. лева и 1000 дка земя.

Няколко часа по-късно парите били занесени в дома на Аврамов и оставени на 2-ия етаж в къщата му, обясни съдът преди да обяви решението си.

Софийският градски съд остави в ареста и двамата служители на ГДБОП, които бяха задържани за подкуп от 50 хил. лева.

Заедно с тях бяха арестувани и бивш служител на дирекцията, както и криминално проявен мъж, които също бяха оставени в ареста.

При задържането им у тях бяха намерени 12 500 лева.

Заседанието на съда премина при закрити врата, заради класифицирани материали, приобщени към делото. Решението може да се обжалва пред Софийския апелативен съд.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп очаква с Ердоган да приключат войната в Украйна

Тръмп очаква с Ердоган да приключат войната в Украйна

България Преди 6 часа

Тръмп: Президентът ме покани да отида в Турция в бъдеще и по същия начин той ще дойде във Вашингтон

Така ЕС може да удвои военната помощ за Украйна

Така ЕС може да удвои военната помощ за Украйна

Свят Преди 7 часа

Европейският съюз и САЩ са отпуснали около 40 млрд. евро годишно за военна помощ на Украйна

Тир падна в 40-метрова пропаст на Хаинбоаз

Тир падна в 40-метрова пропаст на Хаинбоаз

България Преди 9 часа

Произшествието е станало край село Мишемерков хан

Катастрофа със загинал на Прохода на Републиката

Катастрофа със загинал на Прохода на Републиката

България Преди 10 часа

Инцидентът е станал в района на с. Вонеща вода

Украйна внезапно атакува Русия

Украйна внезапно атакува Русия

Свят Преди 11 часа

Води се тежка битка по границата

<p>Първа официална поява на кралското семейство след скандалното интервю на Хари</p>

Кралското семейство се появи по време на честванията на Деня на победата в Европа

Свят Преди 11 часа

Тази година възпоменателното настроение идва на фона на подновеното напрежение в кралското семейство. Само преди дни принц Хари разкри, че баща му, крал Чарлз, вече не му говори

Ето защо Русия отмени парада в Севастопол

Ето защо Русия отмени парада в Севастопол

Свят Преди 12 часа

Украйна свали два руски многоцелеви изтребителя с дронове

NOVA отбелязва 6 май със специална програма

NOVA отбелязва 6 май със специална програма

Любопитно Преди 12 часа

Студио, посветено на силата на бойния дух и мисията да защитаваш родината, очаква зрителите в празничния ден

Вече е ясно: Израел иска да превземе Ивицата Газа

Вече е ясно: Израел иска да превземе Ивицата Газа

Свят Преди 12 часа

Израелските сили ще останат в териториите, които са завзели

Димитър и Христо: Не повярвахме на Маги, че влизаме в шоуто!

Димитър и Христо: Не повярвахме на Маги, че влизаме в шоуто!

Любопитно Преди 12 часа

Един дует с много нестандартни истории в Капките Podcast

Папамобил на папа Франциск стана детска линейка в Газа

Папамобил на папа Франциск стана детска линейка в Газа

Свят Преди 12 часа

Това е станало според желание на папата

Трима полицаи застреляни в Русия

Трима полицаи застреляни в Русия

Свят Преди 12 часа

Единият от нападателите е убит

Снимката е илюстративна

Яхта за милиони с 32-ма инфлуенсъри на борда потъна край Маями Бийч

Свят Преди 13 часа

Няколко пътници, които са били на плавателния съд, споделят в социалните медии видеоматериал, на който се вижда как яхтата започва да се пълни с вода

,

Няма начин да бъдеш перфектна майка, но има милион начини да бъдеш добра

Любопитно Преди 13 часа

Събитието „Ох, на мама!“ за бременни и родители ще се проведе в София на 17 и 18 май 2025 г. в Event Space 2020

Met Gala 2025: Защо на Доналд Тръмп е „забранено“ да присъства на събитието?

Met Gala 2025: Защо на Доналд Тръмп е „забранено“ да присъства на събитието?

Любопитно Преди 13 часа

Иванка Тръмп също бе редовен участник в събитията на Met Gala

Симион планира да направи Джорджеску премиер

Симион планира да направи Джорджеску премиер

Свят Преди 14 часа

Ще сменя членовете на Конституционния съд и тайните служби, ако стане президент на Румъния