П острадалите от наводнението в Мизия през лятото на 2014 г. излизат на протест, съобщава Нова ТВ.
Хората в града са недоволни от експертизата, според която виновни за бедствието няма. Според тях сред причините за потопа е недоброто стопанисване на язовирите в региона.
Недоволните настояват да получат и помощ, за да могат да ремонтират къщите си и да има къде да живеят, след като ги изведат от временните фургони, които обитават.
В противен случай, те заплашват да направят жива верига и да затворят пътя за АЕЦ "Козлодуй".
За понеделник ми трябва инструмент, с който да окажа помощ на хората от Мизия, заяви по-късно от Ватикана премиерът Бойко Борисов.
Възложих на финансовия министър докато се прибера, да говори с кметове и с когото е необходимо, за да ми даде инструменти – дали от програмата за саниранe да пренасочим средства или да се помогне индивидуално на хората там, уточни той.
"Като заключение, експертите сочат, че се касае за катастрофално наводнение, чието избягване е било невъзможно", обясни наблюдаващ прокурор Владимир Сираков за телевизията.
Инженерът, оценявал оценявал язовирите, пък обяснява, че и празни да са били, те биха побрали всичко на всичко 16 млн. кубика. вода, докато залялата Мизия е била пет пъти повече. Това обаче не означава, че язовирите са в добро състояние и че виновни няма.
Ако някой си гледаше работата, можеше водата да е 50-60 см, а не 2-2,5 метра, смята Стоян Цековски, потърпевш от наводнението.
"Във фургона удобства има, но е тясно и лятото температурата стига до 40 градуса. Призовавам депутатите да дойдат и да видят как се живее в Мизия. След потопа те ни потопиха и никой не се интересува от нас. През последните пет месеца тук не е идвал никой", възмущава се и друг пострадал от потопа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!