П резидентът Росен Плевнелиев смята, че има пет стъпки за изход от кризата, по които може да се намери поле за национално съгласие.
Това стана ясно от думите на държавния глава в интервю за в. "Труд".
Тоталното политическо противопоставяне не е решение, заявява Плевнелиев.
"Разбирам парламентарните битки, те са част от демокрацията. Но когато едните са в парламента, другите са извън парламента, едните признават изборите, другите не ги признават, вие разбирате в каква уникална ситуация се намираме. Радвам се, че ГЕРБ се върна обратно в парламента, защото това легитимира от една страна и ГЕРБ, още повече след решението на Конституционния съд, като една истинска демократична опозиция".
Петте стъпки за изход от кризата според президента:
Изборният кодекс
"Няма как, ние сме в абсурдната ситуация вече в Албания да правят по-честни и почтени избори от нас. Докога всеки, който е изгубил изборите в България, няма да ги признава, а ще обвинява спечелилите във фалшификации? Имате златния шанс сега, направете изборен кодекс, който да работи за вас.
Защото няма как доверието на нацията да е високо, ако всяко ново правителство стартира с все по-ниска легитимност, а останалите казват - ами те фалшифицираха изборите. Това е безобразие!
Няма и не може да има излизане от политическата криза, няма как доверието на гражданите да се повиши, ако не се обединят политическите партии около правилата за правене на избори и не ги спазват. Иначе това е един самоубийствен сценарий - с всеки следващ избор все по-зле", смята държавният глава.
Националната програма за развитие на България 2020 е втората стъпка, около която трябва да се обедини обществото ни, казва още Плевнелиев пред всекидневника.
Договор за партньорство с Европейската комисия, защото иначе ние просто няма да бъдем легитимни, смята държавният глава.
Реформата в сектор сигурност е четвъртътата стъпка за излизане от кризата според Плевнелиев. Нека да се върнем към консенсуса от 2012 г., призовава той
Пето, дайте ако трябва различни мнения, но нека в рамките на различното да стигнем до общото решение как да се реши тази политическа криза, заявява президентът.
Според него политическата криза се обуславя от три големи проблема, които трябва да бъдат решени.
"Първо, покажете ценности. Т.е. ако ние сме за Европа и за европейското развитие на България, няма как тогава обаче да зависим ежедневно и в парламента, и в правителството от една откровено антиевропейска партия, която нарича европейските инвеститори колонизатори.
Второ, покажете приоритети. Обединете се около тях и изградете мостове на съвместни действия в парламента.
И трето, най-важно, решете кога и по какъв начин ще бъде адресирана темата с ниското доверие към парламента и правителството и как оттук нататък ние да започваме да излизаме от спиралата на все по-ниско доверие към все по-високо доверие.
Това означава политическите партии, парламентарно представените, но и извънпарламентарните, да търсят някакъв консенсус за това кои са следващите стъпки", заявява още държавният глава.
В интервюто Росен Плевнелиев казва още, че е силно притеснен, "защото в България има една малка група от хора, която се е концентрирала чрез изграждане на връзки от зависимости - политико-икономически, медийни, и по този начин тя цели само едно - забогатяване за сметка на обществения ресурс".
"Посочих много ясно четирите източника на забогатяване на българската олигархия. В едно мое интервю ги нарекох "каците с мед". Първият източник са обществените поръчки. Вторият са държавните пари. Третият е приватизацията. И четвъртият източник на обогатяване на олигархията в България е сивият сектор", заявява още Плевнелиев.
Цялото интервю с президента бе публикувано в две части (част 1, част 2) на сайта на в. "Труд"
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!