Президентът Радев заминава на официална визита в Япония
Източник: БГНЕС

О т 18 до 21 май президентът Румен Радев ще бъде на официално посещение в Япония, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. 

По покана на японската страна държавният глава ще посети в Деня на България световното изложение ЕКСПО 2025 в Осака и ще проведе срещи на най-високо равнище в Токио, както и с представители на японския бизнес.

В делегацията, водена от президента, ще участват представители на български компании и организации с дейности в областта на индустрията, високите технологии, науката, иновациите и аутомотив сектора. Президентът ще бъде придружаван от своята съпруга Десислава Радева. 

В Осака държавният глава ще участва в официалната церемония по случай Деня на България в рамките на световното изложение ЕКСПО 2025. В него 165 държави и региони и девет международни организации представят своите култури, идеи и иновации в обособени за целта около 180 павилиона. Централната тема на настоящото издание на международното събитие е „Проектиране на бъдещото общество за нашия живот", като се предвижда провеждането на интерактивни експозиции, демонстрации на авангардни технологии като изкуствения интелект и роботиката, представяне на устойчиви и иновативни решения в областта на архитектурата, енергетиката и здравеопазването, изложби за интелигентни градове и други. Форумът бе открит през месец април и ще продължи до октомври тази година, като се очаква да бъде посетен от близо 30 млн. души. 

Президентът ще посети Българския павилион на ЕКСПО 2025, където страната ни е представена чрез своето богато културно-историческо наследство, иновации и визия за бъдещето. Павилионът, чието мото е „Еволюция с природата“, разкрива научния, икономически и туристически потенциал на България. 

В Токио президентът Румен Радев ще има аудиенция с Н.В. император Нарухито в императорския дворец в японската столица. Българският държавен глава посети Япония през 2019 г. за церемонията по интронизация на императора. 

В столицата на Япония президентът Румен Радев ще се срещне с министър-председателя на страната Шигеру Ишиба, с когото ще подпише Декларация за издигане на двустранните отношения между България и Япония на ниво стратегическо партньорство. В резиденцията на министър-председателя българският президент ще бъде посрещнат с тържествена церемония с военни почести, след което ще бъдат проведени среща между двете делегации и съвместна пресконференция, информират още от президентската институция. 

В програмата на президента за посещението в Япония са предвидени участие в икономически семинар, организиран от българското посолство в страната и Японската организация за външна търговия JETRO, срещи с ръководствата на JETRO, японската технологична компания „Тошиба“, Японската бизнес федерация „Кейданрен“ и банка „Сумитому Мицуи“. В рамките на посещението си държавният глава ще посети още японската авиационна база „Хякури“ и изследователския център на най-голямата научна организация в Япония „RIKEN“.

В рамките на визитата си държавният глава ще изнесе лекция, посветена на двустранните отношения между България и Япония в университета „Васеда“.

Основаното през 1882 г. висше училище е едно от най-старите и престижни в Япония и има споразумение за сътрудничество със Софийския университет „Св. Климент Охридски“. В университета „Васеда“ се обучават около 50 хиляди студенти, като в него са се дипломирали седем японски министър-председатели. Президентът Румен Радев ще проведе среща с ректора на университета проф. Айджи Танака и заедно с принцеса Такамадо, член на императорското семейство, ще разгледа изложбата „България-Япония – политика, дипломация, личности и събития“, която представя историята на българо-японските отношения от края на XIX век до наши дни. Автори са Вера Стефанова, японист и дългогодишен дипломат, и доц. Евгений Кандиларов, преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Експлозия в завод в Русия, много жертви и ранени

Експлозия в завод в Русия, много жертви и ранени

Свят Преди 5 часа

На мястото е обявено извънредно положение

Сузана и Стоян се разделиха с романтичното приключение „Диви и красиви“

Сузана и Стоян се разделиха с романтичното приключение „Диви и красиви“

Любопитно Преди 7 часа

Дамите ще определят съдбата на тайния агент Чефо във формата

Глобалната инициатива на Хилари Клинтън

Хилари Клинтън би предложила Тръмп за Нобелова награда за мир при това условие

Свят Преди 9 часа

Ако Тръмп убеди Путин да се съгласи на прекратяване на огъня, без размяна на територии с Украйна

Собственикът на колата, ударила автобус, не познавал шофьора

Собственикът на колата, ударила автобус, не познавал шофьора

България Преди 9 часа

МВР: Само вчера Виктор Илиев е получил 2 фиша

Протест във Варна в подкрепа на кмета Благомир Коцев

Протест във Варна в подкрепа на кмета Благомир Коцев

България Преди 10 часа

Демонстрацията беше под наслов "на вечеря при Пламенка" пред заведение, което се смята, че е нейна собственост

Тръмп говори с Лукашенко преди срещата с Путин в Аляска

Тръмп говори с Лукашенко преди срещата с Путин в Аляска

Свят Преди 10 часа

Лукашенко е близък съюзник на Путин

Звездата Йоргос Мазонакис е настанен в психиатрична клиника

Звездата Йоргос Мазонакис е настанен в психиатрична клиника

Свят Преди 11 часа

Той е бил в много лошо състояние

Руският президент Владимир Путин вече е в Магадан

Руският президент Владимир Путин вече е в Магадан

Свят Преди 11 часа

Песков: Президентът винаги пристига навреме

Дворове и стопанска постройка пламнаха в Разбойна

Дворове и стопанска постройка пламнаха в Разбойна

България Преди 11 часа

За момента няма информация за пострадали хора

Тръмп заплаши Русия с тежки последици от самолета си

Тръмп заплаши Русия с тежки последици от самолета си

Свят Преди 12 часа

Тръмп: Аз не съм тук, за да преговарям за Украйна

Снимката е илюстративна

Двама души са изчезнали в морето край Слънчев бряг

България Преди 12 часа

Първо в морето е влязло момче, родено през 2011 година, след него и негов роднина, роден през 1995 година

Задържаха мъж, отправил терористична заплаха към Летище „Васил Левски“

Задържаха мъж, отправил терористична заплаха към Летище „Васил Левски“

България Преди 13 часа

Той съобщил, че жена, пътуваща за Словакия, носи взривоопасно устройство в себе си

Задържаха за 72 часа младежа, блъснал хора с АТВ

Задържаха за 72 часа младежа, блъснал хора с АТВ

България Преди 13 часа

Той е обвинен за това, че по непредпазливост е причинил средни телесни повреди на петима пешеходци

,

В Газа: Да те убият, докато чакаш за храна

Свят Преди 13 часа

Новините за цивилни палестинци, загинали в близост до центровете за разпределение на помощи в Газа, вече са ежедневие

Шофьорка с 2,96 промила помете пешеходка и две коли в Перник

Шофьорка с 2,96 промила помете пешеходка и две коли в Перник

България Преди 13 часа

Каращи зад нея видели какво се случва, догонили жената и я спрели, извършвайки граждански арест

Тръмп излетя към Аляска за срещата с Путин, няма места в Анкъридж

Тръмп излетя към Аляска за срещата с Путин, няма места в Анкъридж

Свят Преди 13 часа

Хотелите и курортите в района са напълно запълнени