Първанов: Дипломатите с досиета не са проблем
Президентът Георги Първанов   
Източник: БГНЕС
Дл ломатите с установена принадлежност към ДС не създават проблем за България, смята държавният глава Георги Първанов.

Според него скандалът е опит да се прикрият истинските проблеми в страната.

"Aз наистина се учудвам от двойния морал, защото има поне десет дипломати от този списък, които са изпратени от правителството на г-н Борисов.

Има поне седем-осем души, които бяха обявени и стояха цяла година, те се знаеха и публично, и за тях не беше поставен въпроса. Т.е. поне половината от списъка на действащите сега дипломати е бил известен. Какво се случи сега, та имаме такава драма", каза днес президентът.

Държавният глава припомни също, че Комисията за досиетата преди време обяви имената на 1446 души от системата на МВР.

"От това не произтекоха никакви драми, никакви заплахи, никакви коментари в национален или европейски план. Сигурно някой недоброжелател би казал, че наличието на толкова много хора в системата на МВР би могло да е заплаха за членството ни в Шенген.

Аз бих отклонил такъв въпрос по същата логика, по която казах, че наличието на тези хора в рамките на посланическия корпус не създава проблем за България", категоричен бе президентът.

На третия ден от скандала с дипломатите, свързани с ДС, размяната на реплики между Първанов, премиера и външния министър Николай Младенов продължи.

След огласяването на имената на дипломатите, свързани с ДС, правителството обяви, че ще търси начин да изтегли посланиците с проблемно минало.

Президентът Георги Първанов обаче се противопостави остро на тези намерения. Това ограничава полето за действие на правителството, тъй като назначаването и отзоваването на български дипломати е част от правомощията на държавния глава.

"Тези хора са наглеци", заяви Борисов по повод изказванията на президента.

В Брюксел, където участва в заседанието на Европейския съвет, премиерът коментира и призивите да бъдат отстранени агентите на бившата Държавна сигурност от МВР.

Борисов призова президента Първанов да даде коментар по друга тема

– какви финансови договорености са били сключени с Русия за АЕЦ "Белене". Именно това ни създава проблем с руската страна в момента, смята премиерът.

Бих искал г-н Първанов да коментира цената на "Белене" и по-точно, вече за десети път питам, когато са подписвали договора за "Белене", какво са се разбрали за така наречения инфлационен индекс, заяви Борисов.

Що се касае за МВР, едно е да си в службите за сигурност и твоята кариера да е протекла там, съвсем различно е да отиваш и като дипломат да представляваш държавата, каза премиерът, цитиран от БНР.

Борисов отново декларира, че ако парламентът приеме съответните закони, е готов да поеме водеща роля и да се раздели с всеки, който е бил свързан с бившата Държавна сигурност, независимо от поста му.

Първанов: 17 пъти съм обяснявал на премиера инфлационния индекс на АЕЦ "Белене"

На министър-председателя за 15 месеца поне 17 пъти съм му обяснил темата за инфлационния индекс, отговори от Каспичан президентът.

Първанов заяви, че е настоявал пред Руската страна да се промени този индекс, който е утвърден в предишните месеци и от възприетия индекс - българския да се възприеме този на ЕС 27, на европейския съюз.

Президентът допълни, че по този начин, според изчисленията на експертите цената на АЕЦ Белене ще падне около 1 млрд. или малко повече.

"Ние не би трябвало да залагаме на точна сума, а да намерим верния инфлационен индекс, защото при този случай цената може да се окаже по-малка, отколкото ако заковем някоя цена, която в последствие ще се окаже нереалистична, по-висока и ще натовари българските данъкоплатци", каза още Георги Първанов.

Външния министър: Президентът е политическият чадър върху всички структури на ДС

Днес министъррът на външните работи Николай Младенов заяви още, че почти всички съветници на Георги Първанов са бивши агенти на Държавна сигурност.

Аз тези хора няма да ги пратя посланици, каза Младенов.

Генералният консул на България в Санкт Петербург Георги Михов подава оставка,

съобщи в. "Стандарт". Информацията все още не е потвърдена от министерството на външните работи.

Това е първата оставка на дипломат след избухването на скандала с посланиците бивши агенти на Държавна сигурност.

65-годишният Михов в на поста генерален консул от февруари 2008 г. Преди това е бил посланик във Виетнам.

