Депутатите създадоха комисия "Бисеров"
Източник: БГНЕС (архив)

Д епутатите приеха проект на решение за създаване на временна анкетна комисия, която да установи фактите и обстоятелствата около внезапното оттегляне на Христо Бисеров от ДПС и парламента. 177 депутати гласуваха "за" предложения от ГЕРБ проект, а трима "против".

Комисията ще работи в срок от три месеца и ще е съставена от 12 народни представители, по трима от всяка парламентарна група.

Председателят на комисията е Сияна Фудулова от БСП. Членове на комисията от Коалиция за България са Атанас Пъдев, Кирчо Карагьозов, Сияна Фудулова. От "Атака" членове ще са Любомир Владимиров, Деница Гаджева, Калина Балабанова. От ГЕРБ - Веселин Вучков, Стефан Дедев, Снежана Дукова. Янко Янков, Хамид Хамид и Ахмед Башев ще бъдат членовете на временната анкетна комисия от ДПС.

Пълното наименование на органа е Временна анкетна комисия за проверка и установяване на всички факти и обстоятелства, довели до внезапното подаване на оставка от Христо Дамянов Бисеров от всички заемани постове в Народното събрание и политическата партия Движение за права и свободи, в резултат на негови действия, след които са образувани наказателни производства за престъпления, свързани с изпиране на пари, подаване на декларации с невярно съдържание и други, както и потенциалното неправомерно изтичане на информация от българските служби за сигурност към "Боянските сараи", както и всички факти или обстоятелства, свързани с твърденията за скандална кореспонденция и среща между председателя на ПП ГЕРБ Бойко Борисов с лицето Бисер Миланов, известен като Петното.

Народните представители отхвърлиха предложението комисията да разследва срещи на Бисер Миланов с Пламен Орешарски,

с председатели на постоянни комисии в 42-то Народно събрание, журналисти и други, а същи така и фактите и обстоятелствата относно потенциални схеми за купуване на гласове на територията на 3-ти МИР Варна, станали предмет на проверка, включително на Комисията по жалби и петициите на ЕП.

Депутатите отхвърлиха и предложението на ГЕРБ комисията да изясни фактите и обстоятелствата, довели до връщането на отпуснатите финансови средства от Европейския парламент на пиар агенция "Актив груп" на Моника Станишева.

ДПС ще подкрепи създаването на временна анкетна комисия за Христо Бисеров, както Лютви Местан обяви още при внасянето на решението от колеги от ПП ГЕРБ. Това каза народният представител от ДПС Йордан Цонев от парламентарната трибуна.

"Последователни сме в действията си и имаме сериозен интерес това, което беше казано като основен мотив, да се установи: дали има изтичане на информация от специалните служби, в каква посока е, и кога се е случило това.

Искаме да знаем - кога точно е получена тази информация и, ако е получена по-рано, дали Цветан Цветанов е знаел за нея, когато е бил вицепремиер и ръководител на МВР."

"Подкрепяме създаването на тази комисия, независимо от свободно формулираното заглавие, няма да го коригираме", заяви още Йордан Цонев. 

Въпреки това малко по-късно той предложи комисията за Христо Бисеров да се занимава и с твърдения за среща между Бойко Борисов и Бисер Миланов-Петното, както и това да бъде добавено в името ѝ.

"ПГ на ДПС предлага в предмета на дейността на комисията да бъде включено актуално разследване на политическия скандал с изтеклите твърдения за среща на председателя на ПП ГЕРБ Бойко Борисов с лицето Бисер Миланов-Петното и за твърденията за кореспонденция, която е съществувала между тях. Мотивите не са само съвпаденията на имената – Бисеров и Бисер Петното. Тази комисия може да се запознае и да разгледа и този случай, който е актуален – особено на фона на протестите", мотивира се Цонев.

От ГЕРБ отговориха с контрапредложение -

комисията за Христо Бисеров да изясни фактите и обстоятелствата, довели до връщането на отпуснатите финансови средства от Европейския парламент на пиар агенция "Актив груп" на Моника Станишева.

