Райков: Бяхме отбор А на България в тежък момент
Росен Плевнелиев и Марин Райков   
Източник: Боби Тошев, БГНЕС
Мт то правителство беше от експерти, в него нямаше нито една политическа фигура, то беше програмно, защото от първия ден работеше по предварително заявена програма, то беше служебно.

Това заяви Марин Райков, министър-председател и министър на външните работи в служебния кабинет по време на отчета си пред държавния глава.

"Това правителство не беше като другите. Не бяхме правителство на нито една политическа сила, на нито една икономическа олигархия,

бяхме отбор А на България в този тежък момент от 78 дни
",

подчерта Марин Райков. "Ако е вярно, че животът на едно правителство се измерва със скоростта, с която то създава врагове, още от първия ден на нашето управление ние наследихме противниците на нашите предшественици, но не наследихме подкрепата, която имаха те, с известна дистанция подходи към мен и моето собствено политическо семейство", каза той.

"Въпреки натиска ние приехме правилата за управление на парите на държавните дружества", похвали се той и се оплака от медиите:

"Въпреки медийния линч запазихме високо ниво на обществена подкрепа. След всяка поредна медийна компания, журналист идваше при мен и с ехидна усмивка ме питаше дали не съжалявам, че съм приел предложението на президента да стана служебен премиер и следваше нова кампания и нов такъв въпрос", заяви Райков.

На нас не ни стигна времето, преди всичко, за да финализираме някои от инициативите, които започнахме, не ни стигна времето да пожънем това, което посяхме, призна той.

"Ние поехме управлението, когато никой друг не искаше да го поеме. Поехме ангажимента да направим свободни и демократични избори, дали бяха честни, ще определи историята. Редица политически партии ни упрекнаха, че не сме предотвратили неразбориите, произтичащи от Изборния закон, който те приеха, че не сме взели страна в конфронтацията, която те генерираха", каза още Марин Райков.

Уважавам конституционните права на всеки политически субект и решенията на компетентните български институции, имащи отношение към изборния процес, но моето мнение е категорично и ясно -

организацията на изборите беше на ниво, изборите бяха свободни и демократични
,

каза президентът Росен Плевнелиев. Той заедно с досегашния служебен премиер и външен министър говориха пред журналисти за приключилия мандат на служебното правителство.

Кабинетът на Марин Райков работеше открито и диалогично, каза Плевнелиев в изявление на "Дондуков" 2. Обществените съвети към Министерския съвет и отделните министерства показаха, че това са работещи модели на взаимодействие между държавните институции и обществото, каза държавният глава.

Въпреки ограничения си мандат, служебното правителство предприе важни мерки по редица наболели проблеми и неотложни задачи пред нацията, каза президентът. По неговите думи служебното правителство е постигнало много.

По време на мандата на служебното правителство беше направен анализ на сектор "енергетика", разработена беше нова система на ценообразуване, която премахва изкривяванията в системата, а откритите неефективности в държавните предприятия разкриха резерв от 240 милиона лева, всичко това създава предпоставки да няма увеличение на цената на тока от 1 юли. Ние разсекретихме почти 200 договора в сектор "енергетика", бяха приети наредбите в сектор енергетика, в процедура по приключване е разделянето на НЕК от ЕСО, изготвиха се промени в Закона за енергетиката, увеличихме безвъзмездната помощ за саниране на жилищата от 50% на 75%, раздадени бяха кредити на над 350 компании по програма "Джереми" на обща стойност над 200 милиона лева, отчете Райков.


"До края на юни ще бъде завършена АМ "Тракия". Възстановихме тристранния диалог, настоях хранителните вериги да поемат отговорност за най-нуждаещите се, осигурени бяха 41 милиона за най-нуждаещите се", добави той.

Наследихме оковите на един рестриктивен бюджет. Наследихме обещания, които нямаха никаква опора в този бюджет, каза още Райков.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Трагедия в Кипър: Две деца починаха в нагорещен автомобил, твърди се, че са българчета

Трагедия в Кипър: Две деца починаха в нагорещен автомобил, твърди се, че са българчета

България Преди 5 часа

Децата на 8 и 10 години са намерени в безсъзнание пред къща в района на Ларнака с тежки изгаряния от слънцето

Дипломация на ръба: Защо преговорите между София и Скопие са в застой

Дипломация на ръба: Защо преговорите между София и Скопие са в застой

България Преди 5 часа

Доцент Наум Кайчев с анализ за студената война със Северна Македония, изтеклите ноти и натиска над българите в Скопие

Трагедия без край: Откриха мъртви жената и децата на футболист под руините във Венецуела

Трагедия без край: Откриха мъртви жената и децата на футболист под руините във Венецуела