Михов е бил секретен сътрудник на Първо главно управление на ДС - четвърти отдел (контраразузнаване в чужбина). Агентурният му псевдоним в репресивния апарат на социалистическа България е Евгени.
– Г-жо, може ли да отида до тоалетната? – Можеш, но ще пропуснеш урока. – Добре, ще рискувам бъдещето си за настоящето.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЕС отпуска на Украйна още близо 6 млрд. евро финансова помощ с лихвите от запорираното руско имущество

ЕС отпуска на Украйна още близо 6 млрд. евро финансова помощ с лихвите от запорираното руско имущество

Свят Преди 18 минути

С тези плащания общата подкрепа от ЕС за Украйна вече надхвърля 187 милиарда евро

Зеленски: Русия се готви за мащабна война в Европа през 2029 или 2030 г.

Зеленски: Русия се готви за мащабна война в Европа през 2029 или 2030 г.

Свят Преди 31 минути

Украинският президент предупреди, че Москва увеличава производството на оръжие

,

Средната пенсия ще достигне 541,20 евро през 2026 г.

България Преди 52 минути

Това предвижда проектът на Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2026 г., който беше одобрен от правителството

Окончателно: Минималната заплата става 1213 лв. от 1 януари

Окончателно: Минималната заплата става 1213 лв. от 1 януари

България Преди 56 минути

По-високият размер на минималното възнаграждение ще увеличи доходите на близо 600 000 души

Правителството одобри бюджета на НЗОК за 2026 г.

Правителството одобри бюджета на НЗОК за 2026 г.

България Преди 1 час

Предвидени са 5 571 998,4 хил. евро приходи и трансфери. Здравноосигурителните приходи са в размер на 5 196 424,8 хил. евро, от които 3 177 034,8 хил. евро са приходи от здравноосигурителни вноски и 2 019 390,0 хил. евро са трансфери за здравно осигуряване

Задържаха мъж, пребил жена си и избягал в Добрич

Задържаха мъж, пребил жена си и избягал в Добрич

България Преди 1 час

Жената е приета в болница с опасност за живота след счупени ребра и перфорация на бял дроб, а мъжът е задържан в Добрич и е образувано досъдебно производство за тежка телесна повреда в условията на домашно насилие

Неквалифициран капитан летял месеци над Европа с фалшиви сертификати

Неквалифициран капитан летял месеци над Европа с фалшиви сертификати

Любопитно Преди 1 час

Мъжът всъщност е бил само втори пилот (копилот), но си осигурил позицията на капитан чрез подправени документи

Евакуация, пътник направи опасно откритие на претъпкан самолет

Евакуация, пътник направи опасно откритие на претъпкан самолет

Свят Преди 1 час

Боеприпаси с мистериозна маркировка бяха намерени близо до седалка 7A на полет за Синсинати, самолетът бе евакуиран и пътниците претърсени, но опасност не бе установена

Мистерията на „изгубения град Z“ и изчезналия изследовател

Мистерията на „изгубения град Z“ и изчезналия изследовател

Любопитно Преди 1 час

За съвременния пътешественик тази джунгла остава изключително предизвикателна

DARA се сблъсква със Златния шалтер в “Пееш или лъжеш”

DARA се сблъсква със Златния шалтер в “Пееш или лъжеш”

Любопитно Преди 1 час

Тази неделя към панела се присъединяват Саня Армутлиева и Вениамин

"Спаси София" предлага рекордна инвестиция в градския транспорт за 250 нови превозни средства

"Спаси София" предлага рекордна инвестиция в градския транспорт за 250 нови превозни средства

България Преди 1 час

Очакванията са новите превозни средства да пристигат поетапно в периода 2026–2028 г.

Семейство живя пет години с над 2000 отровни паяка в дома си

Семейство живя пет години с над 2000 отровни паяка в дома си

Любопитно Преди 1 час

Паяците имат доста лоша репутация сред хората за група видове, които са толкова добри в борбата с вредителите

Как да влияете на всеки зодиакален знак успешно

Как да влияете на всеки зодиакален знак успешно

Любопитно Преди 2 часа

В крайна сметка, влиянието не е убеждаване – то е разбиране

Трите деца на Иванка Тръмп наследиха височината ѝ като супермодел в рядка семейна снимка

Трите деца на Иванка Тръмп наследиха височината ѝ като супермодел в рядка семейна снимка

Любопитно Преди 2 часа

Иванка Тръмп и децата ѝ впечатляват с височина и стил на футболния терен