П ревозвачите готвят блокади по границата. Причината - новите изисквания за проверки, заради които на пунктовете ни с Гърция от вчера се вият километрични опашки.
Решението за строгите мерки беше одобрено от Европейския съвет преди един месец. До въвеждането им се стигна след атаките във Франция и Германия, от които се видя, че терористите са се движели свободно на Шенгенска територия.
Европейските институции предупреждават,
че гражданите трябва да са подготвени за по-дълги проверки и чакане по границите.
От 7 април 2017 г. влиза в сила въпросният Регламент 2017/458 на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Кодекса на шенгенските граници.
Регламентът въвежда извършването на системни /задължителни/ проверки на всички категории пътници, в това число и на гражданите на ЕС и техните документи за пътуване, при преминаването им през граничните пунктове.
В тази връзка Главна дирекция „Гранична полиция” уведомява гражданите, че е възможно увеличаване
на времето за изчакване в зоните на ГКПП за извършване на тези гранични проверки.
Съгласно Регламента може да се допусне изключение от правилото за системни проверки на вътрешни сухопътни граници на държавите-членки. На тези граници могат да се извършват несистемни проверки спрямо лицата, ползващи се от правото на свободно движение, съгласно правото на ЕС, основани на оценката на риска.
Жълт код за студено време: Температурите падат до -11°">