Руси Алексиев оглави Софийския градски съд
Източник: БТА

С ъдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) избра Руси Алексиев за председател на Софийския градски съд (СГС) на днешното си заседание. „За“ гласуваха - девет от членовете на съдийската колегия, а „против“ - двама. Изслушването на Руси Алексиев, което се състоя преди гласуването, продължи около четири часа. 

"Кандидатирането ми за председател на Софийския градски съд (СГС) е мотивирано най-вече от това, че имам желанието и енергията да продължа започнатото и да доразвия добрите практики, които бяха наложени в съда", заяви съдия Руси Алексиев. Той е заместник-председател на СГС, ръководител на “Наказателно отделение”, посочва информация на интернет страницата на съда.

Стефан Кюркчиев оглави временно СГС

Завършил е Юридическия факултет на Софийския университет през 1998 г. Бил е съдебен кандидат в СГС в периода 1999 г. – 2000 г. след което, встъпва в длъжност „младши прокурор“ в Софийска районна прокуратура (СРП). През 2003 г. е преназначен на длъжност „прокурор“ в СРП, а от 11 август 2006 г. е ръководител на най-големия отдел в СРП – „Икономически престъпления“. През 2008 г. встъпва в длъжност „заместник – районен прокурор“, която изпълнява до 11 юли 2013 г. Същевременно, в края на този период е и и. ф. районен прокурор.

Съгласно решение на ВСС от 24 юли 2014 г. е преназначен на длъжност „съдия“ в СГС – НО, в която встъпва на 07 юли 2015 г.. Притежава ранг „съдия във ВКС и ВАС“. В рамките на професионалното си развитие съдия Алексиев е участвал в множество национални и международни обучения и семинари, проведени в САЩ, Гърция, Белгия, Естония, Испания и др.

В началото на днешното заседание беше съобщено, че другият кандидат за председател на СГС Алексей Трифонов се е отказал от участие в процедурата по избор на председател.

"Първите действия ще са свързани с осигуряване на повече съдебни помощници, както и с взаимодействие с колегите, касаещи натовареността на отделенията в СГС и изравняването им", каза за БТА новоизбраният председател на СГС след заседанието. "В рамките на правомощията на председателя на съда и на съдийското самоуправление са мерки, които касаят попълване на щата", обясни той.

На въпрос твърде често ли се използват специални разузнавателни средства Алексиев обясни, че това е от компетентността на Национално бюро за контрол на специалните разузнавателни средства, а за качеството на доказателствата могат да отговорят единствено съставите, които разглеждат делата и които се произнасят по качеството на доказателствата, събрани със специални разузнавателни средства.

"Една от първите ми задачи, ако бъда избран за председател на съда, е да инициирам в най-кратък срок да се продължи работата по изработване на правила за командироване на съдии и такива да бъдат окончателно приети", заяви Алексиев по време на изслушването си пред Съдийската колегия на ВСС. Според него по този начин ще се гарантира прозрачното и предвидимо командироване на съдии в СГС и от СГС в други органи на съдебната власт.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Европа трябва да говори &quot;в един глас&quot; с Путин</p>

Михаил Ходорковски: Европа трябва да говори "в един глас" с Путин

България Преди 1 час

Някога най-богатият човек в Русия, Ходорковски влезе в конфликт с Путин, беше арестуван и прекара десет години в затвора

<p>Йотова:&nbsp;Европа беше &bdquo;във ваканция&ldquo; и е време да се събудим</p>

Йотова от Мюнхенската конференция: Европа беше "във ваканция" и е време да се събудим

България Преди 1 час

Президентът е провела срещи с Антониу Коща и с Николай Младенов

<p>Досегашният световен ред изглежда разрушен, но какво може да последва?</p>

Мюнхенската конференция 2026: Старият световен ред вече не съществува

Свят Преди 3 часа

Световни лидери, дипломати и военни експерти се събраха в Германия за едно от най-важните събития в глобалния политически календар

<p>Мерц и Макрон водят &bdquo;поверителни разговори&ldquo;</p>

Мерц и Макрон водят „поверителни разговори“ за европейското ядрено възпиране

България Преди 3 часа

Смята се, че американски ядрени бомби Б61 са разположени в Северна Италия, Белгия, Нидерландия и Западна Германия

<p>Украйна разкри кога и къде ще се проведе следващият кръг преговори с Русия и САЩ</p>

Канцеларията на Зеленски: Следващият кръг преговори с Русия и САЩ ще бъде в Женева на 17 и 18 февруари

Свят Преди 3 часа

По-рано днес Москва обяви, че съветникът в Кремъл Владимир Медински ще оглави руската делегация вместо началника на военното разузнаване Игор Костюков

,

Тейлър Суифт съди фирма за спално бельо заради името "Swift Home"

Любопитно Преди 4 часа

Правният екип на поп звездата твърди, че марката „Swift Home“ имитира нейния почерк и подвежда феновете, че тя рекламира продуктите

<p>Дипломация на високо ниво: Йотова в центъра на световни разговори в&nbsp;Мюнхен</p>

Дипломация на високо ниво: Илияна Йотова в центъра на световни разговори в Германия

България Преди 4 часа

Тя ще се срещне с председателя на Антонио Коща и с Николай Младенов

Къде изчезнаха коргитата на Елизабет II?

Къде изчезнаха коргитата на Елизабет II?

Любопитно Преди 4 часа

След отнемането на титлите му и изгонването от „Кралската ложа“ заради скандала „Епстийн“, принц Андрю се мести в нова резиденция в Норфолк, вземайки със себе си коргитата на покойната Елизабет II, които остават под негова лична грижа

о

Тежка катастрофа с ТИР на АМ "Струма", има пострадал

България Преди 4 часа

Тежкотоварното превозно средство се е движило в посока Дупница

Започва строежът на последните 80 метра от бул. "Тодор Каблешков" в София

Започва строежът на последните 80 метра от бул. "Тодор Каблешков" в София

България Преди 4 часа

Булевардът свързва бул. „Цар Борис III“ и бул. „Черни връх“ и осигурява директна връзка между кварталите „Кръстова вада“ и „Манастирски ливади“

“Екшън без граници” - това е обещанието на легендарния Виктор Ангелов за новия сезон на Hell’s Kitchen

“Екшън без граници” - това е обещанието на легендарния Виктор Ангелов за новия сезон на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 4 часа

Шефът на шефовете е категоричен: “Това ще е най-великият сезон досега”

„Чия е Гренландия“ в „Темата на NOVA”

„Чия е Гренландия“ в „Темата на NOVA”

Любопитно Преди 4 часа

Не пропускайте тази събота след централната емисия новини

<p>Три нови изригвания на вулкана Семеру в &quot;Огнения пръстен&quot;</p>

Три нови изригвания на вулкана Семеру - изхвърлил пепел на височина 4,7 километра

Свят Преди 4 часа

Семеру е четвъртият по височина вулкан в Индонезия (3,6 км над морското равнище - бел. ТАСС) и най-високият на остров Ява

"Мръсна търговия с хора": Връзките на Епстийн с Източна Европа

"Мръсна търговия с хора": Връзките на Епстийн с Източна Европа

Свят Преди 4 часа

Много от жертвите на сексуалния престъпник Джефри Епстийн са млади момичета от Чехия и Словакия

Криминалист: Случаят „Петрохан“ е тройно самоубийство в затворена група

Криминалист: Случаят „Петрохан“ е тройно самоубийство в затворена група

България Преди 4 часа

Криминалистът Апостол Славов отхвърля популярни версии от социалните мрежи за връзки с мексикански картели, дървена мафия или трафик на бежанци