Вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков отново повтори днес, в интервю за Би Ти Ви, че с министъра на земеделието и храните Мирослав Найденов му е най-трудно и с него са имали доста дрязги.

На бележка на водещия, че земеделският министър винаги е заявявал, че приема оценки само от премиера и "само дето не казва "Дянков да си гледа работата" Дянков каза: "Въпрос на време е да спре да говори така".

Запитан дали думите му означават скорошна смяна на земеделския министър, Дянков каза само: "Давайте нататък!".

Финансовият министър отбеляза, че един друг министър - на транспорта Александър Цветков, е защитавал позиция, че сега не е време за реформи и вече не е в правителството.

Дянков каза още, че вече е доволен от социалния министър Тотю Младенов, с когото също имали конфликти, но Младенов вече разбрал, че това е правителство център-дясно и той, като министър, трябва да се държи така.

"2012 г. ще е по-добра от 2010, от 2009 и от 2008 г. Ние вървим към възход –

ще има повече пари", заяви той.

По думите на Дянков въпреки лошите новини, които продължават да пристигат, има и голям оптимистичен сценарии.

"Да, продължават тежките новини, няколко държави са във вторична рецесия, но вече бъдещето е много по-ясно, отколкото преди месец-месец и половина. Вече всички са съгласни, че България има финансова стабилност.

Тя дава възможност да се водят други данъчни политики – да се намалява ДДС, други доходни политики – да се увеличават пенсии. Там, където няма финансова стабилност, нещата вървят само надолу", каза финансовият министър.

"България влезе в ЕС като най-бедната държава. През последните години има растеж, но той трябва да е много бърз, въпреки това няма как да станем в челната тройка или петица", продължи той.

Дянков посочи, че ДДС през 2012 г. ще падне с не повече от 2%, но кога точно ще се случи това ще бъде изненада.

Финансовият министър бе категоричен, че реформите трябва да продължат.

За секторите, които трябва да се реформират през 2012 г. той посочи, че първият такъв е висшето образование и науката.

"В здравеопазването ще има частична реформа. Досега направеното е промяна в политиката за медикаментите – купуваме повече лекарства отпреди на същата цена", отбеляза Дянков. Той добави, че парите за онкоболни са същите, както и за 2011 г., а парите за лекарства са с 30% повече.

Финансовият министър обаче подчерта, че най-голямата нереформирана система в България е съдебната система.

Корумпиран министър в това правителство няма,

заяви вицепремиерът.

Премиерът не би позволил това, каза Дянков и призова вместо общи оценки да се посочват конкретни случаи, ако има съмнения за корупция.

Финансовият министър отбеляза, че правителството и изчистило задълженията към бизнеса и са останали около 50 млн. лева за разплащане, които, по желание на самите фирми, ще им бъдат платени през 2012 г. Над половината от тези пари са за няколко големи фирми за кърджалийското водно огледало, другата половина са за строителни обекти, допълни Дянков.

Общините имат неразплатени задължения, но те трябва да намерят начин да решат този проблем, отбеляза още той. 

Голяма междуфирмена задлъжнялост в България има, но тя не идва от правителството, заяви финансовият министър.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Влак блъсна кола на жп прелез, загина човек

Влак блъсна кола на жп прелез, загина човек

България Преди 1 час

Автомобилът е преминал през жп прелеза при спуснати бариери

Задържаният за убийството на Магдалена остава в ареста

Задържаният за убийството на Магдалена остава в ареста

България Преди 3 часа

Според съда съществува опасност да се укрие или извърши друго престъпление

Страшно земетресение, чакат цунами, евакуация в Чили

Страшно земетресение, чакат цунами, евакуация в Чили

Свят Преди 4 часа

Чилийските власти издадоха сигнал за евакуация на целия крайбрежен участък на Магеланския проток

Тръмп ще отнеме на Харвардския университет статута му на освободен от данъци

Тръмп ще отнеме на Харвардския университет статута му на освободен от данъци

Свят Преди 4 часа

"Те си го заслужават!", написа Тръмп в платформата Truth Social

Ново земетресение разтърси Истанбул

Ново земетресение разтърси Истанбул

Свят Преди 4 часа

Епицентърът на земетресението се е намирал на 23 километра от града

МВР и БАБХ установиха фалшиви хранителни добавки

МВР и БАБХ установиха фалшиви хранителни добавки

България Преди 4 часа

По случая е образувана проверка и е съставен констативен протокол

<p>&bdquo;Огромен удар&ldquo; за принц Хари</p>

„Огромен удар“ за принц Хари, загуби и обжалването по делото за полицейската му охрана

Свят Преди 4 часа

По време на делото от екипа на принц Хари заявиха, че „животът му е застрашен“

Нова тенденция в Румъния: Вълна от подкрепа за Джордже Симион в ТикТок

Нова тенденция в Румъния: Вълна от подкрепа за Джордже Симион в ТикТок

Свят Преди 4 часа

Потребители публикуват кратки видеа, в които "не казват за кого ще гласуват", а на заден план се чува песента "Доведи конете, Симионе"

Предлагат шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата

Предлагат шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата

България Преди 5 часа

Бившият конституционен съдия Константин Пенчев е предложен за негов заместник

Директорът на ОДМВР-Хасково подаде оставка

Директорът на ОДМВР-Хасково подаде оставка

България Преди 5 часа

До тук се стигна след напрежението снощи в Хасково

С този темп Русия ще превземе Украйна след три века

С този темп Русия ще превземе Украйна след три века

Свят Преди 5 часа

Невероятно е, че зашеметяващите загуби на хора и оборудване все още не са спрели руската армия

<p>Фенове на Ливърпул предизвикаха земетресение&nbsp;</p>

Фенове на Ливърпул предизвикаха земетресение от 1,74 по скалата на Рихтер

Любопитно Преди 5 часа

Не само феновете на Тейлър Суифт могат да предизвикват миниземетресение, доказаха учени

Бързината като стратегия: икономиката няма да чака

Бързината като стратегия: икономиката няма да чака

Любопитно Преди 5 часа

Международната обстановка допълнително се нагнетява и от митническата политика на Тръмп

11 кандидати ще се борят за президентския пост в Румъния

11 кандидати ще се борят за президентския пост в Румъния

Свят Преди 5 часа

Сред тях са четирима независими и седем, издигнати от партии

Започва ремонт на пети блок на АЕЦ "Козлодуй"

Започва ремонт на пети блок на АЕЦ "Козлодуй"

България Преди 6 часа

Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" работи съгласно графика за електропроизводство