Радев: България е навсякъде, където има човек, който говори, мисли и сънува на български
Източник: Президентство на Република България

Т рябва да излезем от парадигмата за България само в нейните физически граници. България е навсякъде по света, където има човек, който говори, мисли и сънува на български. Страната ни трябва да има по-тясна връзка с достойните българи, пренесли на хиляди километри българското слово, азбука и дух.

Това заяви президентът Румен Радев, който участва във виртуална литературна среща "Народността не пада там, дето знанието живей", съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

Радев: Всички национални крушения започват с разкол помежду ни

Форумът е по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова и има за цел да насърчи контактите между творческите среди у нас и български писатели и поети, пренесли знанието за България до най-далечни държави.

По думите на президента, не трябва да се допуска капсулация на българската култура от външния свят, а творците създават разказ за страната ни в чужбина.

Румен Радев добави, че като интегрират в творчеството си успешните обществени модели, ценности и принципи на държавите, в които се намират, писателите от своя страна дават своя принос и за демократичния път, по който върви България.

Президентът Радев: Здравната ни система се нуждае от лечение

Как пазят българския дух в чужбина, как разказват за България на хиляди километри от нея, какви отношения искат с родината споделиха творците Иво Иванов, Снежана Галчева и Ангел Колев от САЩ, Гергана Егова-Динева от Канада, Владимир Стоичков от Еквадор, Михаил Кръстанов и Илко Минев от Бразилия, Мария-Соня Кристофф от Аржентина.

Вицепрезидентът Йотова посочи, че произведения на част от тези автори се съхраняват в Националната библиотека "Св.св. Кирил и Методий", но не са достатъчно известни за българската публика.

От България в разговора участваха проф. Валери Стефанов - преподавател в СУ "Св. Климент Охридски" и директор на Университетското издателство, Георги Николов от Управителния съвет на Съюза на българските писатели, автор на няколко енциклопедии за българските писатели по света, и Къдринка Къдринова, председател на Дружеството на испаноговорящите журналисти.

Радев: Честните избори са най-ефективният гарант на демокрацията

Партньор на инициативата на вицепрезидента е Националният дарителски фонд "13 века България". Директорът на фонда Слава Иванова е представила успешно реализирания проект за издание на български език на един от най-тиражираните детски романи в САЩ - "Добри", илюстриран от българския художник Атанас Качамаков, който е и главен герой в творбата.

Участниците в литературната среща са благодарили за възможността чрез тази инициатива да създадат по-тесни контакти помежду си и с творческите среди в България.

Всички единодушно подкрепят идеята на вицепрезидента Йотова за създаване на Български национален културен институт, чиято основна цел е да разшири културното влияние на България по света.

"Концепцията ни е готова, имаме подкрепата на различни среди в България и сред сънародниците ни в чужбина. За съжаление, в предишната изпълнителна и законодателна власт не срещнахме воля да реализираме тази идея", посочи Илияна Йотова.

"Не можем да разчитаме, че сънародниците ни в чужбина ще бъдат приобщени пълноценно като една цяла българска общност само със спорадични прояви - отделни чествания, концерти, срещи", подчерта от своя страна президентът Румен Радев.

Държавният глава посочи, че целта на този институт е създаването на всеобхватна политика за българите в чужбина и изрази надежда за съвместна работа във връзка с популяризирането и отстояването на идеята пред институциите.

Следващата среща с български автори от Австралия и Африка ще се състои в навечерието на 24 май.

Разговорите са продължение на виртуалните инициативи, с които във време на пандемия вицепрезидентът се опитва да достигне до повече българи зад граница и техният глас да прозвучи в родината.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Проверка на Vesti за периода 11–16 май 2027 г. показва огромни разлики между офертите – от единични по-достъпни места в Сарафово до апартаменти за над 20 000 евро за пет нощувки.

