П арламентарната комисия по външна политика отложи за утре обсъждането на становище по задълбочаването на кризата в Украйна.
На днешното заседание депутати от ГЕРБ, ДПС и "Атака" посочиха, че не са имали време да се запознаят с предложения от председателя на комисията Янаки Стоилов проект и да го обсъдят с парламентарните си групи. По предложение на Янко Янков от ДПС обсъждането беше отложено за утре в 11 ч. в почивката на пленарното заседание.
Пред журналисти Янаки Стоилов коментира, че продължаващото задълбочаване на кризата в Украйна, особено в югоизточните райони на страната, налага Народното събрание да изрази позиция по въпроса, а дали това ще бъде в рамките само на комисията или като цяло от парламента, може да бъде преценено. Този въпрос обаче не може да бъде отлаган, защото това ще се тълкува като бягство от изразяване на ясна позиция, категоричен беше Стоилов.
Затова е необходимо ние да изразим силната си загриженост за сигурността на населението, включително българската общност, в засегнатите от увеличаващите се размирици Донецк, Луганск и Одеса, да обърнем особено внимание на дестабилизацията на Европа от конфликта в Украйна и отражението на кризата в България, посочи той.
Това, от което трябва да се ръководим при формирането на позицията, са принципите на хуманизма, защото не можем безмълвно да наблюдаваме увеличаващите се човешки жертви и да изтъкваме едни или други политически съображения, отбеляза Стоилов.
Разбира се, трябва да се съобразяваме с принципите на международното право, със зачитането на суверенитета и териториалната цялост на държавите и от предпочитането на политическия диалог пред налагането на последващи санкции, допълни той. Смятам, че ескалацията на конфликта в Украйна води страната към гражданска война, посочи Стоилов.
Настояваме властите в Киев да не толерират и прикриват екстремистки прояви и действия на крайнодесни неонацистки групи, заяви той. Очакваме управляващите да проведат политика на приобщаване, която да гарантира зачитане на правата на всички граждани, включително на представителите на българската общност в Украйна, допълни Стоилов.
Отхвърляме посегателствата срещу човешкия живот като средство за постигане вътрешнополитически и геополитически цели, независимо от какви посоки идват, декларира още той. Трябва да призовем всички страни за намаляване напрежението в непосредствена близост до границите на Украйна, включително за въздържане от военни маневри, учения, каза още председателят на външната комисия.
Трябва да поставим въпроса за възобновяване на четиристранния Женевски диалог, но на него да се постави за обсъждане възможността за разполагане на умиротворителни сили с мандат на Съвета за сигурност на ООН, съставени от страни, които не са въвлечени в конфликта със задача разоръжаване и разпускане на паравоенните формирования, отбеляза Стоилов.
Смятам за неприемливи всякакви заплахи за и прекъсването на подаването на газ, вода и електричество за населението като форма на икономическа принуда, посочи той.
'Противопоставяме се на налагането на такива икономически санкции, които засягат самите граждани на ЕС и отделни страни, възпрепятстват реализацията на енергийни проекти като "Южен поток', които са важни за България и други държави от ЕС. Ние не просто трябва да коментираме ставащото в Украйна, а да набележим критерии, с оглед на които българските институции да реагират на бъдещите развития на ситуацията там', отбеляза Стоилов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!