Радев: България и Португалия са единни в стремежа си да работят за по-добро бъдеще на Европа
Източник: https://m.president.bg/

Б ългария и Португалия са обединени от историята си, от богатото културно наследство и вдъхновението на нашите народи да работят за по-добро бъдеще.

Това заяви президентът Румен Радев днес в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, където със съпругата си Десислава Радева присъства на лекция на тема „Европа – перспектива за бъдещето“, изнесена от португалския държавен глава.

Днес е вторият ден от официалното посещение на Марсело Ребело де Соуза по покана на българския президент.

В Аулата на Софийския университет президентът на Португалската република, който е  изтъкнат преподавател и изследовател с академична кариера в сферата на правните и политическите науки, беше удостоен с почетно звание „Доктор Хонорис Кауза“.

Впечатляващо е да се види как университетски професор със своите задълбочени познания допринася за развитието на съвременната политика в Европа, подчерта Румен Радев.

Марсело Ребело де Соуза подчерта от своя страна, че оказаният от  Софийския университет „Свети Климент Охридски“ жест означава много за всеки академичен човек. По думите му демокрацията означава свобода и върховенство на закона. Тя е постоянно предизвикателство, изисква ежедневна промяна към по-добро, а действията ни или подобряват, или влошават качеството й.

„Трябва да помислим за бъдещето на Европа, за да отговорим на надеждите на хората. От отговора на всички предизвикателства пред ЕС зависи бъдещото му глобално място“, посочи в лекцията си португалския президент.

По-рано през деня Румен Радeв и  Марсело Ребело де Соуза посетиха Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“. Двамата разгледаха експозицията „Португалия в ръкописите и старите книги на Националната библиотека“, съдържаща три съчинения, съхранявани в Библиотеката: "Джихан-нюма" (Огледало на света) от 1732 г. на автора Кятиб Челеби, "Тарих ел-Хинд ел-Гарби ел-мусемма би хадит-и нев" (История на Западните Индии) от 1730 г. и "Нузхат ал-муштак фи хтирак ал-афак" (Книга за развлечение на копнеещия да преброди страните) – ръкопис от 1556 г. на Мухаммад б. Мухаммад ал-Идриси. Част от представената експозиция бе и първото издание на Нюрнбергска хроника от Хертман Шедел, отпечатана на 12 юли 1493 г. от Антон Кобергер. 

В Националната библиотека българският и португалският президент разгледаха и зала „История на книгата“, в която са изложени Бориловия синодик от XIII в. и Енинския апостол от XI в. Двете изключително ценни книжовни произведения са включени в регистъра на програмата на ЮНЕСКО „Паметта на света” за опазване на световното документално наследство.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ПП-ДБ предлага две стъпки за успокояване на напрежението след протестите

ПП-ДБ предлага две стъпки за успокояване на напрежението след протестите

България Преди 9 минути

Едната е свързана с бюджета, а другата - с поста председател на ДАНС

<p>Агенция &quot;Митници&quot; продава контрабандни стоки</p>

Агенция "Митници" продава задържани контрабандни стоки

България Преди 31 минути

На търг се продават телефони, пердета, строителни материали и други

Как Русия подмолно атакува Армения

Как Русия подмолно атакува Армения

Свят Преди 1 час

Русия залива Армения с дезинформация и лъжи, в които се твърди, че Западът насърчава "нетрадиционни ценности"

<p>Кой празнува имен ден днес</p>

Днес отдаваме почит на видна личност в духовния живот на българския народ

Любопитно Преди 1 час

Родом от Видинско, преподобният Теодосий Търновски станал монах в Арчарския манастир "Св. Николай"

Тежък влаков инцидент в Китай, загинаха 11 души

Тежък влаков инцидент в Китай, загинаха 11 души

Свят Преди 1 час

Трагедията е станала в южната провинция Юнан

Пожарът в Хонконг: Броят на жертвите продължава да расте

Пожарът в Хонконг: Броят на жертвите продължава да расте

Свят Преди 1 час

Полицията обяви, че трима заподозрени са били арестувани

Силно земетресение разлюля Индонезия

Силно земетресение разлюля Индонезия

Свят Преди 1 час

Епицентърът е бил на разстояние 46 км южно от град Синабанг

Ново заседание по дело, свързано с аферата "Осемте джуджета"

Ново заседание по дело, свързано с аферата "Осемте джуджета"

България Преди 1 час

Процесът срещу бившия следовател Петьо Петров продължава да се гледа задочно, тъй като той е в неизвестност

Учени откриха неочакван лек за холестерола

Учени откриха неочакван лек за холестерола

Любопитно Преди 2 часа

Поради високото си съдържание на витамини и микроелементи, този продукт може да намали риска от сърдечно-съдови заболявания

Съдът във Варна решава дали да остави Благомир Коцев в ареста

Съдът във Варна решава дали да остави Благомир Коцев в ареста

България Преди 2 часа

Градоначалникът беше конвоиран от затвора в София до този в морската столица, след като ВКС прати делото във Варна

Двамата гвардейци, простреляни близо до Белия дом, са в критично състояние

Двамата гвардейци, простреляни близо до Белия дом, са в критично състояние

Свят Преди 2 часа

По-рано губернаторът на щата Западна Вирджиния заяви, че те са починали, но след това информацията бе опровергана

Тръмп: Стрелбата по членове на Националната гвардия е терористично нападение

Тръмп: Стрелбата по членове на Националната гвардия е терористично нападение

Свят Преди 2 часа

Президентът заяви, че е наредил изпращането на още 500 войници във Вашингтон

На второ четене: Ресорната комисия в НС разглежда големия държавен бюджет

На второ четене: Ресорната комисия в НС разглежда големия държавен бюджет

България Преди 2 часа

По него са внесени 96 предложения за промени

Недоволството срещу бюджета продължава, протести и днес

Недоволството срещу бюджета продължава, протести и днес

България Преди 3 часа

Медиците също излизат, за да изразят недоволството си

"Смучех кръв от палеца си – толкова гладна бях"

"Смучех кръв от палеца си – толкова гладна бях"

Свят Преди 3 часа

Янина Соколовска, родена в Украйна през 1924, е оцеляла като по чудо по време на Гладомора.

Учени разбиха лунна скала и откриха огромна изненада

Учени разбиха лунна скала и откриха огромна изненада

Любопитно Преди 3 часа

Учените са открили материал, който може да е толкова стар – или дори по-стар – от самата Луна