Велизар Енчев: Позор - мутресата Цеца в София
Източник: netinfo

Софийският концерт на сръбската чалга-певица Цеца Величкович - Ражнятович и голямото внимание на ефирните телевизии към тази дама не ме изненада, пише Велизар Енчев в коментар за БГНЕС.

Причината е, че България отдавна е в плен на чалгата, а и самият министър-председател е сред почитателите на сръбския турбофолк.

Учудващо е обаче как медиите старателно спестяват криминалната биография на Цеца Величкович и най-вече истината за покойния й съпруг Желко Ражнятович-Аркан.

Още по-учудващо е, че Бойко Борисов умира да се среща с подобни персони, като така легитимира и налага духовните ценности на сръбския престъпен свят.

Нека само си спомним как преди три години столичният кмет разцелува в кабинета си Цеца Величкович и отправи към бъдещите си гласоподаватели това послание: "Аз харесвам тази певица, слушам сръбска чалга и никак не се притеснявам от името на нейния съпруг..."

Ако Аркан бе жив, днес той щеше да прави компания в Международния трибунал за военни престъпления на бившия лидер на босненските сърби Радован Караджич и на подчинения му генерал Ратко Младич, по известен като Касапина на Балканите.

Ако балканският касапин потопи в кръв Босна и Херцеговина, хладнокръвно екзекутира 8000 мирни жители на Сребреница и така извърши първия геноцид в Европа сред Втората световна война, от ръцете на Аркан загинаха стотици в Хърватия.

Кой всъщност е Аркан?

В комунистическа Югославия името му всява страх дори сред криминалните босове. След серия от дръзки грабежи в Белград и Загреб, той се озовава в Западна Европа, където продължава престъпната си дейност, вкл. обири на банки, поради което е един от най-издирваните от Интерпол.

Още тогава се носи мълвата, че бягството му от Югославия е организирано от зловещата политическа полиция (УДБА), изпратила го на Запад, за да ликвидира противниците на титовия комунистически режим.

Неслучайно един от шефовете на брюкселската полиция го описва така: "Това е най-опасният човек, когото съм срещал, той не е обикновен престъпник, а бясно куче".

В навечерието на войните в Югославия Аркан се връща в Белград и продължава криминалната си дейност, но под крилото на сръбските тайни служби, вече подготвящи почвата за агресия срещу Словения, Босна и Хърватия.

След като контролираната от Слободан Милошевич югославска армия започва въоръжена офанзива за създаването на "Велика Сърбия", лидерът на сръбските футболни запалянковци Желко Ражнятович облича военната униформа и се преражда в командир на паравоенната доброволческа организация "Тигрите на Аркан".

Те се сражават в Хърватия (1991 - 1992), Босна и Херцеговина (1992 - 1995) и Косово (1998).

"Тигрите" са въоръжени от югоармията и са пряко подчинени на генералния щаб, който ги изпраща по местата на най-тежките бойни действия, за да извършват етническо прочистване.

Прославяният и днес като "сръбски герой" се оказва доста прагматичен бизнесмен - докато войниците му завладяват чужди територии и изтребват хървати, косовски албанци и мюсюлмани, Аркан поема контрола върху търговията с горива, алкохол и цигари. Това го превръща в един от най-богатите хора в Югославия, упражняващ пълен контрол над криминалния свят.

В този момент изгряващата чалгарска певица Цеца Величкович става негова съпруга и под ритмите на нейните песни "Тигрите на Аркан" безчинстват в разрушения до основи хърватски град Вуковар.

През 2000 г. Аркан е убит в Белград от конкурентни мафиотски кланове и това му спестява изправяне на подсъдимата скамейка в Хага.

В същото време вдовицата Цеца Величкович става и бизнесдама, за да управлява натрупаните от съпруга й милиони.

Името й се свързва с убийството на сръбския премиер Зоран Джинджич през 2003 г., тъй като в този период тя е близка с престъпната групировка "Земунски клан", която организира атентата.

Преди година Величкович бе под домашен арест, но след споразумение с прокуратурата излезе на свобода.

Питам се дали Борисов и българските фенове на Цеца Величкович знаят всичко това? И ако младите хора в България, изпадащи в транс от чалгата на Цеца, нямат тази информация, нима българският премиер е неинформиран?

Също се питам как ще реагира ДАНС на изнесени преди седмица данни на международна конференция в Брюксел, според които "режимът на Милошевич разполагал с мрежа от 2100 агенти извън територията на самата Сърбия".

Сръбските агенти в Хърватия били 450, в Словения - 150, в Македония - 150, в Босна и Херцеговина - 350, в Косово - 700, в Черна гора - 200. Останалите двеста души са от България, Гърция, Албания, Румъния, Кипър, Унгария и Австрия.

