В епицентъра 4 месеца след 22 май
Глухата Ефросина Йорданова от пернишкото село Мещица, чиято къща трябва да бъде бутната, се опитва да разкаже за теглото си на служителка на Българския червен кръст   
Източник: Георги Димитров-Бруно, Vesti.bg
Още при слизането си от колата на БЧК  чуваме: "И много да внимавате колко и на кого!".

Дошли сме в пернишкото село Мещица, където беше епицентърът на земетресението на 22 май. Тук сме на журналистическа обиколка, организирана от БЧК  заради кампанията за събиране на пари за сглобяеми  къщи за най-пострадалите, и една от възрастните жени там ни е взела за служители на организацията.

Иначе хората в Мещица са показали, че могат да се справят с проблеми: сами са събрали средства, за да си купят камбана и да я сложат преди година на мястото на открадната от църквата им от някой неизвестен. "Като вземем пенсиите и ей тука пускахме по малко, в каса пред кметството", разказва възрастна жена.

След труса пък има и две чисто нови сглобяеми къщи - собствениците им са ги вдигнали със свои средства. Голяма част от жителите на селото, които са около 1 000 души, са пооправили разрушените си постройки.

Има обаче такива, които не успяват
.

Те трудно са се справяли с живота си и преди това, но сега наистина трябва да им се помогне (виж фотогалерията).

Ефросина Йорданова е инвалид на 67 години, почти глухоняма. Може да говори, но не чува въпросите ни. С 39 години трудов стаж е, но има само един имот в окаяно състояние, с полусрутена неизмазана къща, която също очаква своя багер, иначе е опасна за жената след труса.

Тя живее във фургон, защото няма къде да отиде, но през зимата той не може да я спаси от студа. Получава минимална пенсия и състоянието й е отчайващо.

Сред най-тежко пострадалите е Снежанка Христова, която също е сама - с над 90% инвалидност е, посреща ни, подпирайки се на две патерици. Единственият й сродник е по-възрастен братовчед, а къщата й, построена преди повече от 62 години, се е напукала така, че дори на пода зеят дупки. Таванът също е напукан, мазилката по стените се е олющила.

"От никъде нищо не съм получила, получила съм тези 325 лв. и 250 от ГЕРБ. При мисълта, че може да се срути, зимата аз сама няма да мога дори да изляза отвън", казва жената.

Тя е спретната, подобно на къщичката си, и буди възхищение как при физическите си недъзи успява да удържи вниманието на хората около себе - без да хленчи и без излишни приказки.

За още един човек зимата се очертава тежка, стига да я изкара. 80-годишният бивш миньор и санитар в пернишката болница, пенсиониран по инвалидност - Велин Гигов. С днешните си 197 лева пенсия той все още живее в почти разрушената си къща. Тук вече не е пипала женска ръка, защото живее сам, с изключение на дните, когато на гости му идва безработният му племенник, от което картината не става много по-добра. И тук трябват средства, повече от еднократните помощи.

В подобна ситуация е Трояна Стефанова. Тя живее във фургон с 40-годишния си син, след като собственият им дом, също строен през 50-те години на миналия век, е пострадал. Тя разказва:

"Когато беше земетресението през нощта, ставам и до мен падна от мазилката, викам:

"Павелчо, къщата ни пада".

Днес фургонът, в който е настанена, няма ток. Предстои и изкопаване на тръби, за да го свържат с канализационната и водоснабдителната мрежа.  "Поне съм спокойна, че нощем сградата няма да се срути върху тях", казва дъщеря й.

Дворът е изпъстрен с цветя, но ако мебелите бъдат изнесени от полусрутената постройка, ще се развалят от дъждовете и влагата. "Не искам да я бутам, ако имах някъде нещо къщичка или поне сглобяема, каквото и да е, ще я съборя", споделя Стефанова. Във фургона има място само за масата и леглото.

"Нито имаме решение, че са отпуснали някой лев, с тези 300 лв., които взех, купих ламарина, сайвант да си направя. Вече не знам какво да мисля, какво да говоря, като са ми вързани ръцете. Ако имам парите, ще изкопая основите, да засипя, да сложим нещо. Но нямам", допълни възрастната жена.

За всеки от тези хора да бъде изградена сглобяема къщичка

е една от целите на настоящата кампания на БЧК. Цената на най-малката - с една стая, баня и тоалетна, е около 7 500 лв.

"Хората са отчаяни. Изкарахме една тежка зима, земетресението на 22 май, след това и горещо лято. Хората чакат помощта на държавата - това, което до този момент не се случва, а зимата е на прага ни. Трябва да се вземат много спешни мерки, не трябва да се губи нито ден", коментира кметът на Мещица Деян Станимиров.

До този момент само 14 къщи са подпомогнати от Междуведомствената комисия, от тях осем са за блъскане. Съборени са две къщи, а първите оценки за стойността са с 50% по-високи от това, което комисията е оценила.

