Божидар Димитров: В Скопие всъщност не искат европейско членство
Божидар Димитров - директор на Националния исторически музей   
Източник: БГНЕС - архив
Дш шният управляващ политически елит в Скопие не желае Република Македония да влезе в Европейския съюз, заяви Божидар Димитров, директор на Националния исторически музей.

В интервю за БНТ (bnt.bg) историкът, популярен с твърдата си позиция по адрес на постоянната антибългарска политика на тамошните политици, обясни, че те не желаят присъединяване, за да не бъдат принудени да се подчиняват на европейските правни и етични стандарти.

"Но те се правят че кандидатстват, за да заблуждват хората, населението - българи албанци, цигани, турци - които искат да са в Европа.

Божидар Димитров разказа почти неизвестния или системно премълчаван у нас факт за извършения през 1944 г.  "чудовищен геноцид спрямо едни българи, които са живеели там".

"Беше им заявено, че те вече не са българи и хората, които са отказали да приемат това, около 30 000 души, са били избити по данни на македонски източници, а 120 000 са преминали през страшни лагери и затвори", каза историкът.

"Това, което трябва да се направи е Македония да се извини за 900 офицери, които бяха събрани уж за формиране на нова армия в Калето в Скопие и бяха избити - с хладно оръжие. Президентът на Република Македония трябва да се извини и да се поклони пред тези жертви. А там има места, където са били избити много повече българи...", заяви Божидар Димитров.

Според него е недопустимо държава, която наистина иска да влезе в ЕС да прави всеки ден провокации спрямо своята съседка България.

"Това е доказателство, че реално елитът им си проси вето", каза ученият.

"Държавната доктрина на Македония е построена върху фалшива историческа доктрина. Според тях от седми век нататък българите са влизали като окупатори и не са давали те да се развиват", обясни Димитров.

Историкът заяви, че не е съгласен с изразената вчера позиция на президентите Желю Желев, Петър Стоянов  и Георги Първанов, че "сме допуснали грешки, като сме взели това решение за членството на Македония в ЕС".

"Искам да ги попитам, след като според тях сме допуснали грешка, съгласни ли са българите в Македония да са преследвани и всеки ден да пропищяват от някои край на страната им, че са уволнявани само защото са българи, запита той.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Разкриха куриозната причина зад гафа със смъртта на Чарлз III</p>

Разкриха куриозната причина за гафа със съобщението за смъртта на крал Чарлз III

Свят Преди 1 минута

Официален доклад потвърди: Служител в радио пуснал строго тайния авариен запис „от любопитство“

Бойко Борисов обяви нов областен координатор на ГЕРБ в София

Бойко Борисов обяви нов областен координатор на ГЕРБ в София

България Преди 11 минути

Борисов: Три години пълен застой в София

Голямата компания отблизо – първите впечатления на стажантите във Vivacom

Голямата компания отблизо – първите впечатления на стажантите във Vivacom

Любопитно Преди 1 час

Реални проекти, подкрепящи екипи и свободата да учиш превръщат първите седмици в професионално приключение

Удариха кораб край Йемен, има жертви

Удариха кораб край Йемен, има жертви

Свят Преди 1 час

Това съобщи британската Служба за морски търговски операции

Пожар избухна над Свети Влас

Пожар избухна над Свети Влас

България Преди 1 час

На място са изпратени общо четири противопожарни екипа

Касови бележки и сметки от заведения по Черноморието отново се превърнаха в повод за спор в социалните мрежи, като потребители сравняват не само крайните суми, но и цените на отделни позиции.

4 евро за няколко лъжици мляко и сметка от 276 евро: Какво показват туристи по морето

Парите ни Преди 1 час

Касови бележки и потребителски публикации от Созопол, Варна и Несебър предизвикаха нови спорове за цените

Хиляди туристи са блокирани в Сицилия, Етна изригва

Хиляди туристи са блокирани в Сицилия, Етна изригва

Свят Преди 2 часа

Тази сутрин само един самолет успя да излети

Откриха изчезналия в Ню Йорк митрополит Йосиф: Блъснат е от кола в Манхатън

Откриха изчезналия в Ню Йорк митрополит Йосиф: Блъснат е от кола в Манхатън

Свят Преди 2 часа

83-годишният духовник е бил хоспитализиран след пътнотранспортно произшествие

Принцеса Даяна в Хонконг през 1989 г.

Необичайното модно правило на принцеса Даяна, което Меган Маркъл копира 30 години по-късно

Любопитно Преди 2 часа

През 2019 г. Меган заложи на смела комбинация от цветове, популяризирана от нейната покойна свекърва през 80-те години

Разследване по неволя и сделка по принуда в новата седмица на „Великият понеделник"

Разследване по неволя и сделка по принуда в новата седмица на „Великият понеделник"

Любопитно Преди 2 часа

Криминална мистерия и анимационна комедия се борят за зрителския вот в кампанията на KINO NOVA

ДСБ иска изслушване на МВР и ДАНС за взрива в „ЕМКО“

ДСБ иска изслушване на МВР и ДАНС за взрива в „ЕМКО“

България Преди 2 часа

Атанас Атанасов настоява парламентът да получи информация за разследването и заплахите за националната сигурност

Доналд Тръмп

5-те най-абсурдни скривалища на Доналд Тръмп

Свят Преди 2 часа

Заплаха за атентат от Иран, разярени протестиращи и бягство за стек — как тайните служби превръщат американския президент в „невидим“

<p>&bdquo;Еърбъс&ldquo; влиза в разследването на мистериозния инцидент с &bdquo;Еър Индия&ldquo;</p>

„Еърбъс“ се включва в разследването на инцидента със самолет на „Еър Индия“

Свят Преди 3 часа

А320 внезапно е загубил височина по време на полет от Пукет към Делхи, а 17 души са били ранени