14,5 години затвор за похитителя от Сливен
Стефан Стефанов малко след ареста му през март   
Източник: БГНЕС

14 години и шест месеца затвор при първоначален строг режим е присъдата за Стефан Стефанов, който през март направи опит за въоръжен грабеж и взе заложници в банков клон в Сливен. Днес той бе признат за виновен по девет обвинения.

Стефанов е осъден и да плати щети на ранения от него охранител на клона Станчо Станчев - 150 хил. лева. Той ще трябва да плати и нанесените материални щети на банковия офис, както и разноските по делото.

Петчленният състав на съда с председател съдия Галина Нейчева призна Стефанов за виновен, че на 23 март т.г. е извършил въоръжен грабеж на сума в особено големи размери - 335 386 лв., 23 800 долара, 13 000 евро и 885 британски лири, на обща стойност 395 730,77 лева.

Беше призната вината му и за извършване на опит за убийство на охранителя Станчев и за държане на петима заложници, служителки на банката.

По повдигнатите общо 9 обвинения съдът му наложи отделни и различни по размер наказания, но подсъдимият ще изтърпи най-тежкото от тях - 14 години и шест месеца "лишаване от свобода", при първоначален строг режим на изтърпяване на наказанието.

По искане на защитата на подсъдимия делото беше гледано по съкратеното съдебно следствие. Беше разпитана само негова съседка, която го охарактеризира като добър младеж, без прояви на агресия.

Като частни обвинители бяха конституирани пострадалият при грабежа охранител и петте заложнички на Стефанов. Четири от тях и Станчев присъстваха в съдебната зала. По тяхно искане по време на процеса не бяха допуснати журналисти.

Подсъдимият изрази съжаление за извършеното престъпление и каза, че не е искал да убива охранителя и да навреди на банковите служителки.

Защитникът му Марин Марковски пледира за същото. Според него Стефанов не е извършил опит за убийство, а може да бъде съден за нанесена тежка телесна повреда на охранителя и за недовършен опит за грабеж.

Съдът прие тезата на обвинението за квалификация на деянието на Стефанов като опит за убийство, при това извършено от лице, занимаващо се с охранителна дейност, обстоятелство, което по НК завишава степента на отговорност.

Присъдата подлежи на обжалване в 15-дневен срок пред Бургаския апелативен съд.

Управителката на банковия клон Весела Тонева каза, че служителките, които бяха взети за заложнички ще обжалват, тъй като не са удовлетворени от наказанието.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Синдромът на „бройката“: Защо мъжете се хвалят, а жените изпитват срам?

Синдромът на „бройката“: Защо мъжете се хвалят, а жените изпитват срам?

Любопитно Преди 14 минути

Броят на сексуалните партньори продължава да бъде обект на двойни стандарти и обществени стереотипи. Какво разкриват експертите за смущението, натиска и защо в интимния живот всъщност няма общовалидно понятие за „нормално“

Демерджиев отговори на ДПС за имотите си: Всичко е придобито с честен труд и е проверено от НАП

Демерджиев отговори на ДПС за имотите си: Всичко е придобито с честен труд и е проверено от НАП

България Преди 32 минути

Вътрешният министър отхвърли обвиненията за незаконно забогатяване и увери, че мерките за сигурност на критичната инфраструктура постоянно се засилват

Димитър Стоянов заяви, че ще продължи да следва политика на максимална прозрачност по темата

Военният министър: България не губи суверенитет с разполагането на американски самолети в "Безмер"

България Преди 45 минути

Стоянов увери, че страната няма да бъде въвлечена във военен конфликт, както и че всички действия ще бъдат под парламентарен контрол

САЩ са дали 37,5 млрд. за войната в Иран, a Хегсет иска още

САЩ са дали 37,5 млрд. за войната в Иран, a Хегсет иска още

Свят Преди 53 минути

37,5 млрд. долара - толкова е струвала войната в Иран за САЩ до момента. Министърът на отбраната Пийт Хегсет обаче иска от държавния бюджет да бъдат отделени още средства за конфликта

