Радев: Уважение към науката е ключът към напредъка на България
Източник: БГНЕС

Б ългария може да се развива като модерна и просперираща държава само ако се отнасяме с уважение и признателност към хората на науката и прогреса. Това заяви държавният глава Румен Радев на церемония в Гербовата зала на „Дондуков“ 2, на която удостои с висши държавни отличия изявените учени, преподаватели и общественици акад. Красимир Атанасов, Никола Караиванов, акад. Илза Пъжева, д-р Владимир Калоянов и проф. Георги Михов. Сред гостите на церемонията бяха заместник-министърът на образованието и науката акад. Николай Витанов, председателят на БАН чл. кор. Евелина Славчева и председателят на Съюза на учените в България проф. Диана Петкова.

Радев: Ще трябва да мислим за член трети на НАТО

В приветствието си президентът подчерта, че церемонията е израз на обществената признателност за всеотдайната работа на отличените за издигане на българската наука и образоване, култура и духовност на още по-високо равнище. Държавният глава посочи, че независимо дали става дума за научни изследвания, разкриващи пред света нови подходи в информатиката и изкуствения интелект, в електрониката и техническия прогрес, в медицината и фармацията, или за културното и духовно израстване на нацията и приобщаване на нашите общности и съграждани извън територията на България, те са обединили воля, енергия и талант в голямата цел страната ни да се развива като модерна европейска държава с богата култура и традиции, с висок интелектуален и духовен потенциал. 

По думите на Румен Радев постиженията им превръщат наградените в пример в техните области, пионери на духа, на родолюбивите каузи, научните пробиви и креативните идеи. Той допълни, че със своята работа те са част от духовната и интелектуална мощ на България, изградила и утвърдила нейния авторитет далеч извън пределите на страната. „Вярвам, че Вашият вдъхновяващ пример ще продължи да привлича нови привърженици и последователи за постигане на все по-високите цели, които Ви поставя съвременният динамичен свят“, заяви още президентът Радев. 

Румен Радев: Вандализмът е покушение срещу България

За изключително големи заслуги в областта на изкуствения интелект, информатиката и математиката беше отличен с орден „Стара планина“ първа степен математикът акад. Красимир Атанасов. Той е сред най-успешните учени на България в областта на информатиката и математиката. Работи в Института по биофизика и биомедицинско инженерство на БАН. В дългогодишната си работа акад. Атанасов дефинира три нови за науката понятия и чрез над 1000 публикации и 34 монографии полага основите на техните теории, чието значение е всепризнато от световната научна общност. Те намират широко приложение в областта на изкуствения интелект, компютърните технологии, медицината, биологията, химията, физиката, комуникациите и др. Акад. Атанасов е носител на редица престижни отличия. В последните издания на класацията на Станфордския университет за цялостно научно развитие заема първо място сред учените от България и е сред първите 2% учени в света.

С орден „Св. св. Кирил и Методий“ първа степен беше удостоен историкът Никола Караиванов за неговата просветителска дейност за българската диаспора в Украйна и за заслуги в областта на образованието и културата. От 1994 г. той е активен и постоянен участник в списването на вестника на българите в Украйна „Роден край“ с исторически статии. Голяма част от тях са издадени в отделни книги.Творбите му имат съществено значение за просветителското дело сред българите в Украйна. Има значителен принос в областта на образованието като делегиран лектор и преподавател по история от Министерството на образованието и науката на България в Болградската гимназия в периода 1998 г. - 2002 г. Провежда активна просветителска дейност и извън класните стаи, посещавайки множество български села и изнасяйки лекции сред местното население. Активно реализира инициативи на неправителствени организации, включително като председател на Дружеството за връзки с бесарабските и таврийските българи „Родолюбец“.

Изтъкнатият биолог акад. Илза Пъжева беше отличена с орден „Св. св. Кирил и Методий“ първа степен за нейните големи заслуги в областта на науката. Научните й интереси са свързани с изследването на разнообразни биологично-активни съединения, лекарствени молекули, протеини, ензими и други. Тя е пионер в България във въвеждането, разработването и прилагането на компютърно-подпомогнати методи за лекарствен дизайн. Академик Пъжева е автор на над 170 научни трудове, включително публикации в авторитетни списания и монографии. Ръководи и участва в над 30 национални и международни научни проекти. През 2020 г. е удостоена с Ордена за заслуги към Федерална Република Германия за принос в развитието на българо-германските научни отношения. Тя е първият български учен, избран за посланик на Фондация „Александър фон Хумболт“. Била е председател на Хумболтовия съюз в България, а към момента е негов почетен председател.

Д-р Владимир Калоянов беше награден за значим принос в областта на образованието, науката и културата по отношение на българските общности в Украйна и Молдова с орден „Св. св. Кирил и Методий“ първа степен. Д-р Калоянов е роден през 1954 г. в село Вайсал, Приморски район на Запорожка област, Украйна. Той е един от най-активните дейци на Дружеството за връзки с бесарабските и таврийските българи „Родолюбец“. Участва в множество събития, свързани с представянето на културно-историческото наследство, езика, литературата и традициите на българските общности в Бесарабия, Таврия и Крим. Организира пътуването и обучението на много деца от Таврия в България. Д-р Калоянов има сериозен принос към съвременната българска литература. Автор е на стихотворни сборници, през 2005 г. издава монографията „Българите в Таврия 1860 – 1939 г.“, а през 2010 г. излиза книгата му „Чудното сърце“ с разкази и приказки за деца. През 2022 г. издава своя значим научен труд „Цената на българщината в Таврия“.   

