Днес президентът Росен Плевнелиев ще оповести дали ще наложи вето на закона, с който Парламентът актуализира бюджета за 2013 г. Пресконференцията е насрочена за 14 ч.
Президентското вето изглежда почти сигурно, след като в специално съобщение преди два дни държавният глава изрази резерви към някои от приетите поправки.
Конституционно правомощие на държавния глава е да върне закон за ново разглеждане в Народното събрание. Депутатите не могат да откажат да се произнесат по него, но за да преодолеят ветото законопроектът трябва да бъде одобрен с абсолютно мнозинство -
повече от половината от всички народни представители, т.е. поне 121
БСП и ДПС имат общо 120 депутати в Парламента.
Ако това мнозинство обаче бъде постигнато, президентът няма право на ново вето и е задължен в 7-дневен срок да обнародва закона.
Президентът има срок от 15 дни да реши дали да върне даден законопроект за повторно разглеждане в НС.
Срокът, в който Парламентът трябва да се произнесе с третото си гласуване, не е определен от Конституцията или Закона за нормативните актове, а от Правилника за организацията и дейността на НС.
Според него председателят на Парламента трябва да съобщи на първото му заседание за указа на президента.
След това в тридневен срок той възлага на водещата комисия да докладва пред народните представители указа на президента и мотивите към него, а върнатият за ново обсъждане закон се включва в дневния ред на НС в 15-дневен срок от постъпването на президентския указ.
Председателят на НС Михаил Миков обаче каза, че дори и президентът да върне закона за измененията в бюджета, ваканцията на народните представители, която продължава до края на август, няма да бъде прекратена.
Ако в парламента няма мнозинство за прегласуване на ветото, а това е съвсем реалистичен сценарий, това означава запазване на политиката на Симеон Дянков, каза вчера лидерът на социалистите Сергей Станишев.
"Президентът има право по конституция да налага вето, въпросът е обаче, че (...) може да наложи вето по отношение на целесъобразност, което е
директна намеса във фискалната политика
Т.е. той дава заявка да участва в правенето на фискална политика", заяви в понеделник финансовият министър Петър Чобанов.
По-късно прессекретариатът на президента разпространи изявление на Плевнелиев, в което той опровергава тезите, че евентуално вето ще бъде причина семействата на децата с увреждания да не получат през този месец увеличение към помощите си, бизнесът да не получи дължимите му суми, че подобно вето би било "безпрецедентно" или има "скрити политически цели".
Според Плевнелиев не трябва да се правят опити поемането на 1 млрд. лв. нов дълг да се оправдава с нуждите на социалнослабите българи.
Президентът подкрепя всички мерки за подпомагане на социално слабите, както и предвидените в актуализацията на бюджета 40 млн. лв. допълнително за най-уязвимите групи. Според държавния глава обаче тези средства са 4% от предвидения нов дълг и
е логично да се постави въпроса за какво са останалите 96%
Държавният глава обърна внимание, че напоследък става практика законите да се променят в последния момент, без обществено обсъждане и без да се спазват сроковете в Закона за нормативните актове.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!