Здравната комисия в НС одобри кандидата за шеф на НЗОК
Д-р Глинка Комитов   
Източник: Боби Тошев/БГНЕС

С 13 гласа „За” парламентарната Комисия по здравеопазване единодушно прие кандидатурата на д-р Глинка Комитов за управител на НЗОК, предаде Агенция „Фокус”.

Кандидатурата му предстои да бъде гласувана в пленарна зала, където д-р Комитов ще бъде изслушан от народните представители.

Д-р Комитов е единственият кандидат за поста управител на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). По време на изслушването си в парламентарната комисия по здравеопазване той  заяви, че една от основните цели на касата трябва да бъде

ефективното управление на здравноосигурителните вноски и гарантирането на качеството на медицинската помощ.

Кандидатът за управител на НЗОК се обяви за стриктно спазване на българското и европейското законодателство, както и за проява на търпение и внимание към всички лица, потърсили медицинска помощ. Д-р Комитов каза още, че „не може НЗОК да бъде министерство в министерството“.

По време на изслушването той поиска увеличаване на здравноосигурителните вноски, съвместни проверки на НЗОК и НАП в лечебните заведения, както и изваждане на групи заболявания от болничната и прехвърлянето им в извънболничната помощ.

Д-р Комитов обеща прозрачна политика по отношение на генеричните лекарства и подчерта, че ще използва законовата възможност касата да договаря отстъпки от цените на медикаментите. Според него реимбурисрането на лекарствата трябва да бъде не на медикамент, а на заболяване. Д-р Комитов заяви, че трябва да бъдат разширени правата на контролните органи на НЗОК и най-вече на контрольорите, които проверяват трудовите договори и отпуските на специалистите, оказващите медицинска помощ.

Кандидатът за управител на НЗОК предложи

високи санкции при констатирани нарушения и прекратяване на договор с лечебно заведение,

ако се установи отчитане на дейност, която не е извършена или интервенция, която е извършена без необходимост. Д-р Комитов каза още, че контролът трябва се извършва преди заплащането на дейностите, а не постфактум. Очаквайте още подробности.

До процедура по избор на нов шеф на НЗОК се стигна, след като на 12 февруари тази година изтече мандатът на досегашния - Румяна Тодорова.

Според правилата, приети от депутатите, всяка парламентарна група има право да излъчи свой кандидат, който да бъде изслушан в комисията по здравеопазване. До подобна процедура не се стигна, след като се оказа, че единствената номинация е тази на партия ГЕРБ. Д-р Глинка Комитов е директор на Втора градска болница и бивш зам.-директор на касата.

– Скъпи, можеш ли да поправиш крана? – Разбира се! Не ми го напомняй на всеки шест месеца!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Георг Георгиев: Единството в ЕС е ключ за бъдещия мир в Европа

Георг Георгиев: Единството в ЕС е ключ за бъдещия мир в Европа

България Преди 8 минути

Георг Георгиев се срещна с посланиците на държавите членки на ЕС

738 населени места у нас нямат никакъв транспорт – нито автобус, нито влак

738 населени места у нас нямат никакъв транспорт – нито автобус, нито влак

България Преди 21 минути

Още 601 населени места са с неадекватно обслужване – разписания само на хартия, нередовни линии и липса на връзки

Осем осъдени на доживотен затвор за взрива на Кримския мост

Осем осъдени на доживотен затвор за взрива на Кримския мост

Свят Преди 51 минути

Терористичната атака беше през 2022 г.

"Такава е работата на един преговарящ": Тръмп защити Уиткоф, съветвал Русия за Украйна

"Такава е работата на един преговарящ": Тръмп защити Уиткоф, съветвал Русия за Украйна

Свят Преди 1 час

В разговора Уиткоф изглежда е давал съвети на руския официален представител как Кремъл може да спечели подкрепата на Тръмп

Путин: Русия разработва мащабна стратегия срещу тероризма

Путин: Русия разработва мащабна стратегия срещу тероризма

Свят Преди 1 час

Руският президент добави, че Москва заедно с партньорите си в организацията ще продължи да работи за откриване и ликвидиране на международни терористични групировки и техни клетки

Задържаха цигулки за над 12 000 лв. на Летище София

Задържаха цигулки за над 12 000 лв. на Летище София

България Преди 1 час

Всички те не са били декларирани по установения ред

Сидни Суини показа извивките си в изрязан бански (СНИМКИ)

Сидни Суини показа извивките си в изрязан бански (СНИМКИ)

Любопитно Преди 1 час

Актрисата релаксираше с новата си почивка - музикалния мениджър Скутър Браун

Фики Стораро се впуска в игра на интуиция в “Пееш или лъжеш”

Фики Стораро се впуска в игра на интуиция в “Пееш или лъжеш”

Любопитно Преди 1 час

Тази неделя Кристина Патрашкова и Дарин Ангелов стават част от панела на шоуто

Изграждат пет нови центъра за настаняване на възрастни хора

Изграждат пет нови центъра за настаняване на възрастни хора

България Преди 2 часа

Те ще са в Николаево, Ружинци, Брегово, Самуил и Дългопол

Тейлър Суифт и Травис Келси промениха сватбените си планове

Тейлър Суифт и Травис Келси промениха сватбените си планове

Любопитно Преди 2 часа

Двойката избира между частен остров или луксозна ферма за събитието

СДВР: Трима са задържани при протеста пред НС в сряда, петима полицаи са пострадали

СДВР: Трима са задържани при протеста пред НС в сряда, петима полицаи са пострадали

България Преди 2 часа

Демонстрацията продължи повече от шест часа и приключи след полунощ

Реджеп Ердоган папа Франциск

Папа Лъв XIV на първа мисия за мир и единство в Турция и Ливан

Свят Преди 2 часа

Папа Лъв XIV прави дебюта си в чужбина като лидер на Католическата църква, предприемайки шестдневна мисия в Турция и Ливан