Па-па-па-ни-ка!
Източник: netinfo

"И с нов дъжд куршуми, камъни и дървье;
дружините наши, оплискани с кърви,
пушкат и отблъскват, без сигнал, без ред,
всякой гледа само да бъде напреди гърди геройски на смърт да изложи,
и един враг повеч мъртъв да положи."
Иван Вазов, "Опълченците на Шипка", 1877

Поетът го е казал достатъчно красиво. За нас остава да наблюдаваме паническото запушване на пробойни. Хората протестират срещу високите сметки за ток, срещу непрозрачното управление в енергетиката, срещу толерирането на монополите, срещу бездействието на институциите. 

С една дума - срещу мизерията, не само материалната, но и мизерията на държавата, която си направихме.

Не можеш да се правиш, че не виждаш десетките хиляди хора по улиците. Тогава ще гърмим конфети за отвличане на вниманието, ще извадим големи огледала за заслепяване на публиката, от време на време ще изяждаме някой за назидание. И се започна.

Няколко дни след като Ангел Семерджиев беше махнат от председателското място в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, вината за поскъпването на тока беше прехвърлена върху него. "Този шеф на ДКЕВР трябваше още след първата година да го омета", съжали на глас премиерът. Протестите обаче продължиха.

Новата председателка на ДКЕВР Юлиана Иванова не успя дори да опита да поеме част от гнева. Обеща поевтиняване на тока, а в това време всички разглеждахме нейния интернет магазин, който продава незаконно цигари. В един момент това беше приемливо и за премиера, и за икономическия министър. Протестите обаче отново не спряха.

В неделя Иванова вече не беше приемлива и беше уволнена. Протестите не само не спряха и този път, но станаха още по-големи. Тогава прокуратурата разкри, че Ангел Семерджиев е използвал своето служебно положение, за да набави противозаконна облага - получен лиценз за търговия с енергия, за частна компания. Наказателният кодекс предвижда до 3 години затвор.

Излишно е да питаме защо прокуратурата не е забелязала този случай месец по-рано, докато Семерджиев все още беше на поста си. Просто тогава не е било необходимо. Сега обаче беше необходимо да намерим по един виновник за скъпия ток и за бедността.

Семерджиев го отнесе за първото, а за бедността всички знаем кой е най-виновен. Така Симеон Дянков вече не е министър.

Без сигнал, без ред, всякой гледа само да бъде напред:

"Поздравявам премиера Бойко Борисов за решението да поиска оставката на финансовия министър Симеон Дянков. С това той за пореден път доказа способността си да взема правилните решения в точния момент."
Стоян Мавродиев, председател на Комисията за финансов надзор

Какво може да му се случи на Дянков от тук нататък, предположението е на бившия му колега Трайчо Трайков в Twitter: "Сега очакваме tv7 да покаже как Дянков души с възглавница Мишо Бирата". Самият Трайков също беше обвинен за скъпия ток. Не разбрахте ли, винаги бившите са виновни!

И се зададе една масова подкрепа за протестиращите от представителите на властта, т.е. тези, срещу които се протестира по принцип:

"Община Бургас подкрепя протестиращите и смята, че исканията им са основателни".
Димитър Николов, кмет на Бургас

"Заставам ясно на страната на гражданите и гарантирам, че техният глас ще бъде чут, а компетентните институции ще работят и ще си свършат работата"
Росен Плевнелиев, президент на България

"Ние също получаваме и плащаме високи сметки. За това ние разбираме протестите на хората и ги приемаме като справедливи"
Указание на пресцентъра на ГЕРБ към депутатите от партията

Ветеран по предусещане на вятъра все пак е варненският кмет Кирил Йорданов.

"В знак на подкрепа на справедливите протести на варненци срещу цените на тока, кметът Кирил Йорданов разпореди утре, върху фасадата на община Варна, да се развее националния флаг"
Съобщение на община Варна

Така протестиращите би трябвало да се запитат: Ъъъъ, ама ние заедно с тези ли протестираме? И сконфузени да се приберат по домовете си.

Няма обаче да стане така. Единствената добра новина за управляващите е, че опозицията освен да се опита да яхне протестите, не е предложила решение за изход от ситуацията.

П.П. Заглавието е популярен лозунг от футболните трибуни. Скандира се, когато единият отбор загуби равновесие, а другият започва да организира атака след атака без проблем. И да вкарва голове, дори и да не е по-добрият отбор.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Учени документират най-жестокия конфликт сред шимпанзетата в Уганда

Учени документират най-жестокия конфликт сред шимпанзетата в Уганда

Свят Преди 5 часа

Десетилетният конфликт в групата Нгого разкрива шокиращи паралели с човешкото насилие и хвърля нова светлина върху еволюционните корени на войната и социалните връзки

Завръщането на „Малкълм“: Защо дългоочакваното продължение се оказа провал

Завръщането на „Малкълм“: Защо дългоочакваното продължение се оказа провал

Любопитно Преди 6 часа

Новият „Малкълм“ се оказа разочарование, което губи магията на оригинала. Вместо семеен хаос, зрителите получиха разпокъсан сюжет и ненужна сантименталност

