Прекланяме се пред паметта и делото на Апостола
Източник: netinfo

Днес се навършват 139 години от смъртта на Апостола на свободата Васил Левски.

Васил Иванов Кунчев (1837-1873 г.), на когото българския народ е дал признателните имена Левски, Апостола и Дякона (от дякон Игнатий), е големият идеолог и неуморният организатор на българската национална революция. Неговите политически и държавнически виждания следват духа на най-доброто от европейските демократични принципи.

Пламенното му посвещение на народното дело, нравствената му чистота и геройската му гибел само пет години преди да се "сбъдне" Освобождението, отдавна са го превърнали в икона за поколения българи.

На 26 декември 1872 г. неуморният радетел за българска свобода е заловен от турската полиция до Къкринското ханче (източно от Ловеч).

Съдът осъжда Апостола на смърт чрез обесване. На 18 февруари 1873 г. присъдата е изпълнена в околностите на София.

Днес това място се намира центъра на столицата, където е издигнат паметник на най-великия измежду българите.

Традиционно годишнината от смъртта му се чества на 19 февруари.

От 17,00 ч. в храм "Света София" ще се състои Архиерейска панихида, след която литийно шествие ще се отправи към паметника на Левски. От 18.00 ч. пред паметника на Апостола ще се проведе митинг поклонение. Слово в негова памет ще произнесе президентът Росен Плевнелиев. Премиерът Бойко Борисов също ще присъства на възпоменателна церемония.

Програмата пред паметника на Васил Левски включва литературно-музикална композиция с участието на актьора Пламен Манасиев и хорова формация "Юлангело", с диригент Йосиф Герджиков. Ще бъде представено ученическо есе, посветено на Апостола, отличено на вътрешно училищния конкурс, организиран от 26 СОУ в София.

Район "Витоша" на Столична община днес организира поход и панихида. Сборният пункт за похода, който ще премине под надслов "По пътеката на Левски", е на площада пред читалището на квартал "Драгалевци", в 10,00 ч. Драгалевският манастир, приютявал неведнъж Апостола, е финалната точка. Панихидата ще бъде отслужена в църквата на Драгалевския манастир.

От 12,00 ч. пък в Националния военно-исторически музей ще се проведе среща-разговор между родственици на Левски и младежи от SOS детски селища-България. Срещата ще започне с една от най-успешните образователни програми на музея, която е посветена на живота и делото на Апостола и разкрива по какъв начин той е част и от нашето съвремие. Участниците ще имат възможността да се докоснат до някои от малкото останали вещи на Левски, които се съхраняват в музея – косите на Дякона, запазени от майка му, кръстчето, което е носил постоянно, тасчето му за вода и личния му пистолет система "Гасер" М 1869.

Срещата ще завърши с неформален разговор между младежите и родствениците на Левски, в който участниците ще имат възможността да разберат какво е да си потомък на рода на Апостола.

Промени в организацията на транспорта

Заради честванията се забранява престоят и паркирането на превозни средства от 8,00 до 19,00 ч. в северната част на пл. "Св. Ал. Невски", на ул. "Московска" (между бул."Васил Левски" и ул."Г.С. Раковски"), бул. "Янко Сакъзов" (между ул. "Кракра" и бул. "Васил Левски"), ул. "Дунав" (между пл. "Св. Ал. Невски" и ул. "Московска").

От 15,00 до 22,00 ч. се забранява влизането на превозни средства в двете посоки по бул. "Васил Левски" (между ул. "Оборище" и бул. "Кн. Ал. Дондуков"), бул. "Янко Сакъзов" между ул. "Кракра" и бул. "Васил Левски", ул. "Московска" (между бул. "Васил Левски" и ул. "Г.С. Раковски"), ул. "Оборище" (между бул. "Васил Левски" и ул. "Г.С. Раковски"), ул. "11-ти август" (между бул. "Кн. Ал. Дондуков" и пл. "Св. Ал. Невски"), ул. "15-ти ноември" (между бул. "Цар Освободител" и пл. "Св. Ал. Невски"), ул. "Дунав" (между пл. "Св. Ал. Невски" и ул. "Московска").

Частично се променят маршрутите на тролейбусни линии 1, 2, 4 и 11 от 15,00 до 22,00 ч. Промяната при тролейбуси 1 и 2 е от бул. "Васил Левски" обратен завой при кино "Одеон", по бул. "П. Евтимий" и след това по маршрута. При линии 4 и 11 промяната е от бул. "Цар Освободител", по бул. "Васил Левски", ул. "Ген. Гурко", бул. "Евлоги и Христо Георгиеви", бул. "Цариградско шосе" и по маршрута си. Тролейбусите 1, 2 и 4, които остават в участъка от ж. к. "Х. Димитър" до ж.к. "Левски Г" ще се движат от ж. к. "Х. Димитър" по ул. "Ильо войвода" до ж. к. "Левски Г".

