Екатерина Захариева: Ние сме за „Южен поток“, но по европейски правила
Екатерина Захариева   
Източник: БГНЕС

Н ие никога не сме били против „Южен поток“. Той е необходим за България. От друга страна проектът трябва да бъде изпълнен по европейските правила. Това каза за Би Ти Ви новият вицепремиер по икономическите въпроси и министър на регионалното развитие, благоустройството и инвестиционното проектиране Екатерина Захариева.

Тя посочи, че разбрала от медиите, че в последните си дни като регионален министър Десислава Терзиева е подписала разрешение за строеж на компресорната станция и приемния терминал на „Южен поток" в Паша дере.

В края на юли стана ясно, че държавата продава земя за строежа на „Южен поток”. 

"Разпоредила съм проверка да видя за какво става въпрос. Това е разрешение за строеж не на цялото трасе, а на някаква част доколкото разбирам. И президентът Росен Плевнелиев също призова Пламен Орешарски неколкократно – „ако сте спрели, спрете наистина”, каза Захариева. Орешарски няколко пъти заяви, че проектът е замразен, а очевидно подготвителни действия по него са се случвали, коментира тя.

„Наистина

трябва да е ясна истината.

Ние можем да гарантираме, че ще окажем пълно съдействие на Европейската комисия, за да се разбере нарушено ли е общностното право. Ако Терзиева е подписала такова нещо, значи, че министрите на Пламен Орешарски явно не го слушат“, допълни Захариева.

„За такива важни обществени проекти, поне основните им параметри, е редно да не бъдат тайна“, подчерта тя. „Ще предоставим всичката необходима информация. Няма публична информация по проекта, и в президентството не беше изпратен този договор, не знаем дали съдържа клаузи за конфиденциалност. Сигурно част от техническите неща трябва да са скрити, но поне основните параметри по такива договори трябва да са публични”, посочи Захариева.

Във връзка с предсрочните избори, които служебният кабинет трябва да организира, и „мъртвите души“, служебният министър каза, че

кабинетът не може не може да реши всички проблеми около провеждането на вота.

„За да се премахнат т. нар. „мъртви души”, законодателят трябваше да промени начина, по който се съставят избирателните списъци. Докато те се разпечатват от база данни „Население” на ГРАО, в тях ще има хора, които са починали между отпечатването и провеждането на вота, както и на български граждани, които отдавна живеят в чужбина”, обясни Захариева. „Трябва да се изчистят избирателните списъци, за да е ясно кои са активните хора.

„Миналият служебен кабинет започна полезна инициатива – изборен борд. Той предостави препоръки за промени в изборното законодателство. Този път отново сме решили да направим изборен борд. Ако там има такива предложения, ще ги предоставим на следващия кабинет“, увери Захариева.

Запитана как служебният кабинет ще гарантира честни избори, тя отговори, че ще свършат своята работа както законът позволява. Изборите се организират от ЦИК. Надявам се правоохранителните органи, МВР, ДАНС, прокуратурата да следят и наблюдават за извършени престъпления по изборните права и законодателство, посочи тя.

Като основен приоритет на този служебен кабинет и то в нейния ресор, Захариева открои

максимално бързо възстановяване на спрените плащания по европейските оперативни програми „Околна среда” и „Регионално развитие”.

По ОП „Околна среда“ е спряно плащането по цялата програма. „Има риск да загубим безвъзвратно около 150 млн. лева по ОП „Регионално развитие“. В случай, че се забави още изпълнението на проектите, тази сума може да нарасне доста“, каза тя.

Министърът уточни, че плащанията по първата програма са изцяло блокирани, Брюксел е спрял плащанията по две оси от втората, а българският сертифициращ орган е блокирал останалите.

„Ще търсим ресурси в бюджета – ако има проекти в общините, които не са довършени и няма да се разплатят до края на годината, средствата по тях ще се пренасочат към други, които вече чакат разплащане”, обясни Захариева.

Тя призна, че не може да го гарантира, но подчерта, че се водят преговори с ЕК ежедневно и има добра комуникация. Според нея има голям шанс плащанията по ОПОС да бъдат възстановени, а до края на октомври да се възстановят и плащанията по „Регионално развитие“.

Захариева подчерта, че служебният кабинет няма амбицията да прави ревизия, но ще направи проверка къде е възможно да се намери ресурс в бюджета. „Няма как да не кажем истината за състоянието на бюджета", отбеляза тя.

За коментарите, че служебният кабинет е

„правителство на протеста“,

Захариева каза, че това е правителство на експерти на гражданското общество. „Премиерът няма проблем да се снима с гражданското общество. То беше това, което доведе до оставката на кабинета на „Орешарски“, това е факт. Служебният кабинет е факт, изборите са факт заради гражданското общество“, убедена е Захариева.