"Имаме оценки за една къща, която е блъсната, от 22 хил. лв., Междуведомствената комисия им изплати 11 хил., което е крайно недостатъчно. Тези живущи си пуснаха жалби, но все още няма резултат", поясни кметът.

Кампанията на БЧК

започна на 11 септември и ще продължи до 11 октомври. Засега обаче средствата, събрани от нея, не са така много. За разлика от трагедията в с. Бисер, когато даренията са събрани доста бързо, днес хората - дали заради края на лятото или заради началото на учебната година и страхът от сметките през идващата зима, не са така щедри.

Вие можете да помогнете чрез SMS на кратък номер 1255 към трите мобилни оператора на стойност 1,00 лв. или чрез превод по банковата сметка за набиране на дарения: УНИКРЕДИТ БУЛБАНК АД BG49UNCR70001519722244 UNCRBGSF, както и чрез онлайн дарение на сайта на БЧК.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Най-паметните секс сцени в киното: Тайни от снимачната площадка

Най-паметните секс сцени в киното: Тайни от снимачната площадка

Любопитно Преди 6 минути

Ето как звездите разкриват най-пикантните подробности

Почина журналистът Иван Рачев

Почина журналистът Иван Рачев

България Преди 8 минути

Той беше заместник главен редактор на вестник "Банкеръ"

Арестуваха украинец за експлозията на газопровода "Северен поток"

Арестуваха украинец за експлозията на газопровода "Северен поток"

Свят Преди 1 час

Той е бил издирван с общоевропейска заповед за задържане

Пожар пламна над град Сливница, активираха BG-Alert

Пожар пламна над град Сливница, активираха BG-Alert

България Преди 1 час

Огънят е тръгнал от нива, но впоследствие е обхванал и борова гора

Какви са странните симптоми на синдром, който пречи на оригването?

Какви са странните симптоми на синдром, който пречи на оригването?

Любопитно Преди 1 час

Един от симптомите на млада жена се проявява особено когато целува някого

Алиша Силвърстоун

Защо Алиша Силвърстоун напусна Холивуд на върха на славата си

Любопитно Преди 1 час

Въпреки огромната си слава, блондинката бързо започва да се отдръпва от светлината на прожекторите, предпочитайки по-малки роли вместо такива в касови продукции

Можете ли да познаете коя зодия е най-добрият приятел в зодиака?

Можете ли да познаете коя зодия е най-добрият приятел в зодиака?

Любопитно Преди 1 час

Хората, родени под знака на Стрелец, често са наричани най-добрите приятели на зодиака

Заради "колосални заплахи": Русия обяви планове за укрепване на ядрения си щит

Заради "колосални заплахи": Русия обяви планове за укрепване на ядрения си щит

Свят Преди 2 часа

Това oбяви генералният директор на държавната корпорация за атомна енергия „Росатом“ Алексей Лихачов

Кой сладолед си според зодията?

Кой сладолед си според зодията?

Любопитно Преди 2 часа

Разбери кой сладолед отразява личността ти според зодията

Трима се удавиха за ден в Бургаско, дете е в критично състояние

Трима се удавиха за ден в Бургаско, дете е в критично състояние

България Преди 2 часа

13-годишно момиче от Молдова е транспортирано по спешност в УМБАЛ – Бургас, с опасност за живота е

Ник Джонас проговори за „лудата“ си странност в спалнята

Ник Джонас проговори за „лудата“ си странност в спалнята

Любопитно Преди 2 часа

„Мисля, че леглата са само за спане“, сподели певецът

Най-възрастният човек в света навърши 116 години

Най-възрастният човек в света навърши 116 години

Любопитно Преди 2 часа

Етел Катеръм, родена на 21 август 1909 г., е последният оцелял поданик на Едуард VII

Преместиха Георги Семерджиев в затвора в Бобов дол

Преместиха Георги Семерджиев в затвора в Бобов дол

България Преди 3 часа

Причината е, че у него многократно са откривани забранени предмети

Дъщерята на Хълк Хоган намеква, че кадри от полицейска камера ще разкрият повече за смъртта на баща ѝ

Дъщерята на Хълк Хоган намеква, че кадри от полицейска камера ще разкрият повече за смъртта на баща ѝ

Свят Преди 3 часа

Професионалният боец почина на 71-годишна възраст на 24 юли

<p>Освиркаха Джей Ди Ванс във Вашингтон&nbsp;</p>

Джей Ди Ванс беше освиркан от тълпа "глупави бели хипита" във Вашингтон

Свят Преди 3 часа

Вицепрезидентът раздаваше бургери на националната гвардия във Вашингтон, когато беше освиркан от гневна тълпа

След гонка с полицията: Пиян шофьор се вряза в детска площадка в София

След гонка с полицията: Пиян шофьор се вряза в детска площадка в София

България Преди 3 часа

Това съобщи кметът на район "Слатина" Георги Илиев