Свят Преди 7 часа

След мъчително 74-часово издирване спасителните екипи във Венецуела откриха безжизнени телата на съпругата и двете деца на аржентинския футболист Лукас Трехо. Броят на загиналите от двойния трус в страната вече надхвърли ужасяващите 1430 души

Любомир Николов: Затягаме контрола на пътя с дронове и цивилни автомобили

Любомир Николов: Затягаме контрола на пътя с дронове и цивилни автомобили

България Преди 8 часа

И.д. главен секретар Любомир Николов с разкрития за корупционни схеми, издирването на Пепи Еврото и тежкия пропуск след трагедията на „Тракия“

„Ягодовата луна“ изгрява на 29 юни – какво трябва да знаем за „най-сладкото“ пълнолуние

„Ягодовата луна“ изгрява на 29 юни – какво трябва да знаем за „най-сладкото“ пълнолуние

Любопитно Преди 8 часа

На 29 юни нощното небе ще бъде озарено от вълшебното пълнолуние, известно като „Ягодова Луна“. Макар името да обещава розов цвят, реалността зад този феномен е съвсем различна, а през 2026 г. ни очаква и любопитно астрономическо съвпадение

СЗО: Над 1300 са жертвите на горещата вълна в Европа

СЗО: Над 1300 са жертвите на горещата вълна в Европа

Свят Преди 8 часа

Днес в Чехия беше отбелязан втори температурен рекорд за два поредни дни, след като в Доксани, северно от Прага, бяха регистрирани рекордните 41,1 градуса

Продадоха в заложна къща телефон със запаметени данни на чужда дебитна карта

Продадоха в заложна къща телефон със запаметени данни на чужда дебитна карта

България Преди 8 часа

Жена от кубратско село източи 260 евро през приложението Temu, след като се сдобила с чуждия смартфон без изтрита история

76-годишен мъж с множество травми бе транспортиран с медицински хеликоптер от Смолян до София

76-годишен мъж с множество травми бе транспортиран с медицински хеликоптер от Смолян до София

България Преди 9 часа

Пациентът е в тежко състояние с политравма и счупен гръбначен стълб след падане от височина при битов инцидент

Мазут изплува и на „Градина“, плажуващи сигнализират за замърсяване (СНИМКИ/ВИДЕО)

Мазут изплува и на „Градина“, плажуващи сигнализират за замърсяване (СНИМКИ/ВИДЕО)

България Преди 9 часа

Плажове по Южното Черноморие са осеяни с мазут, туристи алармират за замърсяването в социалните мрежи

„Славия“ потъна в скръб: Изпратиха загиналите в тежката катастрофа на „Тракия“ Мишо и баща му

„Славия“ потъна в скръб: Изпратиха загиналите в тежката катастрофа на „Тракия“ Мишо и баща му

България Преди 9 часа

Президентът Венцеслав Стефанов спря всички лагери и турнири на клуба; отборите вече ще пътуват само с лицензиран транспорт

Трагедия във Франция: 11 загинали при катастрофа на самолет с парашутисти

Трагедия във Франция: 11 загинали при катастрофа на самолет с парашутисти

Свят Преди 10 часа

Лекомоторната машина, собственост на местна школа, се разби в град Томблен; сред жертвите са петима инструктори и петима обучаеми

Професор от УМБАЛ "Александровска" обяви безсрочна гладна стачка

Професор от УМБАЛ "Александровска" обяви безсрочна гладна стачка

България Преди 10 часа

Синдикат „Защита“ алармира за дисциплинарно производство срещу нея след искане за прозрачност на заплатите в ръководството; известено е Министерството на здравеопазването

Сърбия връща задължителната военна служба от март 2027 г.

Сърбия връща задължителната военна служба от март 2027 г.

Свят Преди 10 часа

Президентът Александър Вучич обяви въвеждането на 75-дневна служба за младежи до 30 години по време на мащабна военна демонстрация в Батайница

Масирана атака с украински дронове порази петролни рафинерии в Русия

Масирана атака с украински дронове порази петролни рафинерии в Русия

Свят Преди 10 часа

Киев порази петролни обекти в Краснодарския край и Ярославска област, Москва докладва за свалени 213 безпилотни апарата на фона на засилваща се горивна криза

Огромен пожар гори край Околовръстното шосе в Пловдив (ВИДЕО)

Огромен пожар гори край Околовръстното шосе в Пловдив (ВИДЕО)

България Преди 10 часа

Четири пожарни екипа и доброволци се борят с пламъците край Околовръстното шосе, гъст черен дим покри небето над града

Германия отчете най-топлата нощ в историята си, жегата разтопи трамвайните релси в Лайпциг

Германия отчете най-топлата нощ в историята си, жегата разтопи трамвайните релси в Лайпциг

Свят Преди 10 часа

Температурите през нощта достигнаха рекордните 29,4 градуса, докато екстремните горещини блокираха градския транспорт в Саксония