Парамов и Гълъбов за предизборната игра с публиката
Кольо Парамов (л), Антоний Гълъбов   
Източник: БГНЕС
"Не му прави чест на президента Георги Първанов да се ангажира с предизборна работа в точно този момент", заяви за БГНЕС икономистът Кольо Парамов, който е кандидат на Политическата партия "Обединена социалдемокрация" за кмет на София.

Коментирайки откритата подкрепа на президента за кандидата за държавен глава Ивайло Калфин, Парамов смята, че не се спазват норми и условия.

"Принципите, които са се наложили в Европа за предизборна работа, при нас все още не са приети като условие и не се спазват.

Президентът Първанов не е намерил сили да убеди всички в страната, че е надпартиен.

По никакъв начин до 19 януари той не може да приема ангажимент да агитира и да взима страна в кампанията", смята Парамов.

Парамов не знае какви са причините накарали Стефан Данаилов да приеме номинацията за вицепрезидент на БСП в тандем с Ивайло Калфин, след като преди около два месеца известният актьор публично заяви, че няма намерения да участва в битката за "Дондуков" 2.

"Много съжалявам за Стефан Данаилов... Не знам на какво се основава цялата бих я нарекъл комбинация между партийното ръководство на БСП и самия Данаилов. Но е учудващо.

Особено, когато лица като Стефан Данаилов бъдат превърнати заради недостатъчно стриктни партийни принципи в подлога на едно поставено под съмнение вече ръководство на БСП", заяви Парамов.

Попитан дали не смята, че Данаилов е по-силната фигура в този тандем, Парамов каза: "Наистина Стефан Данаилов има достатъчно добро, мащабно представяне в левицата, за разлика от Калфин, който направи твърде много движения през този период и не можа да убеди онези чисти партийци, че той наистина е представител на новото течение - примерно на социалдемократите в БСП, а в другия момент е ортодоксален комунист".

Според него разликата между тази двойнствена мимикрия в поведението на Ивайло Калфин е свързана със самото послание на президента Първанов.

"Те разбират политиката като метод и условия за изгода в определено време", т.е. двамата приемат определен модел на поведение в зависимост от конкретните нужди, уточни Парамов.

"Това двуличие по принцип не се уважава в Европа никъде и заради това двуличие в момента БСП е в подобно положение", добави той.

Това е игра с публиката

- справедливият гняв и възмущение, които са обзели Стефан Данаилов пет дни след номинирането на Плевнелиев, за да може датата да е 9 септември.

Това заяви пред БГНЕС социологът доц. Антоний Гълъбов.

"Това е игра с публиката, която спекулира с елементи на комунистическата носталгия. Не е случайна датата на писмото, което г-н Данаилов е изпратил на Сергей Станишев и всичко останало като обяснение за това как той се бил възмутил е просто елемент от целия спектакъл", допълни доц. Гълъбов.

Той посочи, че кандидатурата на Стефан Данаилов е изненада за тези, които са очаквали по-еднозначна, тясно-партийна кандидатура. "Той винаги е бил определян като талисмана на БСП, но талисманът на БСП няма нищо общо с политиката на партията", отбеляза социологът.

При положение, че след загубата през 2009 г. БСП не смени ръководството си, нормалният политически жест би трябвало да бъде в президентската надпревара да се включат негови представители.

"Вместо това видяхме един кандидат на БСП, който трябваше да отиде на Бузлуджа, за да се запознае с БСП, и кандидатурата на талисмана на БСП, който е разпознаваем като всичко друго, но не и като човек от ръководството на партията, или като човек, който носи политическа отговорност за действията на тази партия", коментира Гълъбов.

Според него, намесата на Георги Първанов в настоящата кампания, идва малко в повече.

"Няма съмнение, че в конкретния случай, кандидатът на БСП Ивайло Калфин, е директно свързан с политиката и с перспективата на г-н Първанов. В това отношение политическата кариера на г-н Калфин е изцяло структурирана във връзка с Георги Първанов", каза той.

По мнението на Гълъбов, ДПС биха дали подкрепата си за червен кандидат-президент, но в случай, че той достигне балотаж. Ако това не се случи, според него, партията на Доган може би няма да насочи специална подкрепа за президентските избори.

"Прави впечатление, че за повечето партии по-важни са местните избори. Излиза, че това важи и за ДПС. Кандидатурите на Росен Плевнелиев и Маргарита Попова също са непартийни. Те имат по-скоро експертен профил и имат за цел по-скоро да обездвижат президентската институция, т.е. възможностите й за намеса ще бъдат ограничавани и контролирани.

