Росен Плевнелиев: Мирът няма алтернатива
Източник: President.bg

В оенните конфликти в Европа през ХХ в. доказаха, че мирът няма алтернатива. Помирението и толерантността са в основата на идеята за обединена Европа и този успешен пример трябва да бъде насърчен.

Това е заявил президентът Росен Плевнелиев при срещата си с Негово кралско височество принц Едуард, херцог на Кент, съобщават от прессекретариата на държавния глава.

Принц Едуард е на тридневно посещение в България по покана на президента по повод на отбелязването на 100-годишнината от началото на Първата световна война. Херцогът на Кент и братовчед на кралица Елизабет II е председател на Комисията за военните гробове на британската Общност на нациите.

„От регион на конфликти Балканите днес са единни в желанието си да бъдат част от Европейския съюз и България ще продължи да подкрепя усилията на държавите от Западните Балкани в тази насока“, е посочил Плевнелиев.

По-рано принц Едуард положи венец на Паметника на незнайния войн.

В рамките на посещението си принц Едуард ще бъде домакин на прием за британска бизнесделегация и нейните български партньори, на която ще бъдат обсъдени проекти от взаимен интерес.

Обединеното кралство е четвъртият по големина инвеститор в България. През 2012 г. двустранният стокообмен надхвърля 760 млн. евро и според президента Плевнелиев високите технологии, строителството и аутсорсингът на бизнес услуги са сфери, в които има висок потенциал за нови британски инвестиции у нас, посочват от прессекретариата.

Утре държавният глава и принц Едуард ще присъстват на церемония за отдаване на почит към загиналите в Първата световна война – в Софийския централен гробищен парк.

Херцогът на Кент ще проведе среща с министъра на външните работи Кристиан Вигенин, ще посети Боянската църква и Националния исторически музей в столицата.

На 9 април принцът ще присъства на церемония в памет на загиналите през Първата световна война на Военното гробище в Пловдив.

„Радвам се, че Негово кралско височество херцогът на Кент пристига в България по покана на президента. Тази визита, заедно с посещението на българския президент в Лондон и аудиенцията с кралицата, ясно показват дълбокото и трайно приятелство между България и Великобритания. Това е второто кралско посещение в България от миналата година насам“, коментира по повод визитата британският посланик у нас Джонатан Алън, цитиран в съобщение на посолството на Великобритания у нас.

През юни миналата година у нас беше третият син на кралицата – принц Едуард и съпругата му – принцеса Софи.

Херцогът на Кент е роден през 1935 г. Той е син на принц Джордж, четвъртият син на крал Джордж V, и покойната принцеса Марина, дъщеря на принц Николас от Гърция. Херцогът на Кент е братовчед на кралица Елизабет II и на херцога на Единбург. През 1961 г. той се сгодява за мис Катрин Уорсли. Имат три деца – Джордж, граф на Св. Андрюс, лейди Хелън Тейлър, и лорд Николас Уиндзор. Херцогът и херцогинята на Кент изпълняват редица официални ангажименти за кралското семейство. И двамата поддържат тесни връзки с много благотворителни и професионални организации.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Граничен полицай спаси хора от катастрофиралия край Малко Търново автобус

Граничен полицай спаси хора от катастрофиралия край Малко Търново автобус

България Преди 46 минути

Със служебния автомобил и с включени светлинни сигнали Арабаджиев започнал да регулира движението

Задържаха шофьор в София с 5,5 промила алкохол

Задържаха шофьор в София с 5,5 промила алкохол

България Преди 1 час

Водачът бил спрян за проверка в "Обеля"

Николай Попов: Цялата отговорност е на Румен Радев

Николай Попов: Цялата отговорност е на Румен Радев

България Преди 2 часа

„Сияние“ започва изграждането на своя гражданска мрежа

Русия спира казахстанския петрол за Германия

Русия спира казахстанския петрол за Германия

Свят Преди 2 часа

Новак не посочи срок, в който доставките могат да бъдат възобновени

МВР въвежда нов образец на паспорт

МВР въвежда нов образец на паспорт

България Преди 3 часа

Издаването на паспорт от новия вид ще стартира на 27 април 2026 г.

<p>&bdquo;Седях в банята с пистолет в устата, без да знам какво правя&ldquo;: Признанията н Хълк Хоган преди смъртта му</p>

Последните дни на Хълк Хоган: Легендата не можел дори да отвори бутилка вода без помощ

Свят Преди 3 часа

Новата документална поредица на Netflix „Hulk Hogan: Real American“ разкрива шокиращи подробности за здравословното състояние, тежката зависимост от фентанил и личните трагедии на кеч идола преди смъртта му

Промениха статута на парк „Врана“ на публична държавна собственост

Промениха статута на парк „Врана“ на публична държавна собственост

България Преди 3 часа

Имотът с площ 958 362 кв. м е със статут на единична недвижима културна ценност

<p>24 души са под медицинско наблюдение и на антибиотици след огнището на антракс</p>

24 души са под медицинско наблюдение и на антибиотици след огнището на антракс в Силистренско

България Преди 3 часа

Към момента в страната няма съобщен случай на заболял от антракс, съобщиха от министерство на здравеопазването

На 22 април отбелязваме Деня на Земята

На 22 април отбелязваме Деня на Земята

Свят Преди 3 часа

Колективните действия ще бъдат от решаващо значение за ограничаването на климатичната криза

Огромен късмет дебне три зодии, сред тях ли сте

Огромен късмет дебне три зодии, сред тях ли сте

Любопитно Преди 3 часа

В следващите дни някои зодиакални знаци ще имат късмет, но само малцина ще преживеят истински пробив. От 22 април те ще навлязат в период, който може драстично да промени живота и финансовото им положение

ЕС деблокира заема от 90 млрд. евро за Украйна

ЕС деблокира заема от 90 млрд. евро за Украйна

Свят Преди 4 часа

Будапеща е дала съгласие за започване на процедурата

АПИ уволнява свой служител, карал пиян

АПИ уволнява свой служител, карал пиян

България Преди 4 часа

Тестът за употреба на алкохол отчете 1,98 промила

Автобусът, прегазил хора край Малко Търново, пестял гориво

Автобусът, прегазил хора край Малко Търново, пестял гориво

България Преди 4 часа

Шофьорът на превозното средство е задържан

Папа Лъв XIV: Бъдещето на човечеството е в опасност

Папа Лъв XIV: Бъдещето на човечеството е в опасност

Свят Преди 4 часа

Той порица “колонизирането“ на природните ресурси на Земята

.

Тръмп обмисля последици за съюзниците от НАТО, които са в списъка на "непослушните"

Свят Преди 5 часа

Това усилие е поредният знак, че президентът Доналд Тръмп планира да изпълни заплахите си срещу членове, които не се смятат за "образцови съюзници"