Посланици реагираха на проверката на Протестна мрежа
Сотир Цацаров   
Източник: БГНЕС

П осолството на САЩ разпространи изявление относно проверките срещу активисти на "Протестна мрежа" и медии с грантове от фондация "Америка за България".

Вчера стана ясно, че прокуратурата е разпоредила данъчни проверки на хората от "Протестна мрежа", които миналата година подадоха сигнал в държавното обвинение за връзките между Делян Пеевски, банкера Цветан Василев и Николай Бареков. Сигналът срещу Пеевски не доведе до проверка. Вместо това прокуратурата е започнала действия срещу подателите му заради сигнал на Недялко Недялков от Агенция ПИК.

В изявлението на американското посолство от днес се казва, че фондация „Америка за България“ е независима организация, а дейностите й, свързани с предоставяне на грантове са напълно прозрачни и достъпни за всеки чрез сайта на фондацията.

"Ние сме убедени, че всички проверки ще бъдат проведени професионално и в пълно съответствие с приложимите разпоредби на българското законодателство, както и при зачитане на гражданските права и свободата на словото", заявяват от посолството на САЩ.

Кратък, но ясен бе и коментара на френския посланик Ксавие Лапер дьо Кабан, който написа в "Туитър" "Боряна Бецова каква ябълка е?"

 

Боряна Бецова е наблюдаващият прокурор по сигнала на Недялко Недялков. Тя беше наблюдаващ прокурор по проверката на Делян Пеевски след сигнала от "Протестна мрежа" и тогава не откри данни за извършено престъпление от депутата от ДПС.  

Въпросът за ябълката пък е препратка към предишно изказване на посланик Дьо Кабан за гнилите ябълки в българската съдебна система. Тогавашно му изявление доведе до отстраняването на съдия Румяна Ченалова за нарушения.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Три язовира у нас преливат, други девет са почти пълни

България Преди 2 минути

Язовир „Асеновец", „Пчелина" и „Панчарево" са достигнали максималния си капацитет, а от министерството започнаха контролирано изпускане на водоемите „Студена", „Тракиец" и „Ахелой"

Системата BG-ALERT е била активирана 89 пъти през 2025 г.

Системата BG-ALERT е била активирана 89 пъти през 2025 г.

България Преди 53 минути

МВР отбелязва, че е необходимо пълноценно оползотворяване на възможностите ѝ

,

Снежен капан в Турция: Над 100 населени места са без достъп заради виелици

Свят Преди 1 час

Лошото време е довело до сериозни затруднения в придвижването

.

Москва предупреди за ядрен риск в Иран и отрече „сделка“ с Вашингтон за данни

Свят Преди 1 час

Дмитрий Песков призова за незабавно дипломатическо решение и определи като „фалшиво съобщение“ информацията, че Москва е предложила на САЩ размяна на разузнавателни данни за Киев и Техеран

Сатанинско проклятие и слухове за обезглавяване: Истината за ужасяващия край на Джейн Мансфийлд

Сатанинско проклятие и слухове за обезглавяване: Истината за ужасяващия край на Джейн Мансфийлд

Свят Преди 1 час

Погрешно се смята, че Джейн Мансфийлд е починала, когато е била обезглавена при фатална автомобилна катастрофа през юни 1967 г., но истината е още по-зловеща - и много по-тъжна

Лавров предупреди: Войната срещу Иран се разпространява към Каспийско море

Лавров предупреди: Войната срещу Иран се разпространява към Каспийско море

Свят Преди 2 часа

Москва изрази сериозно безпокойство от атаките срещу иранската ядрена инфраструктура и предупреди за „неприемливи рискове“ за сигурността и околната среда при евентуален удар по АЕЦ „Бушер“

.

Кой ще е следващият шеф на ООН и ще бъде ли за първи път жена

Свят Преди 2 часа

Надпреварата за нов генерален секретар на ООН започна официално. Докато Рафаел Гроси, Мишел Бачелет и Ребека Гринспан водят в прогнозите, светът чака да разбере дали най-високият дипломатически пост най-после ще бъде зает от жена

,

Парадокс във Видин: Избирателите са с 10 000 повече от жителите

България Преди 2 часа

Оповестените данни от изборната комисия са предварителни и служат за ориентир в колко секции да има машини за гласуване

Какво е "хентай" – анимираното порно, което стана най-търсената категория за 2024 и 2025 г.

Какво е "хентай" – анимираното порно, което стана най-търсената категория за 2024 и 2025 г.

Любопитно Преди 2 часа

Самата дума е съкращение от японското „хентай сейоку“, което буквално се превежда като „перверзия“

Тайното послание на принцеса Кейт към кралица Камила

Тайното послание на принцеса Кейт към кралица Камила

Любопитно Преди 2 часа

Кралят поведе кралското семейство в посрещането на игерийския президент Бола Ахмед Тинубу и съпругата му, първата дама Олуреми Тинубу в Уиндзор, завършвайки с бляскав държавен банкет, на който монархът вдигна сърдечен тост