Как ще се гласува в неделя
Източник: Петко Налбантов, БГНЕС (архив)

В неделя за първи път заедно с местните избори ще се проведат и избори за президент и вицепрезидент.

Само веднъж в България след демократичните промени е имало вот "две в едно" - през 1991 г. - местни и парламентарни избори.

На 23 октомври хората ще могат да избират между 18 кандидат-президентски двойки.

За сравнение - в първите преки избори за президент и вицепрезидент през 1992 г. са участвали 22 двойки, на последните президентски избори през 2006 г са участвали седем двойки, през 2001 г. - шест, а през 1996 г. - 13.

Предстоящият вот се прави по правилата, регламентирани с Изборния кодекс, който определя

реда и начина за провеждане на всички видове избори у нас

С него се въведе и изискване с какъв знак да се отбелязва вотът - поставяне на знак "Х" в квадратчето с поредния номер на съответния кандидат, със синя химикалка.

Всички останали знаци правят бюлетината недействителна, припомни говорителят на ЦИК Бисер Троянов.

Избирателите могат да проверят адреса на секцията, в която могат да гласуват по списъка на адрес www.grao.bg/elections/ или с есемес на номер 14726 (по-лесно се запомня като 1GRAO - буквите "GRAO" съответстват на цифрите "4726" от телефонната клавиатура).

Цената на есемеса e 25 стотинки без ДДС. В текста се изписват единствено десетте цифри на ЕГН, а системата връща два есемеса с номера и адреса на избирателната секция за изборите за президент и за изборите за местна власт за въведения ЕГН.

Гражданите, които имат изтекли лични документи или са загубили, могат да получат удостоверения от паспортните служби, които да им послужат вместо лична карта пред секционните комисии.

Такива документи ще се издават и в деня на изборите, както и в събота.

Гласуването започва в 6 ч. и продължава да 19 ч.

Законът позволява времето за подаване на гласове да бъде удължено, ако в края на изборния ден пред някоя секция има опашка от желаещи да пуснат бюлетини, но не по-късно от 20 часа.

В областните градове ще се гласува с три отделни бюлетини - за президент и вицепрезидент, за кмет на общината и за общински съветници.

В по-малките населени места с над 350 жители, ще гласуват и с четвърта бюлетина - за кмет на селото.

От представител на секционната избирателна комисия избирателят получава подписани пред него бюлетини за съответния вид избори и в тъмната стаичка отбелязва вота си.

След това трябва да сгъне бюлетината така, че изборът му да не се вижда и да я предаде на член на секционната комисия за още един печат на гърба.

Бюлетините за президент се пускат в една урна, а тези за кмет и общински съветници - във втора.

При грешка СИК може да предостави само още една допълнителна бюлетина,

без обаче да проверява как е гласувано на старата, уточниха от ЦИК. Сгрешената бюлетина се вписва като недействителна. 

Ако гласоподавател покаже демонстративно за кого е гласувал, бюлетината ще се унищожава и няма да му се разрешава повторно гласуване.

И на тези избори е забранено заснемането на бюлетината и внасянето на заснемаща техника в тъмната стаичка.

По данни на ГРАО с право да гласуват за президент са общо 6 933 748 души. В местните избори могат да участват 6 514 917 души, съобщиха от Централната избирателна комисия.

Общо 11 382 са избирателните секции в страната. В чужбина секциите са 161

На предстоящите в неделя избори средно по седем кандидати се борят за едно кметско място на община, а 18 кандидат-президентски двойки се състезават за "Дондуков" 1.

Столичани ще трябва да предпочетат един от 24-мата кандидати за кмет на София, регистрирани в общинската избирателна комисия.

Кандидатите за кметове на 264-те общини са 1 927 души, информира БТА. За кметове на 2 066 кметства ще се борят 7 894 души.

Желаещите да станат общински съветници в цялата страна са 42 107 души.

Сред тях има осем граждани на други страни от ЕС

Трима искат да станат общински съветници в столицата - Цеца Джамбазова от Италия, Стефан Жил Дюлае от Франция и Зузана Пиптова от Словакия.

Двама граждани на Великобритания - Кристин Фокс и Дерек Едуард Марни, са сред останалите кандидати за общински съветници в страната. Фокс иска да е член на местния парламент във Велико Търново, а Марни - в Балчик.

Останалите са Илияна Лилова от Холандия, която иска да е общински съветник в Чипровци, Уршула Янота-Христов от Полша, кандидат за община Бяла, и Русси Доменико от Италия - кандидат за общинския съвет в Пазарджик.

