Елен Герджиков: Няма да е Борисов
Елен Герджиков, член на предизборния щаб на ГЕРБ и общински съветник в София   
Източник: Гергана Костадинова, БГНЕС

"Мисля, че е съвсем сигурно, че Бойко Борисов няма да е кандидатът на ГЕРБ за президент - той го каза толкова ясно, че може би и мъртвите го разбраха". Това каза Елен Герджиков от предизборният щаб на ГЕРБ в интервю за Vesti.bg две седмици преди управляващата партия да обяви кандидатурата си.

Той разказа и за интернет кампанията на ГЕРБ. Следва пълният текст на интервюто на Севделина Николова:

- Г-н Герджиков, преди дни ГЕРБ пусна социална мрежа "Аз съм ЗА" (azsumza.bg) в предизборната кампания. Как се роди идеята за нея?

- Идеята се роди най-вече сред младежите и една от причините е, че форумите се превръщат в място, където се излива страшно много негативна енергия и малко се чуват положителните неща. Затова решихме да направим този сайт - идеята ни е той да е нещо повече от кампания за тези избори и нещо повече от един партиен сайт. Всички знаем какво представляват те: там се публикуват новини, дават се обещания, там текат кампаниите на кандидатите.

- Обяснихте, че това няма да е обикновен предизборен сайт, а мрежа, в която всеки ще може да споделя позиции. Бихте ли сподили повече с нашите читатели, доколкото те също се информират от една интернет медия?

- Идеята ни е комуникацията тук да бъде на едно ниво - кандидат-кметовете ще имат своя регистрация, както и останалите участници. Така бъдещите или настоящи кметове ще са на едно ниво с всеки потребител, не както е във всеки официален сайт на партия или сайт на община. Това е социална мрежа, в която е въпрос на желание дали ще участваш или не.

А и темата не е както във всяка друга социална мрежа, където в крайна сметка темата си самият ти или това, което те интересува. Тук все пак нещата са ограничени до това какво се случва в страната и какво се случва най-вече в твоя регион. Защото на мен ми се струва, че в самата комуникация в регионите я няма предствата за интернет, където да се срещат хората по региони. Има браншови сайтове - примерно за лекари или за транспортни ралботници, кариерни сайтове, но няма сайтове по региони.

Идеята беше да разделим България на всичките възможни общини и всеки, който се интересува от някаква община, независимо дали живее в нея или не, да влиза там и да дава идеи.

Това дава възможност и на българите, които живеят в чужбина, но така или иначе са родени в някоя от тези общини, също да се включат в дебатите. Те също могат от чужбина да споделят или да коментират идеи.

Много разчитам на това, че самите кандидати за кметове и общински съветници също ще се регистрират.

- Сайтът ще продължи ли да функционира и след изборите?

- Абсолютно, 100%. Ако искахме да използваме сайта само за предизборна кампания, може би трябваше да го направим много по-рано - поне няколко месеца по-рано, за да набере сила. Сайтът ще набере сила постепнно - вероятно има общини, където все още няма регистрирани. Идеята е да продължи да съществува след това, ако, разбира се, на хората им е интересно.

- Сайтът от ГЕРБ ли се поддържа?

- Да, естествено. Винаги трябва да бъде ясно от кого се поддържа той. Идеята на сайта е да бъде една гражданска инициатива, макар и на партия. Винаги съм се учудвал когато започнат да делят инициативите на граждански и на партийни. Ако една инициатива е партийна, това не значи че не е гражданска. Защото партиите в крайна сметка са едно от проявленията на гражданското общество. Така че при всечки положения ГЕРБ ще продължи да поддържа тази си гражданска инициатива, включително и след изборите.

- Ще има ли онлайн чатове с вашите кандидати за кметове?

- Пак казвам, че това е една социална мрежа и регистрирането и участието е по желание. Ако участниците искат да правят чатове, или да отговарят на въпроси интерактивно, нека го направят. То не е спуснато като нареждане.

- Предвиждате ли други прояви на кандидатите си в интернет - чрез "Фейсбук" или други социални мрежи?