Президентът показа, че се интересува от експертните качества, а не от това каква е политическата принадлежност на министрите, добави още Захариева.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Лудвиг ван Бетовен

ДНК анализ разкри причините за смъртта на Лудвиг ван Бетовен

Любопитно Преди 40 минути

Близо 200 години след смъртта му ДНК анализът хвърля нова светлина върху живота, болестите и семейната история на един от най-великите композитори в историята

<p>Почина сестрата на Джейми Лий Къртис</p>

Почина актрисата Кели Лий Къртис — сестрата на Джейми Лий Къртис

Свят Преди 1 час

Актрисата Кели Лий Къртис си отиде на 69-годишна възраст в дома си в Калифорния. Скръбната вест сподели нейната по-малка сестра – носителката на „Оскар“ Джейми Лий Къртис, която я изпрати с трогателно послание в социалните мрежи

Шефът на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус пристигна в епицентъра на Ебола в Конго

Шефът на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус пристигна в епицентъра на Ебола в Конго

Свят Преди 2 часа

Шефът на СЗО посети лечебен център и се срещна с представители на местните власти, здравни работници и засегнатите семейства

Александър Манолев

САЩ отмениха забраната за влизане на бизнесмена Александър Манолев

България Преди 3 часа

Манолев беше публично санкциониран през 2021 г. по член 7031(c) от американското законодателство – механизъм, който забранява на чуждестранни длъжностни лица и членовете на техните семейства да влизат в САЩ

Зад кулисите на щастието: Папи Ханс разкри непознатото си лице в новия си хит „90-а“

Зад кулисите на щастието: Папи Ханс разкри непознатото си лице в новия си хит „90-а“

Любопитно Преди 4 часа

„90-а“ звучи като лято. В песента виждаме човека, който умее да се радва на живота. Човекът, който може да се забавлява. И който напомня, че понякога щастието не е голямо откритие, а просто лято с правилните хора

Голям пожар в склад за отпадъци край Стара Загора

Голям пожар в склад за отпадъци край Стара Загора

България Преди 4 часа

Няма пострадали, няма и опасност от разрастване на пожара

Близки на Джон Кенеди-младши проговориха за тайната му връзка с Мадона

Близки на Джон Кенеди-младши проговориха за тайната му връзка с Мадона

Любопитно Преди 5 часа

Близки довереници на Джон Ф. Кенеди-младши разкриха неподозирани подробности за отношенията му с поп иконата Мадона, след като певицата изненадващо призна в интервю, че покойният наследник на президентската фамилия е бил най-добрият ѝ любовник

"Възраждане" внася жалба в прокуратурата за манипулации при приемането на еврото

"Възраждане" внася жалба в прокуратурата за манипулации при приемането на еврото

България Преди 5 часа

В сигнала претендираме, че са извършени престъпления по служба, документни престъпления, каза Петър Петров от „Възраждане“ пред журналисти

Тежка катастрофа в Афганистан: 22 загинали и десетки ранени

Тежка катастрофа в Афганистан: 22 загинали и десетки ранени

Свят Преди 5 часа

Сред загиналите са 10 деца и пет жени, а ранените са били откарани в болници в Нангархар за оказване на медицинска помощ

"Не може повече да търпим това": Стюардеси проговориха за неприятните навици на пътниците

"Не може повече да търпим това": Стюардеси проговориха за неприятните навици на пътниците

Любопитно Преди 6 часа

Те призовават пътниците да не ги докосват, докато работят на пътеката, и дори са започнали да носят значки „не докосвайте“.

Гърция вдига глобата за нередовни пътници в Атина и Солун от днес

Гърция вдига глобата за нередовни пътници в Атина и Солун от днес

Свят Преди 6 часа

Пътниците, които се возят без валиден или с билет, който не са валидирани, могат да бъдат глобени със 100 евро

Пожар в Тетевен изпепели две къщи, има жертва

Пожар в Тетевен изпепели две къщи, има жертва

България Преди 6 часа

Пламъците са тръгнали от една къща, в която са живели двама братя

Нов сблъсък: Съветникът на Хаменей обвини Тръмп в саботаж на дипломацията

Нов сблъсък: Съветникът на Хаменей обвини Тръмп в саботаж на дипломацията

Свят Преди 6 часа

Снощи Тръмп каза, че скоро ще вземе решение по предложеното споразумение за удължаване на примирието с Иран

Сребърен триумф! Стилияна Николова с нов медал от Европейското във Варна

Сребърен триумф! Стилияна Николова с нов медал от Европейското във Варна

България Преди 6 часа

Николова завоюва отличие на трети пореден шампионат на Стария континент

Българи създадоха уникален AI: Прогнозира горските пожари

Българи създадоха уникален AI: Прогнозира горските пожари

България Преди 7 часа

Публикувана е и интерактивна карта на пожарния риск за Европа с висока резолюция

Феномен в небето тази седмица: Рядка Синя микролуна „заличава“ Сърцето на Скорпиона

Феномен в небето тази седмица: Рядка Синя микролуна „заличава“ Сърцето на Скорпиона

Любопитно Преди 8 часа

Синята микролуна е явление, при което се случва второ пълнолуние в рамките на един месец. Сините луни се случват веднъж на всеки две до три години, като първото пълнолуние за месеца е било на 1-ви май