Дянков: Първо ще актуализираме бюджета
Източник: ЕПА/БГНЕС
Зс сега не е нужно да бъде сключвано споразумение с Международния валутен фонд. Това увери в предаването "Седмицата" на "Дарик радио" (DarikNews.bg) Симеон Дянков, бъдещият финансов министър в новото правителство.

Едно от първите неща, които ще направим заедно с актуализацията на бюджета, е да поканим МВФ да извършат анализ на приходите и разходите за бюджета за тази и следващата година, заяви Дянков.

Според него въз основа на резултатите от този външен одит през февруари или март, когато ще се знае посоката на икономиката, може да се вземе заем от МФВ, ако се наложи.

Според мен засега това не е необходимо, категоричен бе Симеон Дянков.

За влизането на България в ERM2 - чакалнята за еврозоната, бъдещият финансов министър каза, че до ноември ще има реална представа дали страната ни ще отговори на показателите.

"За тази година смятам, че това ще е така. Но ние трябва да сме по-близо до края на годината, защото това се прави на годишна основа. Смятам, че през ноември е реално да се подаде предварителна молба за започване на тези преговори.

Има 4-6 месеца техническа работа, като тогава вече ние ще имаме и годишните резултати за 2009 г., с които ако влезем в критериите, процесът може да започне наистина бързо", поясни Дянков.

Валутният борд ще остане до влизането на България в еврозоната, като фиксирането на курса на лева към еврото ще бъде на сегашното ниво.

Според финансиста няма нужда от драстично увеличаване на заплатите на висшите чиновници като борба срещу корупцията.

"Хората идват не заради заплащането, а заради удовлетворението

да направят нещо добро за страната си. Бързото вдигане на заплатите на висшите чиновници не е особено добра мярка, защото някои от каналите за корупция са толкова по-големи от заплатите, че мярката едва ли ще има ефект."

Според Дянков корупция се бори, като се намали бюрокрацията и има контрол върху дейността.

За бъдещата дейност на Министерството на финансите финансистът ще разчита на трима зам.-министри, а не на пет, както бе досега.

"Единият ще отговаря за разходи и бюджет, другият - за приходите, и третият - за външния дълг, банковата система и вероятно за еврофондовете. Имам конкретни имена, но изчаквам г-н Бойко Борисов да приключи работата по кабинета. Имената са познати, това са хора, които работят в България и се справят много добре", каза бъдещият финансов министър.

За другата гореща тема - актуализацията на бюджета за настоящата година, Дянков е категоричен, че тя трябва да започне от първата седмица на работата на правителството, като ще отнеме три седмици.

Според експерта актуализацията е важна не толкова за бюджета за 2009 г., защото реално ще останат три или четири месеца, а заради подготовката за бюджета за 2010 г.

Дянков посочи мерки в няколко направления, които спешно трябва да бъдат предприети за спиране на икономическия спад.

"България е в тежко положение, но за радост ние имаме много добра идея как точно да прекъснем спада и през следващата година да имаме възход.

По-бързо връщане на ДДС до един месец. Връзката между митници и НАП, намаляване на осигуровките. Рязко намаляване на някои от разходите и за този бюджет, и за следващата година, главно на капиталови инвестиции.

Например договор за два самолета за правителството на стойност 110 млн. долара - това трябва да се спре. Има много такива контракти. Аз съм изчислил, че около 1,5-2 млрд. лева могат бързо да се спестят от подобни необосновани договори", сподели още Дянков.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Филмът за Майкъл Джексън счупи рекорда за най-гледана биографична лента в историята

Филмът за Майкъл Джексън счупи рекорда за най-гледана биографична лента в историята

Любопитно Преди 16 минути

Лентата за Краля на попа натрупа 977 млн. долара и изпревари „Опенхаймер“. Въпреки критиките, че филмът съзнателно пренебрегва скандалите около певеца, милионите фенове напълниха кината и възродиха стрийминга на златните му хитове

