Р. Кънев: Конституционният съд е пробит от мафията
Радан Кънев   
Източник: БГНЕС

Всеки практикуващ юрист в България знае как се осъществява натискът върху съдиите.

Това заяви лидерът на ДСБ Радан Кънев пред Нова телевизия в коментар на вчерашното решение на Конституционния съд да върне Делян Пеевски в Парламента. 

"Това става с комбинация от заплахи, включително за медийна разправа. Затова съществуването на медийно-политически империи е много страшно”, посочи Кънев.

С такива конкретни данни не разполагат и в ГЕРБ, добави Красимир Ципов от ГЕРБ. По думите му обаче общественото мнение било подготвено за подобен резултат. "През целите три месеца и половина, докато траеше този процес, имаше сигнали, че ще бъде взето едно такова решение”, отбеляза Ципов.

"Парите на държавните предприятия се изливат в една банка, за да създава тя медии, за да създават те политика – три нелегитимни връзки, три неща, абсолютно забранени в Европа, в един конгломерат”.

Според Радан Кънев членовете на Конституционния съд са били подложени на системен натиск през целия период от време. „Имаше данни през цялото време, че нещо подобно се случва, но не мога да кажа, че имам такава информация”, каза лидерът на ДСБ.

"Нашата позиция е ясна. В момента, в който се е заклел, Делян Пеевски е престанал да бъде депутат”, заяви Радан Кънев.

Според него обаче Конституционният съд е пробит, по начина, по който съдебната система в България е пробита много отдавна.

Съдебната система е свърталище на мафиоти от преди 80-те години, добави той.

"Въпросът тук е в ясния опит на мафията да пробие КС, а не едно мнозинство да го направи", каза Кънев.

Той обясни, че говори за мафия, а не за лоби на едно парламентарно мнозинство, защото “когато държавните пари се изливат в една банка – Корпоративна търговска, за да създава тя медии, а те – политика”.

“Много бързо забравихме Венета Марковска. Тя е Делян Пеевски в българското правосъдие", коментира още Кънев.

"Темата с Делян Пеевски се преекспонира", каза в „Здравей, България” социологът Кънчо Стойчев

Случаят определено е неприятен, но не трябва да поставяме под натиск съда, смята той. Според него в политиката често се случва определени хора да бъдат сатанизирани и когато един политик е сатанизиран, най-добре за него е да се оттегли.

Решенията на КС не се коментират, те се изпълняват и прилагат, коментира пред журналисти зам.-председателят на парламента Мая Манолова във връзка с решението на Конституционния съд по казуса Делян Пеевски, предаде Агенция "Фокус".

Решението е ясно – искането на ГЕРБ за обявяване на несъвместимост и прекратяване на мандата на Делян Пеевски не е уважено, следователно той е народен представител, обясни Манолова.

По думите й и друг път се е случвало да има разделение на съдиите в Конституционния съд. "Има подобна хипотеза уредена в самия Закон за конституционния съд. Самата практика да бъдат коментирани решения с оглед на това, на кого харесват или не, аз като юрист считам за недопустима”, каза още Манолова.

Депутатът от ДПС Камен Костадинов, който нарече мъжка постъпка оттеглянето на Делян Пеевски от парламента до произнасянето на Конституционния съд, също защити съпартиеца си и неговото „мъжко” писмо до медиите

Костадинов отказа да коментира решението на съдиите с мотива, че много от тях са му преподавали и са го научили, че съдийските решения не се коментират, а се изпълняват. Крайно време е да започнем да уважаваме институциите и разделението на властите, каза народният представител пред Би Ти Ви.

Той припомни, че КС е съставен от три квоти и в редиците му влизат както кандидатури на ГЕРБ, така и такива на президента и други, излъчени от съдебната власт.

Според Камен Костадинов в писмото от снощи колегата му Делян Пеевски не е оспорвал обективността на КС, а само е питал дали може докладчик по делото му да е Румен Ненков, който е баща на депутат от ГЕРБ.

По думите на Костадинов важните въпроси на деня са не "Кой предложи Делян Пеевски", а "Кой се опита да попречи на Делян Пеевски да оглави ДАНС и защо", както и "Кои моменти от неговото минало направиха така, че той да бъде сатанизиран". Зам.-председателят на парламентарната група на ДПС смята, че Пеевски има нравствените качества да оглави ДАНС.

Познавам го като член на правната комисия и следовател, уточни Костадинов, но не можа да назове по колко дела е работил Пеевски с мотива, че не е статистик.

