М нения по ситуацията в Украйна, по въпроси на енергийната сигурност и на сътрудничеството на България със САЩ в областта на отбраната и сигурността са разменили президентът Росен Плевнелиев и сенаторите Джон Маккейн, Рон Джонсън и Кристофър Мърфи, които са на посещение в България.
Държавният глава и сенаторите от САЩ споделиха позицията за необходимостта от силен и единен глас на Европа по отношение на кризата в Украйна. Президентът припомни
категоричната българска позиция в подкрепа на суверенитета, единството и териториалната цялост на страната.
„Украинският народ има право сам да определя бъдещето си“, категоричен беше Плевнелиев и отново апелира за придържане към демократичните принципи и върховенството на закона, които, по думите му, бяха нарушени с анексирането на Крим. „Време е да оставим настрана сметките и да говорим за ценности“, подчерта президентът.
Сенаторите Маккейн, Джонсън и Мърфи посочиха, че една от целите на източноевропейската им обиколка е
да призоват за единен глас на Европа по кризата в Украйна,
както и да подкрепят сигурността и стабилността на страните от Централна и Източна Европа в контекста на събитията на изток от региона.
Необходимостта от увеличение на бюджетите за отбрана на страните от НАТО до изискваните 2% от БВП
също беше подчертана по време на разговора. Съединените щати ще продължат да подкрепят източноевропейските си партньори и в рамките на лансираната от президента Обама програма на стойност 1 млрд. щ.д. за засилване на отбранителното сътрудничество със страните от региона. По отношение на енергийната сигурност беше подчертана
енергийната уязвимост на страни като България от един доставчик на енергоресурси,
което изисква повече свързаност на регионално и европейско ниво и диверсификация както на източниците, така и на трасетата за доставка. Президентът потвърди позицията си в подкрепа на изграждането на проекта „Южен поток“, но в синхрон с европейското законодателство и на пазарна основа.
Сенатор Джон Маккейн получи Почетния знак на държавния глава по повод 10-годишнината от членството на България в НАТО и за личния му принос за развитието на двустранните отношения и за подкрепата му за българското членство в Алианса.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!