Гражданите на ЕС, които живеят в България и искат да гласуват на местните избори, са 248. Най-много - 181 от тях, са от Великобритания, 18 - от Германия, седем - от Румъния, шест - от Полша, пет - от Чехия, четирима - от Франция, по трима от Гърция и Естония, по двама от Австрия, Холандия и Испания и по един от Италия, Белгия, Литва, Финландия и Словакия.

Според данни на НСИ у нас живеят 8 444 души от страните от ЕС.

Най-много са поданиците на Обединеното кралство - 2 605 души, а след тях - гражданите на Гърция - 1 253. Германците са 848, италианците - 456, французите - 278. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Русия няма да участва в предстоящата среща за Украйна в САЩ

Русия няма да участва в предстоящата среща за Украйна в САЩ

Свят Преди 6 минути

Това ще бъдат контакти между представители на Киев и Вашингтон, заяви Дмитрий Песков

Манията Labubu превзема Холивуд: Режисьорът на „Падингтън“ прави филм за хитовите кукли

Манията Labubu превзема Холивуд: Режисьорът на „Падингтън“ прави филм за хитовите кукли

Любопитно Преди 8 минути

Глобалният феномен Labubu става кинозвезда! Sony Pictures и Pop Mart обявиха филм под режисурата на Пол Кинг ("Уонка" и "Падингтън"). Аксесоарът, по който полудяха Риана и Лиса от Blackpink, ще оживее на екрана, за да превърне играчките в блокбъстър

Владо Михайлов: Нямах самочувствието да съм ментор на утвърдени артисти

Владо Михайлов: Нямах самочувствието да съм ментор на утвърдени артисти

Любопитно Преди 34 минути

Владо Михайлов за пътя от участник до ментор, уроците от киното, работата с утвърдени артисти и предизвикателството да балансира между сцената и семейството

Арестуваха криминално проявен с тефтери с имена и големи суми пари в Ботевград

Арестуваха криминално проявен с тефтери с имена и големи суми пари в Ботевград

България Преди 40 минути

Това съобщи изпълняващият длъжността главен секретар на МВР Георги Кандев

The Floor

Спиращи дъха битки в “The Floor” тази неделя

Любопитно Преди 51 минути

Кой ще се доближи до наградата от 30 000 евро – гледайте тази неделя от 20:00 ч. по NOVA

Представиха първия нов влак "Шкода" у нас, до лятото се очакват още

Представиха първия нов влак "Шкода" у нас, до лятото се очакват още

България Преди 58 минути

Влаковете разполагат с 333 места и развиват до 160 км/ч

Снимката е илюстративна

На секунди от трагедия: Пътнически самолет и карго гигант едва не се сблъскаха над Нюарк

Свят Преди 1 час

На крачка от авиационна катастрофа: Пътническият самолет се разминал на едва 90 метра от товарната машина секунди преди кацане

Заряза ли Зукърбърг метавселената в полза на AI

Заряза ли Зукърбърг метавселената в полза на AI

Технологии Преди 1 час

Основателят на Facebook похарчи стотици милиони долари, за да преобразува компанията в Meta и да я посвети в създаването на виртуални светове (метавселена). Но видим напредък в тази сфера почти няма, а вместо това Зук е фокусиран изцяло върху AI

Енергийният министър: НС зачеркна възможността България да получи стотици милиони евро

Енергийният министър: НС зачеркна възможността България да получи стотици милиони евро

България Преди 1 час

Това заяви Трайчо Трайков относно решението на парламента, забраняващо му да променя структурата на дружества на БЕХ

Жителите на Техеран се подготвят за днешния празник - Навруз

Зюмбюли и мирис на барут за Навруз: Иран посреща Нова година със страх

Свят Преди 1 час

Навруз, персийската Нова година, е време за семейството, за обновление и обещание за ново начало. Настъпваща в деня на пролетното равноденствие, тя е празник на „новия ден“ за милиони хора в Иран и по света. Но за много иранци тази година почти няма ентусиазъм за празненства

Норвежката принцеса Мете-Марит

Принцесата на Норвегия за Епстийн: Бях манипулирана и измамена

Свят Преди 2 часа

Публикуването от Министерството на правосъдието на САЩ на милиони документи, свързани с Епстийн, предизвика шокови вълни по света, разкривайки връзките на опозорения финансист с видни личности, включително принцесата, както и водещи норвежки политици, бизнес ръководители и дипломати

Фабрика за измами: Оператори в колцентър се представят за лекари

Фабрика за измами: Оператори в колцентър се представят за лекари

България Преди 2 часа

„Аз съм лекар, а вие – влошаващ се пациент”