Полина Карастоянова оглави парламентарната комисия по култура и медии
Поли Карастоянова с Валери Симеонов (вляво) и Красимир Каракачанов (в средата)   
Източник: БГНЕС

П олина Карастоянова, номинирана от ПГ на Патриотичния фронт, бе избрана за председател на парламентарната комисия по културата и медиите.

Тя получи 91 гласа „за“, 19 „против“ и 12 „въздържал се“.

Против кандидатурата ѝ основно бяха от „БСП лява България“, по-голямата част от представителите на ДПС се въздържаха. Реформаторският блок и Патриотичинят фронт подкрепиха изцяло Карастоянова.

Това е вторият опит на ПФ в предлагането на шеф на комисията. Първото им предложение бе Слави Бинев, който също бе одобрен, но избирането му предизвика масови протести в сред културните дейци.

Дори екипът на Министерството на културата отказа да присъства на заседание на Комисията по културата и медиите в Народното събрание в знак на солидарност с тревогите, притесненията и острото недоволство на творческите гилдии от избора на Бинев за председател на тази комисия.

Бинев се оттегли от поста в началото на седмицата.

Карастоянова направи заявка парите за сектора да достигнат един процент от БВП през 2018 г.

Вярвам, че ще има политическо мнозинство, което да гарантира това увеличение, добави тя в кулоарите на Народното събрание, веднага след като в пленарната зала беше гласувана кандидатурата ѝ.

Карастоянова още през идната седмица ще започне срещи с министъра на културата Вежди Рашидов, с генералните директори на БНТ, БНР, БТА, с председателя на СЕМ, с главни редактори на електронни и печатни медии, с председателя на Съюза на артистите в България, за да чуе проблемите и предложенията за решаването им.

В четвъртък идната седмица Карастоянова ще ръководи за първи път заседанието на медийната комисия като неин председател и ще покани на него директорите на всички бюджетни медии.

Ако имаме силни аргументи, с които между първо и второ четене да защитим нарастване на бюджетите, ще го направим, обеща тя и обясни, че целта е да се търси и намери устойчиво решение на проблемите.

Полина Карастоянова обяви също, че вратата на комисията винаги ще бъде отворена за интелигенцията, журналистите и творците.

Тя смята също, че

Стефан Данаилов е естественият почетен председател на комисията по културата и медиите

и неговото участие е изключително ценно.

В работата си новоизбраният председател ще разчита на съветите на редица авторитети като Антон Дончев, Стефан Воденичаров, Николай Овчаров, Божидар Димитров, Ставри Калинов, Росен Райчев и други. Полина Карастоянова има амбицията и да търси подкрепа на кандидатурата на Пловдив за културна столица на Европа.

Преди вота реформаторът Петър Славов обясни, че неговите колеги от групата ще гласуват по съвест, не заради персоналната кандидатура, а защото са внесли промени в правилника на Народното събрание, с които се предлага да се въведе процедура по изслушване на номинирани от парламента за определени позиции в т.ч. и за председатели на комисии.

Председателят на правната комисия Данаил Кирилов от ГЕРБ подкрепи Славов, но уточни, че промяната не би могла технически, фактически и правно да се приложи по настоящем, тя би имала действие вбъдеще и препращането към тези правила изисква и комисия по такъв избор.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Иран въвежда такси за Ормузкия проток, забранява американски и израелски кораби

Иран въвежда такси за Ормузкия проток, забранява американски и израелски кораби

Свят Преди 50 минути

В мирни времена около една пета от световната търговия със суров петрол и втечнен природен газ преминава през Ормузкия проток

Исторически скок от 59% за месец в цените на петрола

Исторически скок от 59% за месец в цените на петрола

Свят Преди 52 минути

Американският президент Доналд Тръмп е казал на свои съветници, че е готов да прекрати военната кампания срещу Иран, дори ако Ормузкият проток остане до голяма степен затворен, и да остави повторното му отваряне за по-късен етап

Тревожна статистика: Едва 17% от децата у нас имат ежедневна физическа активност

Тревожна статистика: Едва 17% от децата у нас имат ежедневна физическа активност

България Преди 56 минути

Примерът на родителите е ключов за здравето на децата, посочва педиатърът д-р Теа Александрова

<p>Вглеждането в нас самите е първото и най-важно за безопасността на пътя</p>

Вглеждането в нас самите е първото и най-важно за безопасността на пътя

Технологии Преди 1 час

Влади Кулев е отдал живота си на безопасността на пътя, давал е уроци и съвети на хиляди хора, но малцина са тези, които са поставяли собствените си грешки на първо място, без да обвиняват нещо друго

<p>Министър Щонова: Няма криза, но има сътресение и сериозен ценови шок&nbsp;</p>

Министърът на икономиката Ирина Щонова: Няма криза, но има сътресение и сериозен ценови шок

България Преди 1 час

Ирина Щонова коментира мерките на кабинета за справяне с растящите цени

Заплахи, палежи и укриване - има ли чадър над "прокурорския син"?

Заплахи, палежи и укриване - има ли чадър над "прокурорския син"?

България Преди 1 час

Според Зорница Костова след опита за убийство край Перник Васил Михайлов се укривал в Боровец

Нови разкрития за фаталния побой в Слънчев бряг, завършил с убийство

Нови разкрития за фаталния побой в Слънчев бряг, завършил с убийство

България Преди 1 час

Повдигнаха най-тежкото обвинение на един от участниците в конфликта

Втора поредна победа за Алекс Раева в “Като две капки вода”

Втора поредна победа за Алекс Раева в “Като две капки вода”

Любопитно Преди 1 час

​Тя спечели сърцата на всички с двойния образ на Емилия и Флорин Салам

Тайната на малкия джоб: Защо дънките ни все още имат този детайл от 1873 г.?

Тайната на малкия джоб: Защо дънките ни все още имат този детайл от 1873 г.?

Любопитно Преди 1 час

Повечето хора го използват от години напълно погрешно

Председателят на НС Рая Назарян пристигна на визита в Киев

Председателят на НС Рая Назарян пристигна на визита в Киев

България Преди 2 часа

Тя ще участва във втората парламентарна Среща на върха в Буча, Украйна

Зеленски след обиколката в Близкия изток: Сключихме редица споразумения

Зеленски след обиколката в Близкия изток: Сключихме редица споразумения

Свят Преди 3 часа

Той посети региона, за да предложи експертизата на Украйна как да се противодейства на атаки с дронове