Парламентът не прие Доклада за състоянието на отбраната и въоръжените сили през 2012 г., внесен от Министерския съвет.
Докладът беше отхвърлен единодушно с 82 гласа.
Министърът на отбраната Ангел Найденов уточни, че документът е преработен от служебното министерство вариант на доклада изготвен от кабинета "Борисов".
Найденов заяви, че
вече са изготвени законодателни промени
за отмяна на пенсионната реформа в армията, въведена от предишното управление. По думите му предприетата пенсионна реформа и поредицата антисоциални решения на предишното управление са довели до демотивация на личния състав, несигурност за кадровото развитие на военнослужещите, до опасения за нови съкращения и в крайна сметка - до много непопълнени щатове в БА.
Министърът посочи пред депутатите, че ще сезира Прокуратурата
за съмнения в обективността на дейността на ръководството на
дирекцията в Министерството за инвестиции в отбраната и
ще
поиска отстраняване на ръководството й
до приключване на проверката и разследванията. Вече е образувано досъдебно производство за качеството на униформите и доставените обувки за контингентите в Афганистан, допълни Найденов. Той каза, че е отстранен изпълнителният директор на Агенцията за военните клубове и там тече разгърната проверка от страна на Военна полиция, на инспектората на министерството и на звеното за вътрешен одит.
Изводите в края на този доклад не кореспондират с реалното състояние на отбранителната система и на Българската армия, заяви Найденов. Характерен момент в доклада е премълчаването на проблемите и липсата на мерки за тяхното преодоляване, каза министърът и добави, че напълно подкрепя предложението за решение на парламентарната комисия по отбрана. Той го определи за основателно и логично.
По думите му никъде в доклада не е отразено
плачевното
състояние, в което се намира бойната техника.
Практически са спрени всички проекти за модернизация на въоръжените сили, добави Найденов. Има нарушен баланс между гражданската и военна експертиза, подценяване и игнориране на професионалната военна експертиза.
Четиригодишното управление на ГЕРБ на практика е загубено време за въоръжените сили на България, а технологичната пропаст между нас и партньорите ни е станала трудно преодолима, допълни Найденов. По думите му картината "меко казано предизвиква загриженост".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!