Тръмп обяви дата и място на среща с Иран

Тръмп обяви дата и място на среща с Иран

Свят Преди 43 минути

Основна тема на предстоящите разговори ще бъде сигурността в Ормузкия проток

Голямата грешка с кафето в жегата: Как натоварва сърцето до краен предел

Голямата грешка с кафето в жегата: Как натоварва сърцето до краен предел

Любопитно Преди 1 час

Летните горещини са време не само за дългоочаквани отпуски и релакс край морето, но и време на изключително натоварване за сърдечно-съдовата система

,

10-годишно момиче от Търговище само финансира първата си песен

България Преди 1 час

Вместо за играчки, малката Илина инвестира в мечтата си. Вижте вдъхновяващата история на едно българско дете, което доказа, че за големия талант не са нужни скъпи спонсори

о

Дуа Липа откри библиотека за забранени и цензурирани книги в Португалия

Любопитно Преди 2 часа

Проектът за Библиотека „Манифесто“ беше представен на международния фестивал на книгата „BABELL – Град от Книги“ (BABELL – City of Books) и според изпълнителката е резултат от дългогодишна мисия за насърчаване на четенето и свободата на изразяване

След опустошителните земетресения: Европа изпраща десетки тонове помощи за Венецуела

След опустошителните земетресения: Европа изпраща десетки тонове помощи за Венецуела

Свят Преди 2 часа

Първият полет ще достави около 50 тона помощи, а Европейската комисия отпуска 5 млн. евро за пострадалите

Работник полетя от бетонна площадка в Русе

Работник полетя от бетонна площадка в Русе

България Преди 2 часа

Мъжът е транспортиран в болница, а Инспекцията по труда е уведомена за случая

Изненадващ обрат: Никол Кидман и Кийт Ърбан се събират тайно в Париж

Изненадващ обрат: Никол Кидман и Кийт Ърбан се събират тайно в Париж

Любопитно Преди 2 часа

Месеци след официалния си развод, Никол Кидман и Кийт Ърбан подновиха контактите си заради децата. Двамата са се срещнали тайно в Париж, за да градят приятелство, докато актрисата успешно крие нова връзка с милионер

Москва след ожесточени боеве: Богодаровка е под руски контрол

Москва след ожесточени боеве: Богодаровка е под руски контрол

Свят Преди 2 часа

Според Москва селото е превзето след продължителни сражения, а Ройтерс посочва, че не може да потвърди информацията

<p>Дърво премаза мъж край Казанлък - лекари&nbsp;се борят за живота му</p>

57-годишен мъж е с опасност за живота, след като дърво падна върху него край Казанлък

България Преди 3 часа

Инцидентът е станал в гората над село Долно Изворово, образувано е досъдебно производство

„Вашингтон има нужда от Европа“: Столтенберг отговори на Тръмп

„Вашингтон има нужда от Европа“: Столтенберг отговори на Тръмп

Свят Преди 3 часа

Бившият генерален секретар на НАТО заяви, че европейските съюзници са ключови за сигурността на Съединените щати и призова за повече инвестиции в отбраната

Откриха боеприпас в двор на училище в Стара Загора

Откриха боеприпас в двор на училище в Стара Загора

България Преди 3 часа

Полицията е отцепила района и е започнала действия по обезвреждане на опасната находка

Снимката е илюстративна

Капан на задната седалка: Къде свършва ловът за „вайръл“ клипове в такситата и какво казва законът за правата ни?

България Преди 3 часа

Случаят с незаконен запис на момиче в такси взриви мрежите и припомни скандалите със скрити камери в Бургас. Къде са границите на личното пространство, кога заснемането се превръща в престъпление и как да защитим достойнството си според закона?

<p>След обещанието за &bdquo;чист старт&ldquo;: Искат одит на държавните финанси</p>

„Прогресивна България“ предлага одит на държавните финанси за периода 2020 - 2026 г.

България Преди 3 часа

Константин Проданов съобщи, че в парламента са внесени проекторешения за възлагане на проверка от Сметната палата