Пеевски: НАП да отиде на „Врабча“ 23, ако наистина ще се повишат приходите

Пеевски: НАП да отиде на „Врабча“ 23, ако наистина ще се повишат приходите

България Преди 1 час

ДПС ще обжалва решението на правителството за отнемане на сградата

Снимката е илюстративна

Неочаквано: Ана Мария Бабау е участвала в конкурси от името на Румъния и ОАЕ

Любопитно Преди 1 час

Ана Мария Бабау – новото лице, което поема отговорността да представи България на един от най-престижните конкурси за красота в свет, вече е дефилирала под флаговете на различни държави

Феноменът „съпруга наполовина“: Защо по-младите жени не правят възрастните звезди „готини“, а просто клише

Феноменът „съпруга наполовина“: Защо по-младите жени не правят възрастните звезди „готини“, а просто клише

Любопитно Преди 1 час

Актьорите Брад Пит и Джуд Лоу, както и рокаджията Ноел Галахър, се перчат с партньорки наполовина на тяхната възраст. Това обаче не е прогресивен избор, а вековно мъжко клише и опит за бягство от стареенето

.

„Благодарна съм, че това приключи“: Ребел Уилсън спечели съдебната битка за клевета

Любопитно Преди 1 час

Австралийската актриса Ребел Уилсън бе оправдана по делото за клевета, заведено от нейна колежка. Съдът в Сидни реши, че публикациите на звездата в социалните мрежи не са нанесли вреда върху репутацията на ищцата

Шишков: БСП трябва да напусне сградата, в която се помещава централата ѝ

Шишков: БСП трябва да напусне сградата, в която се помещава централата ѝ

България Преди 1 час

ДПС пък има 10 дни да освободи сградата на ул. „Врабча” в София

„Астероидът на хаоса“ лети към Земята: Ще можем да го видим с просто око и от България

„Астероидът на хаоса“ лети към Земята: Ще можем да го видим с просто око и от България

Любопитно Преди 2 часа

На 13 април 2029 г. 450-метровият астероид Апофис ще прелети едва на 30 600 км от Земята. Опасност от сблъсък няма, а България е сред най-добрите места в света за наблюдението му без телескоп

Пенсионните платформи позволяват на хората да съберат правата си на едно място и да проверят как различните решения влияят върху бъдещия доход.

Как пет държави показват на хората каква пенсия ги чака

Парите ни Преди 2 часа

От прогнози след данъци до напомняния при смяна на работа – дигитални платформи показват как днешните решения променят бъдещия доход

С тях не може да се спори: Кои са най-инатливите зодии

С тях не може да се спори: Кои са най-инатливите зодии

Любопитно Преди 2 часа

Астролозите съставиха класация на зодиакалните знаци според нивото им на инат, обяснявайки кои зодии най-трудно променят мнението си, дори когато са изправени пред убедителни аргументи

Цифровият психолог Десислава Тасева пред Лора Инджова

NOVA LAB Баланс: Пътят към себе си през личния „код“ и рождената дата

Любопитно Преди 2 часа

Цифровият психолог Десислава Тасева пред Лора Инджова за семейните модели, емоционалната зависимост и осъзнатите избори

От командването подчертаха, че американските сили остават в готовност да реагират на евентуални заплахи

USEUCOM: САЩ разполагат с отбранителни способности в България и остават в готовност

България Преди 2 часа

Изявлението идва на фона на искането за временно разполагане на американски самолети в авиобаза „Безмер“ и предупреждението от Иран

Михайло Драпати

Кой е Михайло Драпати - новият главнокомандващ на украинската армия?

Свят Преди 2 часа

Драпати е командир с дългогодишен боен опит, известен с действията си в Донбас, Херсонска и Харковска област