За значим принос за развитието на образованието и науката беше отличен с орден „Св. св. Кирил и Методий“ втора степен проф. Георги Михов. Той е сред изявените български учени в сферата на техническите науки. От 2007 г. е професор в Технически Университет – София, а от 2018 г. е член-кореспондент на БАН. В периода 2014 г. – 2019 г. г. е ректор на Технически университет – София. Основните области на научен принос и преподавателска дейност на проф. Михов са: медицинска електроника, цифрова техника, електронизация в индустрията, промишлени системи за управление. Участвал е в над 50 разработки и е ръководил 16 проекта от съществено значение за развитието на българската наука. Автор е на 190 научни публикации. Има защитен патент, внедрен в ЕКГ апаратите на Медицинска академия. Неговата научно-образователна дейност е оценена с редица международни отличия. 

От името на отличените акад. Красимир Атанасов изказа благодарност за оказаната чест. „Ще продължим все така активно да работим в нашите области“, подчерта  акад. Красимир Атанасов.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Белият дом мълчи за &quot;тайния план&quot; за Иран</p>

Белият дом запазва мълчание относно американския план за Иран

Свят Преди 10 минути

Египет потвърди съществуването на 15-точков проект, преговорите продължават

<p>Нови жертви след руски атаки в Украйна</p>

Руски атаки в Украйна - жертви в Харков и щети по пристанището в Измаил

Свят Преди 17 минути

Дронове удариха жилищни райони и енергийна инфраструктура, има ранени и разрушения

<p>Великобритания с нови мерки срещу &quot;сенчестия флот&quot; на Путин&nbsp;</p>

Киър Стармър разреши задържане на руски кораби от "сенчестия флот"

Свят Преди 36 минути

Лондон цели да ограничи финансирането на войната в Украйна чрез износа на петрол

Показват как ще изглежда бюлетината за вота на 19 април

Показват как ще изглежда бюлетината за вота на 19 април

Парламентарни избори Преди 52 минути

В изборите ще участват 24 формации - 14 партии и 10 коалиции

Как навикът да скролваме в телефона издава доходите ни

Как навикът да скролваме в телефона издава доходите ни

Любопитно Преди 59 минути

Обърнете внимание на хората около вас, които говорят по телефоните си

Сладък сън в чиния: 5 храни, които помагат при безсъние

Сладък сън в чиния: 5 храни, които помагат при безсъние

Любопитно Преди 1 час

Ако някога сте имали проблеми със заспиването, режимът ви на хранене може да играе много по-голяма роля, отколкото предполагате

11 умения, които родителите ни владееха, но поколението Z губи напълно

11 умения, които родителите ни владееха, но поколението Z губи напълно

Любопитно Преди 1 час

Много хора днес нямат уменията, които техните родители са притежавали. Какви важни житейски умения са нужни на Gen Z, но те често не ги разбират? И кой носи отговорността за тази пропаст?

САЩ: Тръмп не блъфира, ще ударим Иран по-силно

САЩ: Тръмп не блъфира, ще ударим Иран по-силно

Свят Преди 9 часа

Левит заяви, че цените на горивата ще паднат веднага щом приключи американската военна операция в Иран

Иран обяви, ако САЩ нахлуе, ще удари Червено море

Иран обяви, ако САЩ нахлуе, ще удари Червено море

Свят Преди 11 часа

Проливът Баб ел-Мандеб е сред най-стратегическите в света

Милиарди за пътища без резултат: Какво разкриват проверките в АПИ

Милиарди за пътища без резултат: Какво разкриват проверките в АПИ

България Преди 11 часа

Започват проверки на един по един от ремонтите

Прецедент, момиче осъди най-големите социални медии

Прецедент, момиче осъди най-големите социални медии

Свят Преди 11 часа

Според съдебния състав двете социални медии са проявили небрежност

Гюров обсъди с експерти мерки срещу петролната криза

Гюров обсъди с експерти мерки срещу петролната криза

България Преди 12 часа

По време на срещата стана ясно, че на този етап банковият сектор не е пряко засегнат от ситуацията в Близкия изток

Ракетната индустрия в САЩ в "бойна готовност" за Иран

Ракетната индустрия в САЩ в "бойна готовност" за Иран

Свят Преди 13 часа

Войната в Близкия изток води до бързо изчерпване на запасите от ракети

Украйна отговори на удара с масирана атака срещу Русия

Украйна отговори на удара с масирана атака срещу Русия

Свят Преди 13 часа

По информация на Русия общо 398 дрона с голям обсег на действие са били прехванати

Тридесет държави решават как да отворят Ормузкия проток

Тридесет държави решават как да отворят Ормузкия проток

Свят Преди 13 часа

Срещата ще се състои на ниво началници на генералните щабове