България, Турция и Катар имат готовност да създадат проектна компания за изграждането на пътя Свиленград - Русе.
"През идната седмица ще бъдат договаряни параметрите на бъдещата скоростна магистрала", съобщи министър-председателят Бойко Борисов след среща с премиера и министър на външните работи на Катар шейх Хамад бин Джасем бин Джабер ал Тани и премиера на Турция Реджеп Тайип Ердоган.
Според Борисов постигнато е споразумение за проекта да разговарят идния четвъртък министрите на строителството на трите държави, които ще обсъдят трасето и рентабилността.
Дали ще бъде високоскоростен път или магистрала ще бъде решено допълнително.
В зависимост от становището на експертите има готовност от страна на Катар и Турция, да се направи
смесена компания или консорциум, който да поеме проектирането и изграждането на този път,
уточни Бойко Борисов. Ако тази компания стартира и се оправдаят инвестициите, след това тя може да стъпи и в други държави.
Премиерът Борисов допълни, че на срещата е дискутирана и магистрала Варна-Бургас-Истанбул, но като проект за по-далечно бъдеще.
За нас беше важно Катар да види, че на Балканите и особено в България има много добра етническа толерантност, посочи Борисов. Той подчерта, че отношенията ни с нашите съседи в Турция са прекрасни, което също е от значение.
"Когато се планират инвестиции за милиарди евро в дългосрочен план е много важно да има стабилност - политическа, финансова, етническа", коментира Борисов. Според него днешната среща е доказателство, че в нашия регион държавите могат да си сътрудничат и да си помагат.
В интервю за турската НТВ след срещата Ердоган каза, че
тримата са обсъдили проект за строителство на общ язовир на река Тунджа край турско-българската граница,
който ще се финансира от катарска фирма. "Това е много важен проект, тъй като целим да се предотвратят наводненията от преливането на река Тунджа и на реките, които извират от България, в Одринска Тракия.
Това е проблем, който причинява щети и тревоги не само на нашата, но и на гръцката
страна. Упълномощихме съответните ресорни министри да договорят подробностите и те ще започнат работа в най-скоро време", каза турският премиер.
Ердоган съобщи и че са обсъдили и проект за магистрала "Русе-Свиленград", която ще минава през България, Румъния и Турция и ще свърже моста на Дунав с моста над Босфора. "На практика ще осъществим транспортен коридор между Азия, Европа и
Близкия Изток, и това е особено важен проект", отбеляза Ердоган.
Интерконекторните връзки са далеч от реалността, каза премиерът Борисов
Това се дължи на факта, че Турция може да даде газ на България само при критична ситуация. А Катар продава газ в райони, където си има свои пазари.
На срещата са били споменати и добрите взаимоотношения с Русия, която има голяма роля в арабския свят.
"Всеки, който ви говори различно по тази тема, е в сферата на добрите пожелания, някога да се случи", заяви Бойко Борисов. Той подчерта, че сегашната действителност е такава, че България има възможност да работи във всички тези проекти, които са договорени с Катар, да се съинвестира в нашия регион.
"Затова казвам, че ако съумеем да изиграем добре картите си, говоря България като държава, в момента, и съумеем да стартираме тези няколко проекта и консорциуми и съответно инвестиции, които Катар ще направи отделно от Турция, след това ние ще можем да стъпим и в трети страни", посочи още министър-председателят.
Той добави, че двамата премиери на Турция и Катар са се отзовали на поканата и това означава, че България има редкия шанс да се възползва.
И българската, и турската страна страдат от недовършени инфраструктурни проекти, заяви премиерът на Турция Ердоган след тристранната среща в резиденция "Евксиноград" край Варна.
"По тази причина в София ще се срещнат министрите - за да се реализират тези проекти и да започне работа по нови. Днес е важен ден за мен и изключително удоволствие, че сме се събрали във Варна", заяви турският министър-председател.
Днес обменихме много важни идеи, допълни шейх Ал Тани. За проектите в сферата на инфраструктурата той посочи, че тристранното партньорство е добър пример за междудържавно сътрудничество и се надява тристранните инвестиции да се реализират, както и проектите, които са били обсъждани вчера в София.
На срещата са били обсъдени и
политически въпроси с основен акцент Сирия.
Шейх Хамад бин Джасим Ал-Тани очаква Кофи Анан да се справи, но неговото послание е ограничено във времето. Той е категоричен, че в най-скоро време трябва да спрат убийствата на сирийци.
По думите на турския премиер Сирия е основно предизвикателство за региона. Над 10 000 души са убити до този момент и няма как човек да остане безразличен към тази трагедия.
Огромният поток от над 100 000 бежанци, които влизат в Йордания, Турция и други държави, е достатъчно красноречив факт. "Хората бягат от оръжията на Асад", категоричен бе Ердоган.
Според него мисията от наблюдатели не е достатъчна и независимо, че ще бъде увеличена с резолюция на ООН, ще са необходими най-малко хиляда наблюдатели, защото трябва да знаят какво се случва и къде се случва.
Реджеп Тайип Ердоган настоява да се вземат бързи и категорични решения, за да стане Сирия отново отворена държава.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!