Евростат: Повече студенти в България отпреди 10 години
Евростат: Повече студенти в България отпреди 10 години   
Източник: БГНЕС - архив
Пд ди десет години у нас е имало около 225 хил. студенти, докато през учебната 2011/2012 г. техният брой вече е над 280 хиляди, показват данни на националната статистика.

Все пак за последните три учебни години се забелязва леко намаление на броя на студентите у нас - през 2009/2010 те са били 283 хиляди, през 2010/2011 - около 281 хиляди и към днешна дата - 280 хиляди.

През настоящата учебна година близо 230 хиляди студенти се обучават в държавни висши училища и около 50 хиляди - в частни вузове.

Над 11 хиляди са били чуждестранните студенти, които следват у нас.

Завършилите висшисти у нас през 2011 г. са близо 64 хиляди, като жените са близо 39 хиляди, а мъжете - около 25 хиляди.

Степените бакалавър и магистър през миналата година са получили 55 хиляди висшисти, професионален бакалавър са станали 7500 висшисти, а доктор - 638 души.

Според анализ на Евростат за висшето образование и студентите в ЕС, което включва и България - у нас най-голям процент студенти изучават специалности, свързани с бизнес администрацията и социалните отношения - около 43 на сто, 18,7 на сто от бъдещите висшисти у нас изучават специалности в сферата на промишлеността и строителството, 8 на сто - в сферата на услугите, 7,7 на сто - хуманитарни науки и изкуството, 7 на сто - в сферата на здравеопазването, около 2,4 на сто изучават агрономство и ветеринарни науки и т.н.

Анализът на Евростат отчита, че

през миналата година в рамките на ЕС-27 е имало почти 20 милиона студенти,

обучавани в близо 4000 институции за университетско и следдипломно образование.

В рамките на ЕС има едва четири държави, в които се обучават над 2 милиона студенти - Германия, Англия, Франция и Полша.

В Италия и Испания студентите не надхвърлят тази цифра, а заедно тези шест държави съставляват близо две трети от броя на всички студенти в ЕС.

Румъния е другата страна членка на ЕС, която отчита около 1 милион студенти.

През изминалата година близо 4,5 милиона студенти са завършили висши учебни заведения в ЕС.

Анализът показва, че близо 36 на сто от завършилите висшисти са изучавали социални науки, бизнес и право.

Завършилите висшисти в ЕС в сферата на здравеопазването и хуманните науки са били около 15 на сто, а специалистите в сферата на инженерството, промишлеността и строителството - около 13 на сто.

Средната възраст на студентите в ЕС варира от 20 години /Ирландия/ - до 22-25 години /Испания, Дания и Финландия/ и др.

Стратегическата рамка за европейско сътрудничество в областта на образованието и обучението прогнозира, че до 2020 г. делът на 30-34 годишните с висше образование в ЕС трябва да бъде поне 40 на сто.

Всеки трети европеец на възраст 30-34 години през миналата година е имал висше

образование, отчита анализът. В някои страни този процент дори е по-голям - в Ирландия, Люксембург, Швеция, Англия, Норвегия, Швейцария - около 40 на сто от 30-34-годишните мъже и жени са били висшисти.

Програмата за модернизация на университетите се поддържа чрез изпълнението на 7-ма рамкова програма на ЕС за научни изследвания и програмата за конкурентноспособност и иновации.

Европейската комисия и страните-членки на ЕС са създали и европейска квалификационна рамка за учене през целия живот, отчита още Евростат.

Според анализа някои от най-новите политически инициативи в тази област включват усилия за развитие на връзките между университетите и бизнеса, за да се стимулира обмена на добрите практики и да се решават общите проблеми.
– Скъпа, какво ще кажеш за едно романтично пътуване? – Къде? – До хладилника и обратно – донеси ми бира!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зеленски: Русия изчаква влошаване на времето, за да атакува енергийни обекти

Зеленски: Русия изчаква влошаване на времето, за да атакува енергийни обекти

Свят Преди 3 минути

Руски дронове и ракети снощи поразиха украински енергийни обекти и причиниха прекъсване на електроснабдяването в някои части на Киев

,

Това е търговска тайна: В кои дни се продават най-евтините самолетни билети

Любопитно Преди 47 минути

Всеки, който планира пътуване, се надява да намери страхотна оферта за самолетни билети

а

Мелания Тръмп: Водя директен диалог с Путин за съдбата на украинските деца

Свят Преди 2 часа

Тя заяви, че осем деца са били върнати при близките си през последните 24 часа след преговори между нейния екип и представителите на Путин

,

Тръмп обмисля "сериозно увеличение" на митата върху вноса на китайски стоки

Свят Преди 2 часа

Китай произвежда над 90 на сто от преработените редкоземни елементи и редкоземни магнити в света

и

Мътна вода във Великотърновско след проливните дъждове

България Преди 3 часа

Водата не е опасна за здравето, но от РЗИ препоръчват да се използва бутилирана за пиене

,

Френски центристки лидер: Макрон ще избере нов премиер през следващите часове

Свят Преди 3 часа

Той каза, че не е останал с впечатлението, че президентът възнамерява да разпусне парламента

,

Край на стикера за технически преглед на стъклото на колата

България Преди 4 часа

Министерството на транспорта и съобщенията предлага преминаване изцяло към електронни документи, които да удостоверяват техническата изправност на пътните превозни средства

Задръстване блокира АМ "Хемус" в посока София

Задръстване блокира АМ "Хемус" в посока София

България Преди 4 часа

Тапата е от машини, тирове и автомобили

Защо някои хора помнят сънищата си, а други - не?

Защо някои хора помнят сънищата си, а други - не?

Любопитно Преди 4 часа

Защо някои хора помнят сънищата си, а други - не?

Снимката е илюстративна

Гърция ще придобие 30 бойни хеликоптера Apache от САЩ

Свят Преди 4 часа

Очаква се първите контакти да бъдат направени следващата седмица на международното изложение на армията на САЩ AUSA във Вашингтон

,

Директна отборна елиминация в “Игри на волята” тази вечер

България Преди 4 часа

Кои двама воини ще напуснат Войната на племената?

„Фермата на Lidl” – образователна градина от ново поколение

„Фермата на Lidl” – образователна градина от ново поколение

България Преди 4 часа

Ново пространство дава на децата знания за устойчивост и здравословен избор при храненето, изграждайки основите на осъзнатото потребление

о

Путин: Тръмп е направил много за мира

Свят Преди 4 часа

Русия и САЩ разбират как да разрешат конфликта в Украйна с мирни средства, но това е сложен въпрос, заяви той

.

Червен код в Гваделупа заради тропическата буря "Джери"

Свят Преди 5 часа

Френските власти въведоха най-висока степен на опасност за карибския остров, очакват се проливни дъждове

,

Граничният пункт "Рафах" между Газа и Египет се очаква да бъде отворен на 14 октомври

Свят Преди 5 часа

Служители на Мисията на Европейския съюз за съдействие по границите ще бъдат разположени там след спирането на огъня

Почина легендарен музикант

Почина легендарен музикант

Свят Преди 5 часа

Басистът и автор на хитове като "Nights In White Satin" е починал неочаквано на 82-годишна възраст