Станишев инспектира чистенето, освиркват го
Премиерът Сергей Станишев инспектира чистенето на София   
Източник: БГНЕС
Ми истър-председателят Сергей Станишев обиколи из центъра на София тази нощ, за да види как действа Националният кризисен щаб по почистването. Премиерът бе посрещнат от боклукчийски камион и водоноска.

Граждани, общински съветници и активисти на ГЕРБ, СДС и ДСБ

не спряха да освиркват Станишев и скандираха "Новера", "оставка", "мафия", "служебен премиер", "атеист", "циркаджия".

С викове хората обвиниха премиера в измама и безбожие и искаха обяснение за участието на "Новера" в почистването и за намесата на държавата в столичните дела.

"Такава палячовщина, глупост и демонстрация на сила в един такъв изключително труден момент за целия свят е просто нелеп. Това ще Ви изиграе изключително лоша шега", обърнаха се към премиера общинските съветници.

„Мисля, че всички виждат, че в София има проблем, който е свързан с почистването на града и ще помоля господата от ГЕРБ, от ДСБ и СДС да не вдигат шум, за да мога да ви кажа, след това ще се видя с тях", помоли Станишев.

„Вие в момента си подливате вода жестоко. Ако правителството имаше пари, защо не ги даде на общината, за да поеме тя функциите си. А защо не платиха за балите - 30 милиона отидоха за балите. Комунизмът се завръща в последните ви минути по такъв нелеп начин, че ме е срам. По-нагло управление от това не е имало", каза един съветник. Около него другите викаха „Оставка!".

 „Недоумявам защо е тази истерия, защото проблемите на столицата нямат политически цвят", очуди се Станишев, а от групата възмутени столичани около него се чу: „Скоро не сме карали трамвай, г-н министър-председател. Ръчката наляво-надясно".

"Мисля, че всички виждат, че в София има проблем с почистването", каза Станишев

при храма "Св. Георги" на бул. "Патриарх Евтимий".

Кметът на район "Триадица" Евтим Евтимов каза пред хората и многобройните журналисти, че в района, инспектиран от министър-председателя наетата от общината почистваща фирма се справя добре и намесата на правителствения щаб не е необходима.

Станишев получи от съветниците на ГЕРБ, СДС и ДСБ декларация, в която заявяват:

"Заставаме твърдо зад решението на СОС за изгонване на МАФИЯТА от София;

Няма да допуснем връщането на фирми, рекетирали града и източвали финансовите ресурси на София;

Няма да допуснем проваленото правителство да злоупотребява с властта и законите във вреда на столичани;

Ще защитим с всички средства демократичното устройство на страната и европейките принципи на местно самоуправление;

Заявяваме най-категорично, че няма да позволим нито един лев от общинския бюджет да отиде за захранване на фирмите на БСП и ДПС;

Предупреждаваме всички лица от правителството на Сергей Станишев, че ще потърсим лична отговорност от злоупотребилите с Конституцията и погазили законите в името на партийни и лични интереси."

"Виждам, че има достатъчно техника. Утре щабът ще направи анализ на почистването, за да се прецени дали трябва да бъдат поканени и други фирми", обаче им отговори Станишев.

Областният управител на София Тодор Модев обеща да обясни в понеделник защо скандалната "Новера" е сред петте фирми, мобилизирани от правителството.

"Помолих ги да мобилизират целия наличен ресурс на всички фирми, които имат техника", обобщи премиерът своята стратегия. Решението не трябвало да се политизира.

Запитан как ще коментира твърденията, че посредством антикризисния щаб "Вълка" се връща в столицата, премиерът заяви:

"Не ме интересуват нито "Вълка", нито зайци,

нито тикви, нито репеи, нито други било то представители на ботаниката или на зоологията".

"Не аз съм сключвал договор с "Новера", а столична община, общинските съветници от социалистическата партия бяха първите, които предложиха разваляне на договора с тази фирма още преди една година, тогава това искане беше отхвърлено от кмета", заяви Станишев.

По заповед на сформирания от Станишев щаб към 22 ч започна почистване и измиване на пространствата около големите столични храмове и измиване на булевардите "Витоша" и "Патриарх Евтимий". От щаба съобщиха, че са мобилизирали 400 машини и над 1000 души.

Премиерът се запозна на място с дейността на специалистите от щаба и на служителите от мобилизираните пет фирми - "Искър 2000", Содос, ДП "Строителство и възстановяване" и ДП "Транспортно строителство и възстановяване" и ТД " Новера" АД. Той напомни, че до този момент не е забелязал съдействие от страна на кмета Борисов за дейността на кризисния щаб, и го призова да изпрати представители на Общината в него, за да се свърши по-добре работата.

Щабът бил поканил фирмите, които работят с общината по сключени договори на среща, но те не са се появили. Станишев увери, че техните договори действат и те трябва да продължат да си вършат работата, за която общината им плаща. Според него обаче техните сили са недостатъчни и за това са потърсени допълнителни ресурси на основата на информацията, която била подадена от Столичната дирекция на вътрещните работи.

Министерство на финансите има задачата да представи на кризисния щаб до няколко дни механизъм за обезщетения на мобилизираните фирми, отговори премиерът на журналистически въпрос за средствата, които ще са нужни за операцията.