"Не си играйте със САЩ": Джей Ди Ванс с предупреждение към Техеран

"Не си играйте със САЩ": Джей Ди Ванс с предупреждение към Техеран

Свят Преди 8 часа

Вицепрезидентът на САЩ отпътува за Исламабад за преговорите за прекратяване на огъня в Иран

Какво се случва, когато умрем? Науката и оцелелите разкриват мистерията на края

Какво се случва, когато умрем? Науката и оцелелите разкриват мистерията на края

Любопитно Преди 9 часа

Какво се случва с тялото и съзнанието в момента на смъртта? От „предсмъртния хрип“ и физиологичните промени до разтърсващите разкази на оцелели за синкаво-бяла светлина и мир – науката и личният опит хвърлят светлина върху най-голямата мистерия

Краят на една ера: Стефано Габана се оттегли от лидерския пост в Dolce & Gabbana

Краят на една ера: Стефано Габана се оттегли от лидерския пост в Dolce & Gabbana

Свят Преди 10 часа

Стефано Габана се оттегля от председателския пост в Dolce & Gabbana на фона на 450 млн. евро дългове и спад в луксозния сектор. Той запазва творческата си роля, докато управлението поема Алфонсо Долче в опит за финансова стабилизация

„Целувката на смъртта“: Защо близостта с Тръмп може да свали Орбан от власт

„Целувката на смъртта“: Защо близостта с Тръмп може да свали Орбан от власт

Свят Преди 10 часа

Близостта на Виктор Орбан с Доналд Тръмп се превръща в икономически риск за Унгария. На фона на инфлация и фалити, моделът „Фидес“ е пред изпитание, а опозицията залага на общественото изтощение преди решаващите парламентарни избори в страната

<p>Почина &bdquo;Кръстникът на хип-хопа&ldquo;</p>

Почина легендарният Африка Бамбатаа – „Кръстникът на хип-хопа“

Свят Преди 11 часа

Почина Африка Бамбатаа, „Кръстникът на хип-хопа“ и създател на хита „Planet Rock“. Пионерът, оформил рап културата през 80-те, си отиде на фона на музикално величие и тежки съдебни обвинения

Поклонението пред Янка Рупкина ще е на 11 април в Бургас

Поклонението пред Янка Рупкина ще е на 11 април в Бургас

България Преди 11 часа

На 7 април на 87-годишна възраст си отиде една от най-обичаните български народни певици

Край на печатите в паспортите: ЕС въвежда цифрова система за контрол на границите

Край на печатите в паспортите: ЕС въвежда цифрова система за контрол на границите

България Преди 11 часа

Вместо да се поставят печати в паспортите, всички данни, включително документите за пътуване и биометричната информация, ще се записват дигитално

Кралят на Камбоджа обяви, че страда от рак

Кралят на Камбоджа обяви, че страда от рак

Свят Преди 11 часа

Нородом Сиамони ще се лекува в болница в Пекин, където му е била поставена диагнозата

Полицейска акция в Монтана: Открити 197 лични карти на починали и множество нарушения

Полицейска акция в Монтана: Открити 197 лични карти на починали и множество нарушения

България Преди 11 часа

В хода на полицейската акция, състояла се вчера, на пет места в региона са открити тетрадки и тефтери с ръкописно написани имена на хора и изписани цифри срещу тях

Две катастрофи причиниха задръстване на "Тракия", засилен трафик за Великден

Две катастрофи причиниха задръстване на "Тракия", засилен трафик за Великден

България Преди 12 часа

От МВР допълниха, че би трябвало към момента пътят да е почистен, а шофьорите са подписали двустранни протоколи

Интензивен трафик на ГКПП "Капитан Андреево" и "Малко Търново" към Турция

Интензивен трафик на ГКПП "Капитан Андреево" и "Малко Търново" към Турция

България Преди 12 часа

Трафикът е нормален на всички гранични преходи на границата с Гърция

Никога не чистете обувките си така, съсипвате ги

Никога не чистете обувките си така, съсипвате ги

Любопитно Преди 12 часа

Когато забележите петно по белите си маратонки, преди да излезете навън, е изкушаващо просто да го избършете с влажна кърпичка, но това е много опасно за самите обувки

Нов остър тон от Скопие: „Въпросът с България се решава за един следобед“

Нов остър тон от Скопие: „Въпросът с България се решава за един следобед“

България Преди 12 часа

„Добре е, че водим достойна политика по отношение на евроинтеграцията и не унижаваме собствената си нация и държава“, каза вицепремиерът Александър Николоски относно позицията на премиера Християн Мицкоски, че е готов да чака десетилетия без конституционни промени, които са задължителни за евроинтеграцията

Уикендът, който ще реши всичко: Светът затаява дъх преди преговорите между САЩ и Иран

Уикендът, който ще реши всичко: Светът затаява дъх преди преговорите между САЩ и Иран

Свят Преди 13 часа

Крехкото двуседмично примирие, което проправи пътя за разговорите, засега се спазва. Но масираните смъртоносни бомбардировки на Израел срещу „Хизбула“ и разногласията относно това дали Ливан е включен в примирието, все още могат да провалят срещите