БСП обвини Плевнелиев в огромно обогатяване
Явор Гечев, член на ИБ на БСП и председател на младежкото обединение на БСП   
Източник: Петко Налбантов / БГНЕС
БСП обвини кандидата на ГЕРБ за президент на България Росен Плевнелиев в "скандално огромно обогатяване".

В разгара на предизборната кампания председателят на младежкото обединение на БСП Явор Гечев се появи в Народното събрание и заяви пред журналисти, че Столичната община е била ощетена с много пари при сделката за "Бизнес-парк, София".

Гечев разказа, че земята, върху която е построен бизнес-паркът, е сменила няколко пъти собствениците си.

Към него се присъедини депутатът от БСП Димчо Михалевски, който разказа, че с решение на Столичния общински съвет от 2007 г. са били предоставени 20 дка площи - общинска собственост, срещу 24 дка на "Бизнес-парк, София" като стойността на размяната е 72 евро на кв.м.

Замяната била извършена през ноември 2008 г. и само четири месеца по-късно - през март 2009 г., "Бизнес-парк, София" продал близо 18,5 дка от същата тази земя, но вече на стойност 238 евро на кв.м., от което спечелил, според Михалевски, 3 млн. евро за сметка на Столичната община.

Явор Гечев твърди, че на Росен Плевнелиев се дава общинска земя за инвестиционни намерения и след това същата бива продадена. Това става в същия период, когато Бойко Борисов е кмет на София, а Цветан Цветанов - заместник-кмет по сигурността, отбеляза той.

Това ли беше цената за министерския пост на Плевнелиев, попита Гечев.

Според присъединилия се бивш вътрешен министър и депутат от БСП Румен Петков трябва да се направи справка какво е било движението на цените на земята в този период , включително на мястото на бизнес-парка. Тогава щяло да стане ясно, че всъщност е извършено огромно обогатяване, в т.ч. чрез заменки на Росен Плевнелиев и на кръга около него.

Петков призова вътрешния министър Цветан Цветанов да изясни дали исканите на Плевнелиев рушвети са свързани с този скандален, по думите му, начин на придобиване на 3 млн. евро за сметка на СО, и в кой точно момент от развитието на събитията около заменките, продажбата и препродажбата на земята са водени тези разговори.

Стремежът да бъде потулен този въпрос издава усещане за нечистоплътност, за технологии и механизми на управление, които далеч нямат публичен характер, коментира Румен Петков.

Според него е необходимо да се изясни и дали има конфликт на интереси в последващите действия на Плевнелиев, както и дали софиянци са ощетени от сделката.

От Столичната община реагираха незабавно.

Имотите между Столичната община и "Бизнес парк София" са заменени съгласно решението на Столичния общински съвет от 2008 г., съобщиха от общината на БТА.

С това решение са били отменени всички предишни решения по този въпрос. Ценита на заменяните имоти са - 10 046 371 лв. за земята на Столичната община и 7 534 244 лв. за "Бизнес парк София".

Разликата от 2 512 127 лв. е била заплатена от "Бизнес парк София" на Столичната община.

Имотът е бил продаден впоследствие от "Бизнес парк"-а за 4 606 614 евро или 9 009 753 лв. по днешния курс.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
d

Очакват ръст на бюджетния дефицит до 1,75 млрд. евро

България Преди 3 часа

За сравнение, към края на април 2025 година дефицитът бе в размер на 1 млрд. евро

Българите са най-нещастните в ЕС

Българите са най-нещастните в ЕС

Свят Преди 4 часа

Най-доволни от живота във Финландия, Словения и Румъния

Свлачището по пътя Смолян – Пампорово продължава

Свлачището по пътя Смолян – Пампорово продължава

България Преди 5 часа

Достъпът до района на свлачището е ограничен не само за автомобили, но и за пешеходно преминаване

Обявиха бедствено положение в област Кюстендил

Обявиха бедствено положение в област Кюстендил

България Преди 7 часа

Минусовите температури и падналите слани са нанесли щети

Груевски атакува правосъдния министър на РС Македония

Груевски атакува правосъдния министър на РС Македония

Свят Преди 7 часа

В момента Никола Груевски има статут на политически бежанец в Унгария

.

66 бели чувала пред парламента в Австралия: Зловещото послание зад смразяващата акция

Любопитно Преди 8 часа

Зловеща инсталация в Канбера припомня на депутатите, че 24 000 австралийци умират годишно от тютюнопушене

Спират топлата вода в голяма част от София

Спират топлата вода в голяма част от София

България Преди 8 часа

Има изместване на участък от разпределителен газопровод

Зеленски няма карти, с които да играе срещу Русия или Запада

Зеленски няма карти, с които да играе срещу Русия или Запада

Свят Преди 9 часа

Украинският президент изглежда неспособен да осигури за украинците реални придобивки, които да компенсират евентуален болезнен мир

Зеленски заплаши Москва с удар на 9 май

Зеленски заплаши Москва с удар на 9 май

Свят Преди 9 часа

Зеленски: Това лято ще бъде моментът, в който Путин ще решава какво да прави по-нататък

Какво печели бизнесът, когато управлява няколко обекта на едно място?

Какво печели бизнесът, когато управлява няколко обекта на едно място?

Когато данните от всички обекти са на едно място, контролът върху разходите е реален

Смяната на доставчик: какво реално се случва стъпка по стъпка?

Смяната на доставчик: какво реално се случва стъпка по стъпка?

Как протича смяната на практика и защо не е нужно да я отлагаш

Снимката е илюстративна

Столична община промени датите за класиране в детските градини: Вижте новия график

България Преди 9 часа

Срокът за редакция на кандидатурите се удължава заради дело във ВАС; първото класиране се мести за 22 май

Най-скъпите бижута, носени на Met Gala - от диаманти за $100 млн. до 241-каратов изумруд

Най-скъпите бижута, носени на Met Gala - от диаманти за $100 млн. до 241-каратов изумруд

Любопитно Преди 9 часа

Темата тази година е „Модата е изкуство“, което предполага сложни конструкции, ръчна изработка и скулптурни силуети

,

Джон Крайър проговори за сложните си отношения с Чарли Шийн години след скандалите

Любопитно Преди 10 часа

Актьорът от „Двама мъже и половина“ разкрива защо е изпитвал смесени чувства относно участието си в новия документален филм за своя колега и признава, че гневът му вече не е насочен към Шийн, а към начина, по който обществото е реагирало на неговия срив