Калфин: Не мога да обясня загубата с ролята на ДПС
В НДК се провеждат традиционните пресконференции след края на изборния ден. На снимката: Сергей Станшев, Ивайло Калфин, Стефан Данаилов   
Източник: Антон Станков, БГНЕС

Не спечелихме изборите, но спечелихме гласа на хората, които искат демокрация и европейско бъдеще на България. Това заяви пред Би Ти Ви кандидатът на БСП за президент Ивайло Калфин.

Не се правят така избори, но така или иначе стигнахме дотук, коментира той организацията на вота.

Калфин благодари на милион и половина гласували за него.

По отношение изялвението на лидера на ДПС Ахмед Доган в нощта на първия тур и очакваната от БСП "целувка" за оказаната подкрепа Калфин коментира: "Не мога да обясня загубата с ролята на ДПС. Нямам проблем с голяма част от избирателите, гласуващи за ДПС, на тях не трябва да се слага табелка, че не са достатъчно добри."

Не бих изоставил политиката, депутат съм в Европарламента, но трябва да очаквате и по-активна намеса, включително и като евпродепутат, защото не ми харесва това, което става в България, каза Калфин.

Той пожела на Росен Плевнелиев да бъде по-убедителен в работата си, откалкото е бил в кампанията си.

На балотажа около 1 600 000 гласа са подадени за Росен Плевнелиев, а за Ивайло Калфин - около 1 300 000 гласа

и затова БСП няма основание нито да се срамува, нито да се притеснява от постигнатия резултат. Това заяви в изборното студио на "Нова телевизия" лидерът на БСП Сергей Станишев.

Той коментира, че лично не е доволен, защото БСП не е постигнала победа на балотажа на президентските избори. Ивайло Калфин, Стефан Данаилов и още много наши кандидати за кметове заслужаваха победа, заяви Станишев.

БСП се утвърди на президентските и на местните избори  като основна алтернатива на ГЕРБ и по това спор няма, каза Сергей Станишев. Той отбеляза, че на местните избори са се очертали две големи политически сили - ГЕРБ, с получени 1 000 000 гласа и БСП - с над 600 000 гласа. 

Станишев каза, че няма да поздрави ГЕРБ за победата.

Не е срамно за загубиш, а да спечелиш по начина, по който го направи ГЕРБ, каза Станишев във връзка с нарушенията при вота.

Не мисля, че това е водещо, отговори той на въпрос лоша шега ли е изиграла "целувката от ДПС".

Той заяви, че в нормална ситуация би поздравил ГЕРБ за резултата, защото са очевидно първа политическа сила, но той няма да го направи, защото според него партията на властта се е превърнала в партията на мутрите. Властта се превърна в партията на мутрите.

БСП на тези избори показа забележително покачване на доверието сред българските граждани - показвахме, че сме основната политическа сила алтернатива на ГЕРБ, каза Станишев. Според него на тези избори БСП обществено е призната като партия, която се е противопоставила на мачкането на ГЕРБ.

"За съжаление активността на втория тур беше по-ниска от първия тур.

Има тотална манипулация

и аз мисля, че това е масово", каза Станишев. Той смята, че БСП няма основание да се притеснява от избирателите. Той пресмята, че БСП на първи тур е повишила с 220 000 гласа в сравнение с парламентарните избори, докато ГЕРБ са загубили около 400 000 гласа за същия период от време.

Според него БСП няма за какво да се срамува - на местните избори още на първия тур БСП са постигнали резултат за листите със 100 000 по-добър отколкото този през 2007 г. "Така че БСП като партия е в подем", каза Станишев.

Той каза, че за него е още по-голям приоритет на БСП предизвикването на предсрочни избори, защото "тази власт се превръща вече в престъпна по начина на действие и начина на организиране на изборите", аргументира се Станишев.

Според Станишев всеки месец от тук нататък ще бъде месец за загуба на ГЕРБ, защото вече ще започнат да излизат наяве "техните шашми и изобщо начинът на правене на избори и бюджет 2012 и предстоящата зима, защото трета поредна година българите ще обедняват."

Той прогнозира, че ще има процес, през който хората ще изтрезняват след това, което се случи. Що се отнася до това дали БСП ще иска касиране на изборите за президент Сергей Станишев отговори:

"Аз ще търся всички правни методи и начини да излезе истината наяве и за първия, и за втория тур, и за начина на правенето на изборите, защото тук не е въпросът за БСП и за нашия резултат. Въпросът е принципен - по този начин ли ще се правят изборите в България от тук нататък? Ще бъдем ли страна, която да отговаря на минимални европейски и демократични стандарти? Това е основният въпрос."