- Всеки наш кандидат, който има желание, има своя страница във "Фейсбук". Така или иначе, самата партия има много страници. Младежите на ГЕРБ също имат свои страници, има такива за различни каузи. Т.е. активността там не е преставала никога и тя се генерира отдолу.

От националния щаб няма стратегия за работа във "Фейсбук". Просто не виждам смисъл, това не е кампанията на Обама в крайна сметка - действителността тук е съвсем различна.

- Кандидатите ви за президент и кандидат-президент ще бъдат ли представени в новата социална мрежа на ГЕРБ, или тя е само за кметските избори?

- Пак е въпрос на желание дали искат да участват или не. Поне за кандидата ни за кмет на София съм сигурен, че ще участва просто защото сме разговаряли с госпожа Фандъкова и на нея й харесва инициатива. В крайна сметка темите, които могат да се отварят в този сайт, се определят от участниците, така че не виждам защо да няма и обсъждане на президентската двойка или на другите президентски двойки.

Няма да има забранени теми, ще има само администриране, което да забранява нецензурните думи и изрази. Останалото би трябвало да е свободна територия, такава е идеята.

- И един въпрос извън интернет инициативите на ГЕРБ. Защо толкова депутати от партията Ви изявиха желание да се кандидатират и то за кметова на малки население места?

- Не знам точния им брой, аз все пак съм общински съветник, но няма нищо лошо човек, който смята, че може да бъде полезен в свойта община или в своя град, да се кандидатира. Мотивацията на всеки човек е в голяма степен лична - всеки има собствена предства къде може да бъде полезен.

- След като вече са ясни почти всички кандидати, смятате ли че беше добър ход на ГЕРБ толкова много да забави излъчването на кандидат-президентската си двойка?

- Смятам, че е абсолютно удачно решение. Виждате какво става, когато ГЕРБ издигне някого за какъвто и да е пост - в момента политическата ситуация в страната е в общи линии:  "Всички срещу ГЕРБ". Особено когато се издига кандидат, който е работещ и заема някаква длъжност, без значение дали е действащ кмет, общински съветник в момента, или заема някакъв държавен пост. Това започва да му пречи да работи.

Ние не можем да си позволим да издигнем някого и той съответно да излезе в отпуск, кой ще работи тогава?! В крайна сметка тази партия управлява държавата в момента в голяма степен и носи отговорност за това. Иначе, ако се обяви една кандидатура, това означава този човек мигновено да престане да прави всичко останало и да започне да отблъсква атаки. Защото точно това ще се получи, който и да е той.

- Кандидатът на БСП Ивайло Калфин каза, че още не е сигурен, че кандидатът за президент на ГЕРБ няма да е Бойко Борисов. Някакъв коментар по тази тема?

- Мисля, че е съвсем сигурно, че няма да е Бойко Борисов - той го каза толкова ясно, че сигурно вече и мъртвите го разбаха.

- Ще ви помоля за още един коментар на чуждо изказване - това на Корман Исмаилов, че ДПС вече няма да е определящо за това кой ще бъде президент.

- Аз силно се надявам, че той е прав в извода си, но съм абсолютно сигурен, че не е прав в предпоставките, ако г-н Исмаилов има предвид това, че Касим Дал може участва в изборите за президент заедно с Мария Капон.

- Като предпоставка Исмаилов посочи също, че политически кръгове в Турция са оттеглили подкрепата си за ДПС.

- Аз все пак се надявам заключението му да е вярно. Не е въпрос само дали в Турция са оттеглили подкрепата си за Ахмед Доган. Мисля, че вече българите етнически турци имат съзнанието, че имат избор. 20 години ходене след един човек и подчинението на една партия - вече му се вижда краят.

Много хора вече знаят, че има и други политически сили, които могат да представляват техните интереси. И тези лъжи, постоянното развяване на етническата карта, просто вече не хващат декиш.


Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Радев на визита в Берлин</p>

Премиерът Румен Радев ще се срещне с германския канцлер Фридрих Мерц

България Преди 28 минути

Германия е първата страна, която Румен Радев посещава в качеството на министър-председател

<p>Ето какво време да очакват абитуриентите</p>

Ще вали ли по време на абитуриентските балове

България Преди 51 минути

Климатологът Симеон Матев с прогноза

BBC открои кукерската хореография и посланието на "Bangaranga"

BBC открои кукерската хореография и посланието на "Bangaranga"

България Преди 2 часа

Текстът на песента е посветен на ангажимента на Дара да преодолее тревожността и синдрома на дефицит на вниманието

Премиерът Румен Радев поздрави DARA за „българска победа“ на Евровизия

Премиерът Румен Радев поздрави DARA за „българска победа“ на Евровизия

България Преди 2 часа

В публикацията се отправят поздравления и към целия екип, допринесъл за участието и представянето на страната в конкурса

СЗО обяви извънредна ситуация заради ебола в ДР Конго и Уганда

СЗО обяви извънредна ситуация заради ебола в ДР Конго и Уганда

Свят Преди 2 часа

Ебола е силно заразно и животозастрашаващо вирусно заболяване, което се предава чрез физически контакт и контакт с телесни течности

Сенатът удари спирачка на проекта на Тръмп за нова бална зала в Белия дом

Сенатът удари спирачка на проекта на Тръмп за нова бална зала в Белия дом

Свят Преди 3 часа

Тръмп защити проекта в социалните мрежи, като заяви, че това ще бъде „най-красивата сграда от този вид в света“

Отговорите, които всеки родител търси: Събитието на „Ох, на мама“ в НДК не спира да изненадва и днес

Отговорите, които всеки родител търси: Събитието на „Ох, на мама“ в НДК не спира да изненадва и днес

Любопитно Преди 3 часа

След силния старт вчера, вторият ден предлага срещи с нови лектори и напълно свободен достъп до мащабната експо зона в зала 8 на НДК

<p>Цените на оръжията в Европа скочиха</p>

Естония: Цените на оръжията в Европа скочиха с до 60% за две години

Свят Преди 3 часа

Рязкото поскъпване на оръжията и военната техника усложнява плановете на НАТО за увеличаване на отбранителните разходи, каза Хано Певкур

"Мечтите се сбъдват": Първата учителка на DARA след победата ѝ на "Евровизия"

"Мечтите се сбъдват": Първата учителка на DARA след победата ѝ на "Евровизия"

България Преди 3 часа

Дара е завършила училището по изкуства в морската столица

Вероника и Мирослав са победителите в „Борба до ключ: Home2U срещу INclusive”

Вероника и Мирослав са победителите в „Борба до ключ: Home2U срещу INclusive”

Свят Преди 4 часа

Те спечелиха рекордната награда от 115 950 евро

<p>Нощна атака с дронове разтърси Москва</p>

Нощна атака с дронове разтърси Москва, жертви и разрушения в региона

Свят Преди 4 часа

Повредени са жилищни сгради и инфраструктура, част от рафинерия е засегната

"БлагоДара": Вълна от звездни поздравления след триумфа на DARA на "Евровизия"

"БлагоДара": Вълна от звездни поздравления след триумфа на DARA на "Евровизия"

България Преди 4 часа

Лили Иванова, Мария Бакалова, Васил Найденов и Димитър Маринов бяха сред първите популярни личности, поздравили певицата за победата с "Bangaranga"

<p>След триумфа на DARA на &quot;Евровизия&quot;: Лили Иванова с поздрав към младата българска звезда (ОБЗОР)</p>

"Евровизия" идва в София! DARA донесе първа победа за България

България Преди 5 часа

Часове преди началото на финала Дара и сценичният екип на Bangaranga получиха наградата "Марсел Безансон" в категорията за най-добро артистично изпълнение

Мухълът може да се разпространи незабелязано: Проверете тези 5 неща в дома си

Мухълът може да се разпространи незабелязано: Проверете тези 5 неща в дома си

Любопитно Преди 5 часа

Дори книгите могат да развият мухъл, който не е видим веднага

Експерт разкри тайните на Клеопатра за здраве и подмладяване

Експерт разкри тайните на Клеопатра за здраве и подмладяване

Любопитно Преди 5 часа

Завръщането към древните ритуали за сън и светлина е ключът към здравето и активния живот през 2026 г., смятат експерти