Днес от 13,00 ч. местно време пред паметника на Васил Левски в град Босилеград (Република Сърбия) също ще се състои възпоменателна церемония. Водещ ще бъде актрисата Василка Сугарева. В музикалната програма ще участва квартет "България". Слово ще произнесе д-р Тодор Чобанов, зам.-кмет на София и г-н Владимир Захарийев, кмет на Босилеград.

Ако обичаш някого, пусни го на свобода. Ако след това се върне, значи никой друг не го е искал.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Жертва и ранени след сблъсък на автобус и локомотив в Хамбург

Жертва и ранени след сблъсък на автобус и локомотив в Хамбург

Свят Преди 37 минути

Всички пострадали са били в автобуса по време на инцидента

Комитетът в Осло: Нобеловата награда за мир не може да бъде отстъпена от своя лауреат

Комитетът в Осло: Нобеловата награда за мир не може да бъде отстъпена от своя лауреат

Свят Преди 1 час

Той излезе с този коментар ден след като Мария Корина Мачадо подари приза, с който бе удостоена миналата година, на президента на САЩ

<p>Премиерът на Япония изненада Мелони с тържество за рождения ѝ ден</p>

Премиерът на Япония изненада Джорджа Мелони с тържество за рождения ѝ ден

Свят Преди 2 часа

Мелони, която е родена на 15 януари 1977 г., навърши вчера 49 години

Внимание, столичани! Строежът на метрото спира влаковете до "Обеля" за половин година

Внимание, столичани! Строежът на метрото спира влаковете до "Обеля" за половин година

България Преди 3 часа

Променя се маршрутът на автобусна линия № 31, която ще се движи двупосочно от ул. „Обелски път“ по бул. „Панчо Владигеров“ до метростанция „Сливница“

Социалната мрежа X претърпя глобален срив

Социалната мрежа X претърпя глобален срив

Свят Преди 3 часа

Над 45 000 сигнала за прекъсване са регистрирани в Downdetector

Зеленски: Украински екип замина за САЩ да преговаря за гаранции за сигурност

Зеленски: Украински екип замина за САЩ да преговаря за гаранции за сигурност

България Преди 3 часа

Украински официални лица заявиха, че страната ще се нуждае от 800 милиарда долара за следвоенното си възстановяване

Тежък пътен инцидент с две жертви край Леденик

Тежък пътен инцидент с две жертви край Леденик

България Преди 3 часа

Създаден е обходен маршрут за движение след катастрофата

Враг на “Хамас” се завръща в Газа

Враг на “Хамас” се завръща в Газа

Свят Преди 4 часа

Много палестинци, независимо от политическата си ориентация, бяха изненадани от появата на Сами Насман

Скандал в Украйна: Обвиниха Юлия Тимошенко в предлагане на подкупи

Скандал в Украйна: Обвиниха Юлия Тимошенко в предлагане на подкупи

Свят Преди 4 часа

Антикорупционният съд реши: Тимошенко е на свобода срещу 33 млн. гривни

Разкриха подробности за жената, застреляна от служител ICE в Минеаполис

Разкриха подробности за жената, застреляна от служител ICE в Минеаполис

Свят Преди 5 часа

Парамедиците са се опитали безуспешно да реанимират жертвата на място

Разлистваме „домовата книга“: Кой може да стане служебен премиер

Разлистваме „домовата книга“: Кой може да стане служебен премиер

България Преди 5 часа

След три неуспешни мандата - следващите стъпки по Конституция са назначаването на служебно правителство и насрочването на предсрочни парламентарни избори

Киев: Два милиона украинци са избягали от военна служба

Киев: Два милиона украинци са избягали от военна служба

Свят Преди 5 часа

Това са зашеметяващи цифри, които разкриват дълбоката криза, засягаща украинските военни сили от началото на руската агресия

<p>Закриват антикорупционната комисия, реши на първо четене правната комисия</p>

На първо четене: Правната комисия прие законопроекта за закриване на КПК

България Преди 5 часа

Проверките за незаконно имущество и конфликт на интереси се възлага на Сметната палата

Невидимите рискове и дилемите зад маската в „Телеграфно подкастът“

Невидимите рискове и дилемите зад маската в „Телеграфно подкастът“

Любопитно Преди 5 часа

Анонимният митничар е участвал в грандиозната операция, при която бяха заловени 740 кг трева на стойност 6 млн. евро

Добавките, които не бива да приемате с кафе – буквално ги „пускате в тоалетната“

Добавките, които не бива да приемате с кафе – буквално ги „пускате в тоалетната“

Любопитно Преди 5 часа

За съжаление сутрешното кафе може да повлияе на начина, по който тялото ви усвоява определени хранителни добавки