Бойко Борисов: България отвън изглежда отвратително
Източник: БГНЕС

"България отвън изглежда отвратително - нестабилна, непрогнозируема, разкрачена между Изтока и Запада", заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов след завръщането си от визита в САЩ.

Пред журналисти той коментира, че "всяко следващо правителство е в цугцванг, както се казва в шахмата".

От тук нататък няма полезен ход за България, добави той.

Борисов окачестви като абсурден варианта настоящото правителство да подаде оставка и да управлява следващите два месеца като правителство в оставка. Това е катастрофа за държавата и тези хора трябва да бъдат дадени на прокурор, заяви Борисов и изрази надежда прокуратурата да се самосезира за случващото се.

"Да декапитализираш дружествата, да отидеш с нотариално пълномощно, да упълномощиш ЕК и да се откажеш да преговаряш, да подпишеш договор със стотици милиони неустойки, което да даде основание да се съди ЕК с "Газпром", това е престъпление с тежки поражения за България", заяви Борисов и добави, че "отговорни хора в Щатите ми казаха "Орешарски ни лъжеше в очите".

"Видов ден дойде заради нашата глупост, на всичките, да се доверим отново на Местан, Станишев и Волен Сидеров", каза още Борисов. Той коментира намеренията на управляващите "в понеделник да приберат парите на държавните компании", каквито слухове по думите му имало.

"Това навремето го правеше Луканов. Това означава да декапитализираш дружествата и да ги вкараш в несъстоятелност, да похарчиш парите юни, и ноември и декември да бъдат във фалит, това прави експертът Орешарски", каза Борисов.

В отговор на въпрос той отбеляза, че кредитният рейтинг на страната е свален, тъй като няма пенсионна реформа, няма политическа стабилност, има дългове и загуба на основните партии на изборите. Борисов припомни, че е прогнозирал свалянето на рейтинга на страната и добави, че от това следва увеличаване на лихвите по кредитите.

Според лидера на ГЕРБ изборът на ръководство на Сметната палата за седем години е демонстрация на арогантност от страна на управляващите и след този акт няма как да има консенсус. Като условие за евентуален консенсус той постави колективното подаване на оставка на новото ръководство на Палатата.

По отношение на случая с Делян Пеевски Борисов каза, че от опита му като главен секретар на МВР знае, че когато се убиват, никога не се предупреждават или не става ясно.

"Години трябва да минат, някой да се притисне, да пропее килър или да излязат други убийства, както с операциите "Наглите" или "Килърите", каза Борисов.

Той изрази опасения за възможни проблеми в банковата система. "Винаги, когато става въпрос за банка, има опасност за системата. Те са като скачени съдове и ако се разклати една банка, доста проблеми може да има. Опасността е голяма и за финансовата система", каза Борисов.

Попитан дали е готов да стане за втори път премиер, Борисов заяви: "Е, кой да стане? Ако има по-опитен, ще го направим него. Когато зимата има буря, мъжът кара колата, защото е по-опитен", каза Борисов.

По думите му въпросът е дали от катастрофата и банкрута, в които се намира държавата, може тя да бъде изкарана за една-две години и да не стане бедствие, "да полетим като Гърция надолу".

"Тук в един момент ще стане въпрос за излизане на България от НАТО, дотам ще стигнем, ако продължат така. Ние вече не сме надежден съюзник за никого", заяви Борисов.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Денис Ремзи си тръгна от Hell’s Kitchen без Черна куртка

Денис Ремзи си тръгна от Hell’s Kitchen без Черна куртка

Любопитно Преди 6 часа

Той даде ексклузивно интервю в подкаста “Кухнята след Ада”

Семен Новиков спечели сребро на Европейското по борба в Тирана

Семен Новиков спечели сребро на Европейското по борба в Тирана

Любопитно Преди 6 часа

По-рано днес Стефан Григоров донесе първи медал за България

Ремонтират 140 км пътища за Джиро д’Италия в Бургаско

Ремонтират 140 км пътища за Джиро д’Италия в Бургаско

България Преди 9 часа

В момента и в трите отсечки се асфалтира, след което ще се постави пътната маркировка

Ново предложение как да се смени Сарафов

Ново предложение как да се смени Сарафов

България Преди 10 часа

Това би могло да стане чрез допълнение в преходните и заключителните разпоредби на Закона за съдебната власт

Пакистан чака отговор от Иран за преговори със САЩ

Пакистан чака отговор от Иран за преговори със САЩ

Свят Преди 11 часа

Примирието приключва в 4:50 ч. тихоокеанско стандартно време на 22 април

Риск от недостиг в Европа на авиационно гориво през лятото

Риск от недостиг в Европа на авиационно гориво през лятото

Свят Преди 11 часа

Европейски авиокомпании вече предупредиха за възможен недостиг на гориво през следващите седмици

Гюров: В градската прокуратура резултатът е 72:0

Гюров: В градската прокуратура резултатът е 72:0

България Преди 12 часа

Гюров: Две трети от разследванията на МВР се удариха в стена от прокурори

Зеленски: Ситуацията в Иран не позволи на руснаците да постигнат това, което искаха

Зеленски: Ситуацията в Иран не позволи на руснаците да постигнат това, което искаха

Свят Преди 12 часа

Зеленски посочи, че продължаването на войната би могло да укрепи позицията на Русия

Кои участници ще заслужат Черни куртки в Hell’s Kitchen?

Кои участници ще заслужат Черни куртки в Hell’s Kitchen?

Любопитно Преди 12 часа

Те ще се борят за седемте места в елитния отбор

Йотова: Имаме всички основания да свикаме Народното събрание

Йотова: Имаме всички основания да свикаме Народното събрание

България Преди 12 часа

Йотова: Давам много висока оценка на и. д. главен секретар на МВР Георги Кандев

10 години без Принс: Истината за фаталната грешка и кой понесе отговорност за смъртта му

10 години без Принс: Истината за фаталната грешка и кой понесе отговорност за смъртта му

Любопитно Преди 13 часа

Десетилетие след смъртта на Принс истината за фаталното предозиране с фентанил продължава да вълнува света. Разкриваме подробностите около последните му часове, тайната битка с болката и съдебното възмездие за трагедията в „Пейсли Парк“

Иран обеща "незабавен и решителен отговор" на САЩ

Иран обеща "незабавен и решителен отговор" на САЩ

Свят Преди 13 часа

Двуседмичното спиране на огъня между Иран и САЩ се очаква да изтече утре

<p>Разходите на рафинерията в Бургас са скочили 10 пъти</p>

Трайков: Разходите на рафинерията в Бургас са скочили 10 пъти

България Преди 13 часа

Параметрите по договора с турската компания „Боташ“ може да се „калибрират“

Съобщените случаи на морбили в страната станаха 149

Съобщените случаи на морбили в страната станаха 149

България Преди 14 часа

Имунизацията в България срещу морбили е задължителна

В критично състояние са майка и двете ѝ деца след катастрофа в Шуменско

В критично състояние са майка и двете ѝ деца след катастрофа в Шуменско

България Преди 14 часа

Майката е в кома, на изкуствена белодробна вентилация

Топ 6 правила за спестяването, които наистина работят

Топ 6 правила за спестяването, които наистина работят

Любопитно Преди 15 часа

Съществуват обаче доказани стратегии, които ви позволяват да спестявате, без да чувствате пълни ограничения и болка