Част от агентите били с двойно гражданство и сред тях имало "политици, работещи в медиите и в бизнеса, занимаващи се с нарушаване на ембаргото, както и служители в армията, полицията, спецслужбите".

Днес правителството на ГЕРБ отваря досиетата на българското разузнаване, работило срещу режима на Слободан Милошевич, но не посяга на сръбската агентура. Защото в ДАНС знаят: премиерът е влюбен в сръбската чалга, прегръща нейната икона, а безмозъчната тълпа пее с Цеца в зала "Арена-Армеец" – най-скъпата рожба на премиера.

Всъщност какво пречи София да стане домакин на изложба в памет на Желко Ражнятович-Аркан и бойните му подвизи?

Която ще се открие с нов концерт на Цеца Величкович и ще е под патронажа на министър-председателя Бойко Борисов.

-------------

Велизар Енчев е бил офицер в разузнаването (1985-1996), български посланик в Хърватия (1997-2002), доктор по международно право и международни отношения.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Урсула фон дер Лайен: Унгария избра Европа

Урсула фон дер Лайен: Унгария избра Европа

Свят Преди 2 часа

Урсула фон дер Лайен: Съюзът става по-силен

Саудитска Арабия екзекутира седем души за ден

Саудитска Арабия екзекутира седем души за ден

Свят Преди 3 часа

Саудитска Арабия възобнови екзекуциите за наркопрестъпления в края на 2022 г.

Израел обяви повишена бойна готовност

Израел обяви повишена бойна готовност

Свят Преди 7 часа

За момента все още не е взето решение за военни действия

Мадяр: Властта на Орбан е в последните си часове

Мадяр: Властта на Орбан е в последните си часове

Свят Преди 7 часа

Той отхвърли твърденията, че някой подготвя насилствени действия

Хиляди ракети полетяха в небето над Вронтадос

Хиляди ракети полетяха в небето над Вронтадос

Свят Преди 8 часа

Вековната традиция привлича ежегодно хиляди посетители

Тежка катастрофа със загинали край Берковица

Тежка катастрофа със загинали край Берковица

България Преди 9 часа

Две деца - брат и сестра са транспортирани и настанени в болницата в Монтана

И Канада се готви за война

И Канада се готви за война

Свят Преди 10 часа

Генерал Джени Каринян: Трябва да сме подготвени за мащабни конфликти

Нетаняху предлагал атака срещу Иран на няколко предишни президенти на САЩ?

Нетаняху предлагал атака срещу Иран на няколко предишни президенти на САЩ?

Свят Преди 10 часа

Те обаче отказали, твърди бившият държавен секретар Джон Кери

Иран с изявление след неуспеха на преговорите в Исламабад

Иран с изявление след неуспеха на преговорите в Исламабад

Свят Преди 10 часа

САЩ не успяха да спечелят доверието на Техеран, заяви председателят на иранския парламент Мохамад Багер

Кремъл: Русия няма да удължи примирието, освен ако Зеленски не приеме условията

Кремъл: Русия няма да удължи примирието, освен ако Зеленски не приеме условията

Свят Преди 11 часа

"Устойчив мир може да настъпи, когато защитим интересите си и постигнем целите, които си поставихме от самото начало", заяви Дмитрий Песков

,

Какво да облечем за Великден 2026: 5 визии, които изглеждат скъпи и подходящи

Любопитно Преди 11 часа

Какви „визии“ изглеждат празнично, но същевременно остават удобни?

Как да приготвим най-вкусния домашен козунак за Великден

Как да приготвим най-вкусния домашен козунак за Великден

Любопитно Преди 11 часа

Ароматът на прясно изпечен козунак е един от най-обичаните символи на Великденските празници

Нов ръст на цените: Поскъпват зеленчуци, месо и млечни продукти

Нов ръст на цените: Поскъпват зеленчуци, месо и млечни продукти

България Преди 12 часа

Цените на едро на повечето основни хранителни стоки продължават да се повишават, сочат данните на ДКСБТ

<p>Двама получиха нов шанс за живот след трансплантации&nbsp;в болница &quot;Александровска&quot;</p>

Двама получиха нов шанс за живот след трансплантации в нощта срещу Велика събота в болница "Александровска"

България Преди 13 часа

Донорът е 68–годишна жена от Пловдив, изпаднала в мозъчна смърт, вследствие на мозъчен кръвоизлив

Орбан: Тук съм, за да спечеля

Орбан: Тук съм, за да спечеля

Свят Преди 13 часа

Това заяви унгарският премиер след като даде своя глас на парламентарните избори в страната