"Народното събрание разполага с постоянна комисия за борба с корупция и конфликт на интереси. Трябва да обърнем внимание кой е нейният председател, да отбележим, че над месец и половина управляващото мнозинство мълчи по предложението на ГЕРБ този председател да бъде отстранен от този пост. Трябва ли да напомня всички данни и обстоятелства, станали известни чрез медиите и обърканите изявления на самия председател за пътувания, средства – неясно от кого", попита Десислава Атанасова.

Тя зададе въпрос защо тази комисия не се произнася по няколко скандала, включително и по случая "Хохегер".

Депутатът от ПГ на "Атака" Илиан Тодоров репликира Атанасова с думите: "Има сигнали срещу вас в комисията, затова искате да свалите председателя. Знам, че не ви е приятно някой да ви рови в мръсното бельо".

"Атака" също ще подкрепи създаването на временна анкетна комисия за Христо Бисеров.

"Ще искаме и създаване на комисия за разследване на прехода и по-специално управлението на Иван Костов", заяви народният представител от ПП "Атака" Адриан Асенов. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Това показва, че Русия се готви за война с НАТО

Това показва, че Русия се готви за война с НАТО

Свят Преди 7 часа

Русия разширява присъствието на войските си по границата си със Запада

Задържаният за убийството на Магдалена остава в ареста

Задържаният за убийството на Магдалена остава в ареста

България Преди 11 часа

Според съда съществува опасност да се укрие или извърши друго престъпление

БНБ отговори на въпросите за еврото

БНБ отговори на въпросите за еврото

България Преди 11 часа

Дизайнът на евромонетите с българска национална страна е одобрен

Почина актьорът Румен Димитров

Почина актьорът Румен Димитров

България Преди 12 часа

От 2017 до 2021 г. е заместник-министър на културата в Министерството на културата на Република България.

Страшно земетресение, чакат цунами, евакуация в Чили

Страшно земетресение, чакат цунами, евакуация в Чили

Свят Преди 12 часа

Чилийските власти издадоха сигнал за евакуация на целия крайбрежен участък на Магеланския проток

Тръмп ще отнеме на Харвардския университет статута му на освободен от данъци

Тръмп ще отнеме на Харвардския университет статута му на освободен от данъци

Свят Преди 12 часа

"Те си го заслужават!", написа Тръмп в платформата Truth Social

Ново земетресение разтърси Истанбул

Ново земетресение разтърси Истанбул

Свят Преди 12 часа

Епицентърът на земетресението се е намирал на 23 километра от града

МВР и БАБХ установиха фалшиви хранителни добавки

МВР и БАБХ установиха фалшиви хранителни добавки

България Преди 13 часа

По случая е образувана проверка и е съставен констативен протокол

<p>&bdquo;Огромен удар&ldquo; за принц Хари</p>

„Огромен удар“ за принц Хари, загуби и обжалването по делото за полицейската му охрана

Свят Преди 13 часа

По време на делото от екипа на принц Хари заявиха, че „животът му е застрашен“

Нова тенденция в Румъния: Вълна от подкрепа за Джордже Симион в ТикТок

Нова тенденция в Румъния: Вълна от подкрепа за Джордже Симион в ТикТок

Свят Преди 13 часа

Потребители публикуват кратки видеа, в които "не казват за кого ще гласуват", а на заден план се чува песента "Доведи конете, Симионе"

Предлагат шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата

Предлагат шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата

България Преди 13 часа

Бившият конституционен съдия Константин Пенчев е предложен за негов заместник

Директорът на ОДМВР-Хасково подаде оставка

Директорът на ОДМВР-Хасково подаде оставка

България Преди 13 часа

До тук се стигна след напрежението снощи в Хасково

С този темп Русия ще превземе Украйна след три века

С този темп Русия ще превземе Украйна след три века

Свят Преди 13 часа

Невероятно е, че зашеметяващите загуби на хора и оборудване все още не са спрели руската армия

<p>Фенове на Ливърпул предизвикаха земетресение&nbsp;</p>

Фенове на Ливърпул предизвикаха земетресение от 1,74 по скалата на Рихтер

Любопитно Преди 13 часа

Не само феновете на Тейлър Суифт могат да предизвикват миниземетресение, доказаха учени