Над 20 000 евро за 5 нощувки: Какво става с цените в Бургас за „Евровизия 2027“

Парите ни Преди 9 минути

Часове след обявяването на града домакин част от местата вече изчезват

НАП с рекорден брой проверки за еврото: Колко търговци са глобени

НАП с рекорден брой проверки за еврото: Колко търговци са глобени

България Преди 13 минути

Приходната агенция е съставила 1635 акта и е наложила глоби за близо 2 млн. евро

Двама се борят за шеф на НЗОК, един е кандидат за заместник

Двама се борят за шеф на НЗОК, един е кандидат за заместник

България Преди 35 минути

„Прогресивна България“ и „Продължаваме Промяната“ издигнаха свои номинации за управител на здравната каса

<p>Абсолютен рекорд свари реколтата в Южна Корея</p>

Климатичен кошмар: Вадят сварени картофи директно от нивите в Южна Корея

Любопитно Преди 59 минути

Рекордната жега от 42,5°C в Южна Корея съсипа реколтата от картофи, правийки ги меки като сварени още в почвата. Овощните градини и зеленчуковите масиви са унищожени, а учените предупреждават за предстоящ срив и драстичен скок в цените на храните

Откриха мъртъв шеф на телевизия в Северна Македония, по тялото му има наранявания

Откриха мъртъв шеф на телевизия в Северна Македония, по тялото му има наранявания

Свят Преди 1 час

38-годишният Лирим Хайредини, директор на телевизионната станция „Алсат-М“, е намерен безжизнен край търговски център в центъра на Скопие, полицията разследва случая

,

Холивудски трилър: Адриен Броуди и Шон Пен снимат филм за саботажа на „Северен поток“

Свят Преди 1 час

Режисьорът Дъг Лаймън започна снимките на екшън трилъра „Snake Island“ в Загреб. Сюжетът проследява тайна мисия на украински водолази за взривяването на газопроводите, а в главните роли са носителите на „Оскар“ Шон Пен и Адриен Броуди

Размерът на осигуровките зависи не само от дохода, но и от вида на осигуряването, възрастта и категорията труд, показва актуализираната таблица на НАП.

НАП разясни осигуровките за 2026 г.: Какво се променя за работещи и самоосигуряващи се

Парите ни Преди 1 час

Новите правила засягат осигурителните прагове, държавните служители, здравните вноски, непълното работно време и редица специални режими

Заради високия риск от пожари: Земеделският министър призова гражданите да бъдат внимателни и отговорни

Заради високия риск от пожари: Земеделският министър призова гражданите да бъдат внимателни и отговорни

България Преди 1 час

За последното денонощие са регистрирани 10 много големи пожара, съобщи Пламен Абровски

IAB България представя AdEx 2025 – водещото проучване за дигиталния рекламен пазар у нас

IAB България представя AdEx 2025 – водещото проучване за дигиталния рекламен пазар у нас

България Преди 2 часа

Резултатите за инвестициите, тенденциите и развитието на пазара ще бъдат представени на 16 септември 2026 г. в София

5-годишното дете, пребито в Новачене, било бутнато от мост, твърдят съседи

5-годишното дете, пребито в Новачене, било бутнато от мост, твърдят съседи

България Преди 2 часа

Състоянието на момченцето остава критично, съобщиха от „Пирогов”

Къде отиват парите ви? 10 коварни разхода, които изяждат бюджета ви

Къде отиват парите ви? 10 коварни разхода, които изяждат бюджета ви

Любопитно Преди 2 часа

Заплатата ви все още дори не е имала време да „престои“ в сметката ви, а вие вече се чудите къде са отишли част от парите

След взривовете в склада за боеприпаси: Прокуратурата влезе на оглед в „ЕМКО“

След взривовете в склада за боеприпаси: Прокуратурата влезе на оглед в „ЕМКО“

България Преди 2 часа

На място са следователи от следствен отдел, както и вещи лица и експерти

<p>&bdquo;Като кокаин&ldquo;: Започна делото срещу &bdquo;Мета&ldquo; за дизайна на Facebook и Instagram</p>

Започна федералното дело срещу „Мета“ за дизайна на Facebook и Instagram

Свят Преди 2 часа

Четири американски щата обвиняват компанията, че дизайнът на платформите ѝ насърчава зависимост у непълнолетните и допринася за проблеми с психичното здраве.

Ерлинг Холанд

Ликът на Ерлинг Холанд се появи върху пратка с кокаин в Еквадор

Свят Преди 2 часа

Еквадорската полиция откри 370 пакета с наркотик, обозначени с изображения на норвежката футболна звезда