"Не смятам, че ръководството на ГЕРБ има капацитета едновременно да управлява и президентската институция като самостоятелна. По-скоро тя ще бъде по-приглушена и пасивна, по-церемониална и ще излъчва единствено радостни послания за бъдещето", посочи социологът.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Кола потегли без водач и затисна малко момченце

Кола потегли без водач и затисна малко момченце

България Преди 46 минути

Детето е с опасност за живота

След напрежението в региона: Иран и Оман обсъдиха сигурността на корабоплаването в Ормузкия проток

След напрежението в региона: Иран и Оман обсъдиха сигурността на корабоплаването в Ормузкия проток

Свят Преди 1 час

Иранският външен министър Абас Арагчи посети Оман за спешни разговори относно регионалната обстановка. Техеран и Маскат обсъдиха механизми за безопасното преминаване на кораби през стратегически важния за света Ормузки проток

Джорджина Родригес стартира собствена марка за дрехи и изненада съпругата на Меси с подарък

Джорджина Родригес стартира собствена марка за дрехи и изненада съпругата на Меси с подарък

Любопитно Преди 3 часа

Испанската инфлуенсърка дебютира на модната сцена с бранда MIMOA, съчетаващ спортна визия и елегантност

,

Жители на село Анево спасиха малко щъркелче и го върнаха в гнездото му

България Преди 3 часа

Местните вярват, че появата на четири щъркелчета е знак, че тази година в селото ще се родят много деца

Пламен Димитров: Не изключвам дребни поправки на бюджета преди второ четене

Пламен Димитров: Не изключвам дребни поправки на бюджета преди второ четене

България Преди 3 часа

Лошата новина в бюджета на ДОО е, че социалните плащания или обезщетенията остават същите, коментира лидерът на КНСБ

Десетки загинаха при наводнения в Бангладеш, над милион са блокирани

Десетки загинаха при наводнения в Бангладеш, над милион са блокирани

Свят Преди 4 часа

Най-малко 44 души загинаха, а над един милион са изолирани след опустошителни наводнения и свлачища в Бангладеш. Прекъснатите комуникации и липсата на ток затрудняват спасителите, докато армията доставя храна и вода с лодки

.

След седмици ограничения: Руските власти в Крим пуснаха гориво в 99 бензиностанции

Свят Преди 4 часа

Назначеното от Русия правителство в Крим обяви, че горивото вече е достъпно за свободна продажба в 99 бензиностанции. Мерките идват след седмици на ограничения и дефицит, предизвикани от украинските атаки срещу линиите за доставки

Наталия Киселова призова за повече доказателства по случая с полетите на Делян Пеевски

Наталия Киселова призова за повече доказателства по случая с полетите на Делян Пеевски

България Преди 4 часа

Бившият председател на парламента отбеляза, че основният въпрос остава „кой заплаща пътуванията на народния представител и с каква цел са те“

Сватбата на века: Тейлър Суифт плати 160 000 долара на Ню Йорк само за сигурност

Сватбата на века: Тейлър Суифт плати 160 000 долара на Ню Йорк само за сигурност

Любопитно Преди 5 часа

Певицата Тейлър Суифт покри разходите на Ню Йорк за засилената полицейска охрана по време на сватбата ѝ с Травис Келси. Церемонията е струвала над 20 млн. долара, като младоженците дариха и огромна сума за благотворителност

Радан Кънев е новият председател на "Демократи за силна България"

Радан Кънев е новият председател на "Демократи за силна България"

България Преди 5 часа

Националното събрание определи и насоките на формацията през следващия мандат

,

„Алтернатива за Германия“ представи 100-дневен план преди ключови провинциални избори

Свят Преди 5 часа

Според социологическите проучвания противопоставящата се на имиграцията АзГ има значителна преднина в Саксония-Анхалт пред консервативния Християндемократически съюз (ХДС) на канцлера Фридрих Мерц преди изборите на 6 септември

Трагедия шокира света: Футболист, играл на Световното, почина внезапно на 25 години

Трагедия шокира света: Футболист, играл на Световното, почина внезапно на 25 години

Свят Преди 6 часа

Южноафриканският футбол скърби за 25-годишния Джейдън Адамс. Тялото на халфа е намерено в къща в Кейптаун седмици след като той помогна на страната си да запише историческо представяне на Световното по футбол

Айфеловата кула и Лувърът въвеждат извънредно работно време заради опасните горещини

Айфеловата кула и Лувърът въвеждат извънредно работно време заради опасните горещини

Свят Преди 6 часа

Айфеловата кула, Лувърът и музеят „Орсе“ ще затварят часове по-рано заради екстремните температури във френската столица. На фона на рекордно горещата вълна в Европа, властите във Франция вече съобщават за над 130 жертви на удавяния

,

Турция санкционира над 100 акушер-гинеколози заради цезарови сечения

Свят Преди 6 часа

Част от лекарите са временно отстранени от работа, а други са задължени да преминат допълнително обучение

,

След среднощна обсада: Освободиха жена, взета за заложник в супермаркет

Свят Преди 7 часа

Мащабна полицейска акция в Берлин приключи с неутрализирането на нападател, държал жена за заложник в супермаркет. Кризата е продължила през цялата нощ, като мотивите на извършителя все още се изясняват от германските власти

Масиран удар над Украйна: Руски ракети пробиха въздушния щит на Киев, има ранени

Масиран удар над Украйна: Руски ракети пробиха въздушния щит на Киев, има ранени

Свят Преди 7 часа

При масирана нощна атака с над 120 дрона и 12 ракети, украинската отбрана не е успяла да спре балистичните удари, съобщи Зеленски. Има ранени в Киев, а в Париж предстои спешна среща на съюзниците за справяне с руската заплаха