"Смущаващо е, когато решенията на КС са предвидими не от гледна точка на закона и Конституцията, а от гледна точка на политическите пристрастия на съдиите”, коментира конституционният съдия Румен Ненков

"Аз също смятах, че такова ще бъде разпределението на гласовете и не се гордея с това”, допълни той. Ненков категорично отрече да е бил в конфликт на интереси като докладчик по делото "Пеевски". Съдията е баща на депутата от ГЕРБ Александър Ненков.

"Председателят на съда определя докладчика. Няма конфликт на интереси. Имам повече от 30 г. стаж. Законът казва, че конфликт има когато от вземането на решението може да възникне облага. От решението на това дело няма да получа никаква облага, нито разчитам на повишение. Имам мандат още 5 г.", обясни Ненков. Той отказа да влиза в конфликт с Делян Пеевски, който в свое писмо намеква, че съдията не е обективен.

"Няма да влизам в конфликт с човек, който е страна по делото. Аз на 33 г. бях обикновен районен съдия. Бях щастлив с моята професия, не съм толкова успял", каза Ненков. Досега не съм се убедил, че КС действа независимо, лаконичен беше той.

"Не ми се иска да казвам дали съдът е компрометиран. Поставен е под въпрос авторитетът на КС, мога само да подозирам за политически влияния”, добави Ненков, който поясни, че той самият не се среща с други политици, освен със сина си.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
.

Софи Търнър: Целувките с Кит Харингтън бяха отвратителни

Любопитно Преди 6 часа

Двамата актьори си партнират в готическия хорър „The Dreadful”

а

Колко хора в световен мащаб притежават цял биткойн

Любопитно Преди 6 часа

Според проучване броят им е между 800 и 850 хиляди души

Желязков: Гаранциите за сигурност на Украйна трябва да включват подкрепа от ЕС и от САЩ

Желязков: Гаранциите за сигурност на Украйна трябва да включват подкрепа от ЕС и от САЩ

България Преди 10 часа

Премиерът приветства ангажимента на американския президент

Терънс Стамп - злодеят от "Супермен", почина на 87 години

Терънс Стамп - злодеят от "Супермен", почина на 87 години

Свят Преди 10 часа

Стамп е починал в неделя сутринта

Земетресение край Сливен

Земетресение край Сливен

България Преди 10 часа

Трусът е регистриран в 5:28 ч.

.

Уиткоф: Путин направи отстъпки от исканията за размяна на украински територии

Свят Преди 11 часа

Според специалния пратеник на САЩ руският президент се е съгласил на „солидни гаранции за сигурност” за Украйна

.

Голям пожар в Старозагорско, обявяват бедствено положение

България Преди 11 часа

Временно е спряно движението на превозни средства по пътя от областния град до разклона за село Пряпорец

,

Трима убити и 11 ранени при стрелба в препълнен нощен клуб в Ню Йорк

Свят Преди 12 часа

"Това е ужасяваща стрелба в град Ню Йорк“

Шофьорът, врязал се в автобус в София, дишал райски газ преди катастрофата

Шофьорът, врязал се в автобус в София, дишал райски газ преди катастрофата

България Преди 12 часа

Софийската градска прокуратура иска постоянен арест за Виктор Илиев

Зеленски пристигна в Брюксел за среща с Фон дер Лайен

Зеленски пристигна в Брюксел за среща с Фон дер Лайен

Свят Преди 13 часа

След нея те заедно ще заминат на визита във Вашингтон

Експлозии разтърсиха Харков

Експлозии разтърсиха Харков

Свят Преди 13 часа

Това съобщи ръководителят на Харковската областна военна администрация Олег Синегубов

Тази напитка ще ви спаси от камъни в бъбреците

Тази напитка ще ви спаси от камъни в бъбреците

Любопитно Преди 13 часа

Подробности четете в следващите редове

Нетаняху: Край на войната без разгрома на Хамас е победа за терористите

Нетаняху: Край на войната без разгрома на Хамас е победа за терористите

Свят Преди 13 часа

Нетаняху остро разкритикува протестиращите в страната, които настояват за прекратяване на войната в Газа

о

Европейски лидери ще придружат Зеленски при срещата му с Тръмп

Свят Преди 13 часа

Фон дер Лайен обяви, че ще посрещне Зеленски в Брюксел

Пожар до аквапарка в Несебър

Пожар до аквапарка в Несебър

България Преди 14 часа

Заради силния вятър огънят бързо се е разпространил

<p>Голям пожар и 250 евакуирани в Галиполи</p>

Голям пожар и 250 евакуирани в Галиполи

Свят Преди 14 часа

Пожарникарите работиха през цялата нощ, а 12 самолета и 18 хеликоптера се включиха отново в гасенето на зазоряване в операция с участието на 900 души