С тези фирми нямало да се подписват трайни договори.

"През последните седмици не виждам радикално подобряване на положението, температурите се повишават и има реален риск за здравето на столичани", така Станишев обясни намесата си сега, а не преди седмици.

Според министър-председателя думите на Бойко Борисов, че столицата никога не е била толкова чиста, колкото е сега, са политизиране, защото това не отговаряло на истината.

"Имам много тревожни данни за състоянието на Суходол, там се изчерпват възможностите за складиране, трябва много внимателен анализ на ситуацията и щабът има задача да предложи по трайни решения", каза премиерът и допълни, че кризата с боклука се "възпроизвежда през последните години постоянно с редица пикове".


Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Престъпна схема: Нови коли изчезвали от Германия, откривали ги в България</p>

Разбиха схема за близо 900 000 евро: Нови коли изчезвали от Германия, откривали ги в България

България Преди 40 минути

Десет души са задържани при акция на „Гранична полиция“

<p>Русия възстановява доставките на горива в Крим</p>

След украинските удари Русия обяви, че възстановява доставките на горива в Крим

Свят Преди 1 час

След дни на ограничения и недостиг назначените от Москва власти твърдят, че снабдяването на полуострова постепенно се нормализира

Църквата почита свети Паисий Светогорец – монахът, чиито думи вдъхновяват милиони

Църквата почита свети Паисий Светогорец – монахът, чиито думи вдъхновяват милиони

Любопитно Преди 2 часа

На 12 юли православните християни отбелязват Шестата неделя след Петдесетница и отдават почит на един от най-обичаните съвременни светци – преподобни Паисий Светогорец

<p>Ормузкият проток е затворен до второ нареждане</p>

След инцидент с кораб: Ормузкият проток е затворен до второ нареждане

Свят Преди 2 часа

Според официално изявление на КГИР са били произведени предупредителни изстрели по посока на плавателен съд

Стрелба в Торонто: Двама души загинаха, петима са ранени, издирват нападателя

Стрелба в Торонто: Двама души загинаха, петима са ранени, издирват нападателя

Свят Преди 2 часа

Полицията предупреди за активен стрелец и призова хората незабавно да напуснат района, докато продължава мащабна операция по издирването му

След удари на САЩ: Иранска атака срещу ОАЕ, тревога в Бахрейн и Катар

След удари на САЩ: Иранска атака срещу ОАЕ, тревога в Бахрейн и Катар

Свят Преди 2 часа

Техеран отвърна на американската операция с ракетни удари по държави от Персийския залив, а рискът от по-широк регионален конфликт рязко нарасна

Най-модерните цветове за летен педикюр

Най-модерните цветове за летен педикюр

България Преди 3 часа

От нежни неутрални тонове до смели и драматични цветове - това са 15-те нюанса, които доминират през лятото

12 юли: Когато релсите пречупиха времето

12 юли: Когато релсите пречупиха времето

Любопитно Преди 3 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Какво е „синдром на болната сграда“ и защо в офиса ни боли глава

Какво е „синдром на болната сграда“ и защо в офиса ни боли глава

Любопитно Преди 3 часа

В летните жеги климатикът изглежда като истинско спасение. Той помага за поддържане на комфортна температура и предпазва от прегряване. Лекарите обаче предупреждават за другата страна на монетата

Рязък обрат във времето: Гръмотевични бури обхващат голяма част от страната

Рязък обрат във времето: Гръмотевични бури обхващат голяма част от страната

България Преди 3 часа

В неделя валежи и гръмотевици се очакват на много места, докато по Черноморието времето ще остане предимно слънчево

Кола потегли без водач и затисна малко момченце

Кола потегли без водач и затисна малко момченце

България Преди 11 часа

Детето е с опасност за живота

,

Почина бившият собственик и президент на "Челси" Кен Бейтс

Свят Преди 11 часа

Бейтс купи клуба за 1 паунд през 1982 година и стана третият му най-дълго управляващ ръководител

След напрежението в региона: Иран и Оман обсъдиха сигурността на корабоплаването в Ормузкия проток

След напрежението в региона: Иран и Оман обсъдиха сигурността на корабоплаването в Ормузкия проток

Свят Преди 12 часа

Иранският външен министър Абас Арагчи посети Оман за спешни разговори относно регионалната обстановка. Техеран и Маскат обсъдиха механизми за безопасното преминаване на кораби през стратегически важния за света Ормузки проток

,

Кола се удари в спрял камион край Дупница, има жертви

България Преди 12 часа

На място е изпратена и въздушна линeйка

,

Доналд Тръмп е преминал медицински преглед и нов когнитивен тест

Свят Преди 13 часа

Американският президент Доналд Тръмп обяви, че е преминал успешен медицински преглед в центъра „Уолтър Рийд“. Той подчерта, че се е справил отлично и с когнитивен тест, но без да уточнява кога точно са били проведени изследванията

,

Повдигнаха обвинения на шофьора от тежката катастрофа на АМ „Тракия”

България Преди 13 часа

Той е задържан за срок от 72 часа с прокурорско решение