Кандидатът на БСП за вицепрезидент Стефан Данаилов каза пред журналисти, че е удовлетворен от това, което се е случило по време на кампанията, но е очаквал по-различен резултат.

"Много напрегнато беше, падна голяма търговия, но БСП даже увеличава своето политческо предствителство... Кампанията сега започва, ще видите след 2 години", закани се Данаилов.

За подкрепата от ДПС канидадтът за вицепрезидент от БСП каза, че "сега целувка няма да има", и добави, че той е целувал много туркини и не може да се оплаче.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Големият финал започна! Дара влиза в битка за триумф на „Евровизия 2026“

Свят Преди 1 минута

Големият финал започна! DARA влиза в битка за триумф на „Евровизия 2026“

Кола се вряза в пешеходци в Модена, има пострадали

Кола се вряза в пешеходци в Модена, има пострадали

Свят Преди 39 минути

Шофьорът е излязъл от разбилата се кола и е побягнал, като по пътя си е намушкал минувач, който се опитал да го спре

,

Хиляди протестираха във Виена срещу участието на Израел в Евровизия

Свят Преди 1 час

Протестиращите обвиниха организаторите на Евровизия в лицемерие за това, че са позволили на Израел да участва, след като Русия бе отстранена през 2022 г. заради инвазията в Украйна

,

Тайван: Kупуването на оръжие от Съединените щати е гаранция за стабилност в региона

Свят Преди 2 часа

Китайският президент настоя, че островната страна може да е повод за директна конфронтация

,

Лекарка предизвика смъртоносна катастрофа заради високите си токчета

Свят Преди 2 часа

Мнозина твърдят, че лекарката е загубила контрол над колата и е причинила катастрофата заради неудобните си обувки

,

Франция помага на Украйна в борбата срещу руските балистични ракети

Свят Преди 3 часа

Двамата държавници обсъдиха процеса по присъединяването на Украйна към Европейския съюз и отварянето на всички преговорни глави в близко бъдеще

Киселова: Законопроектът за съдебната власт е по-умерен от заявките за радикални мерки

Киселова: Законопроектът за съдебната власт е по-умерен от заявките за радикални мерки

България Преди 3 часа

Според нея относно обществената квота във ВСС фундаменталният въпрос е дали да бъдат номинирани магистрати или юристи извън системата

САЩ подготвят операция за залавянето на Раул Кастро

САЩ подготвят операция за залавянето на Раул Кастро

Свят Преди 4 часа

През януари 2026 г. Вашингтон използва федералните обвинения срещу венецуелския президент Николас Мадуро като претекст за нахлуване и залавяне

о

Бумът на изкуствения интелект може да остави десетки хиляди домакинства без ток в САЩ

Свят Преди 4 часа

Компаниите инвестират стотици милиарди долари в технологии за изкуствен интелект, което предизвиква експлозивно търсене на центрове за данни с огромна консумация на електроенергия и вода

.

Путин разговаря с президента на ОАЕ за Близкия изток, Иран и Украйна

Свят Преди 4 часа

И двете страни отбелязаха значимостта на „продължаването на политико-дипломатическия процес“ за изработване на компромисни мирни споразумения

,

Поп иконата Джанет Джексън празнува 60-годишен юбилей

Любопитно Преди 5 часа

Творчеството на Джанет Джексън се простира до всички кътчета на съвременната поп култура

.

Трагедия в Банкок: Влак помете и запали автобус, 8 загинаха и над 30 са ранени

Свят Преди 5 часа

Пожарникари и спасители отцепиха мястото на сблъсъка, а следователите надничаха в изгорялата обвивка на автобуса

Междузвездни войни

Кой герой от „Междузвездни войни“ сте според зодията

Любопитно Преди 5 часа

Откакто през 1977 г. излезе първият филм, режисиран от Джордж Лукас и с участието на Марк Хамил, Харисън Форд и Кари Фишър, в последвалия почти половин век се роди цяла вселена на „Междузвездни войни“ с продължения, предистории, спин-офи, телевизионни сериали, видеоигри и др.

Освободиха под гаранция доставчика на храна, задържан след спор с Ивайло Мирчев

Освободиха под гаранция доставчика на храна, задържан след спор с Ивайло Мирчев

България Преди 5 часа

Прокуратурата е преценила, че няма основание за искане на постоянен арест

Европейски страни водят преговори с Иран за преминаването на Ормузкия проток

Европейски страни водят преговори с Иран за преминаването на Ормузкия проток

Свят Преди 6 часа

САЩ също наложиха своя собствена блокада над иранските пристанища въпреки несигурното споразумение за прекратяване на огъня, което влезе в сила на 8 април

.

Откриха тяло на мъж край хижа „Рудничар” във Витоша

България Преди 6 часа

Половината му лице е обезобразено