Парламентът отхвърли днес предложението на депутата от Синята коалиция Лъчезар Тошев паметникът на руския император Александър II - Цар Освободител, намиращ се на площад "Народно събрание", да бъде заменен с паметник на хан Аспарух.

В момента паметникът е свален за реставрация. Тошев предложи на негово място в тримесечен срок да се издигне статуя на основателя на българската държава хан Аспарух.

Депутатите отхвърлиха проекта за решение на Лъчезар Тошев. Гласуваха 99 народни представители, от които само двама бяха за, 95 бяха против, а двама се въздържаха.

Предложението мина без обсъждания в пленарна зала. Председателят на парламента Цецка Цачева предложи да няма дебати по проекторешението. Това е прецедент в парламента, възрази зам.-председателят на парламента Павел Шопов. От БСП попитаха защо изобщо е допусната тази точка в дневния ред на Народното събрание.

Ако считате, че това решение е абсурдно, да не го бяхте включвали в дневния ред, каза Петър Мутафчиев.

Янаки Стоилов поиска точката да бъде отложена, защото темата не е от правомощията на Народното събрание, но предложението му беше отхвърлено.

Цецка Цачева обясни, че също счита, че проектът не е от правомощията на парламента и затова първоначално не го е разпределила на комисии. Постъпило е обаче изрично искане от вносителя - Лъчезар Тошев за разпределение и едва тогава е пренасочено към парламентарната комисия по културата, гражданското общество и медиите. Цачева поясни, че няма право еднолично да преценява дали е от компетентността на НС или не и е очаквала такова становище от комисията.

Лъчезар Тошев, като вносител, обясни, че предложението му е предизвикано от започналата реставрация на паметника. Според него въпросът е немаловажен.

Тошев попита къде са паметниците на тези, които са създали българската нацията, държава и църква. Трябва да почитаме нашите герои повече от другите герои, каза той.

При обяснението на отрицателния си воте депутати от различни парламентарни групи обявиха предложението за антипатриотично и като фарс.

Няма друга държава, пред чийто парламент да има фигура на владетел на друга държава, каза пред журналисти Лъчезар Тошев. Той обясни, че е направил две предложения за това къде да бъде преместен паметникът на Цар Освободител – до Руската църква или при Паметника на съветската армия. Там би могло да се направи един голям мемориал на Руско-Турската война, заяви депутатът.

Според него дискусията е дали ще има в София паметници на българските герои. "Да се твърди, че като предлагам паметник на хан Аспарух, това е антинационално, е абсурд. Това чух в пленарна зала. Аз съм български депутат, който предлага пред българския парламент да има паметник на български владетел – основател на нашата държава", заяви Тошев.

"Като резултат от дебата в обществото, който се получи след моето предложение от 5 септември, Столична община заяви, че ще има паметник на хан Аспарух. Приветствам това и съм доволен. За това се говори от много години, но не е направено", каза още Лъчезар Тошев.

Той заяви, че преди време е имало предложение и за паметник на княз Борис. Къде е паметникът на хан Крум, къде са паметниците на нашите възрожденци, попита депутатът.

Жалко е, че няма паметник на политическата глупост, но няма нужда от паметник, защото той шета из кулоарите, коментира пред журналисти депутатът от БСП Георги Божинов.

По думите му по-срамно е обаче поведението на управляващото мнозинство. "Това политическо мнозинство, което безкритично гласува да влезе това предложение в дневния ред, а после нямаше какво да каже и въпреки правилника, без дебат искаха да се измъкнат - това е по-позорно отколкото поведението на вносителя на този грозен, недостоен и позорен законопроект", заяви Божинов.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп се срещна с Нетаняху и заплаши Иран с нови удари

Тръмп се срещна с Нетаняху и заплаши Иран с нови удари

Свят Преди 4 часа

Тръмп: Поговорихме си около пет минути и за това време вече решихме три от въпросите

САЩ удариха пристанище във Венецуела, обяви Тръмп

САЩ удариха пристанище във Венецуела, обяви Тръмп

Свят Преди 5 часа

Тръмп: Имаше голяма експлозия в района на дока

Бриджит Бардо

Разкриха къде ще погребат Бриджит Бардо, няма да зачетат волята ѝ

Свят Преди 10 часа

Френската филмова икона е починала в присъствието на четвъртия си съпруг Бернар д’Ормал. „Тя прошепна дума на любов към него… и си отиде“, каза представител на нейната фондация за защита на животните

Мъжете посочиха най-неприятните навици на жените

Мъжете посочиха най-неприятните навици на жените

Любопитно Преди 10 часа

Мъже в Reddit обсъдиха кои женски навици намират за най-отблъскващи – обсебеност от социалните мрежи, хвалене с мъжко внимание и обвиняване на партньора за всичко, като според тях това прави отношенията „досадни и опасни“

Кирил Петков отговори на Борисов: Как не го е срам!

Кирил Петков отговори на Борисов: Как не го е срам!

България Преди 10 часа

Мирчев: Имам лоши новини за Борисов

Кейт Уинслет разкри, че е имала интимни преживявания с момичета като тийнейджърка

Кейт Уинслет разкри, че е имала интимни преживявания с момичета като тийнейджърка

Любопитно Преди 10 часа

Кейт Уинслет разкри в подкаст, че първите ѝ интимни преживявания като тийнейджърка са били с момичета – откровение, което свързва с ролята си в „Небесни създания“ и отражението на ранните ѝ отношения върху актьорската ѝ кариера

Търсят 22-годишен мъж на Витоша, използват и дрон

Търсят 22-годишен мъж на Витоша, използват и дрон

България Преди 11 часа

Към момента се събира и анализира информация

Путин: Руската армия уверено напредва в Украйна

Путин: Руската армия уверено напредва в Украйна

Свят Преди 11 часа

Путин: Целта за освобождаване на регионите Донецк, Луганск, Запорожие и Херсон се реализира поетапно

Мъж потроши и наводни ареста в Кърджали

Мъж потроши и наводни ареста в Кърджали

България Преди 11 часа

Tой е бил задържан, след като потрошил нощен клуб

Отразявал съм 40 войни - 2026 г. е най-тревожната година за световния мир

Отразявал съм 40 войни - 2026 г. е най-тревожната година за световния мир

Свят Преди 11 часа

2026 г. се очертава да бъде белязана от три много различни конфликта

Унищожиха ръчна граната, открита в Плевен

Унищожиха ръчна граната, открита в Плевен

България Преди 11 часа

Преди това боеприпасът беше иззет и транспортиран на безопасно място

България получи трето плащане от 1,47 млрд. евро по НПВУ

България получи трето плащане от 1,47 млрд. евро по НПВУ

България Преди 12 часа

Третото искане за плащане обхваща 22 реформи и 19 инвестиции и е най-голямото до този момент

Откриха тялото на жена, загинала при нападение от акула край Калифорния

Откриха тялото на жена, загинала при нападение от акула край Калифорния

Свят Преди 12 часа

Жертвата е била с „лента против акули“ на глезена си – електромагнитно устройство, предназначено да отблъсква хищниците