Сега българинът плаща 400 млн. лв. за здравеопазване под масата, което се равнява на 1,5% от здравната осигуровка, съобщи д-р Пламен Цеков, заместник-председател на парламентарната комисия по здравеопазване.
По думите му, българите не са сигурни, че парите, които официално внасят, няма да отидат в "черните каси".
"Стремим се да създадем ясни правила и да елиминираме узаконената корупция в болниците.
За това трябва да се постигне унифициране на услугата във всички болници, съобразно медицинските стандарти пациентите да плащат само здравната си осигуровка", каза д-р Цеков.
Направили сме първоначални разчети за минимално ниво на заплащане от 1100 евро за лекарите и 400 евро за сестрите, каза заместник-министърът на здравеопазването Валерий Митрев.
Според него това може да се постигне в рамките на сумата от 1,2 млрд. лв., която в момента се заделя за здравеопазване, ако се преструктурират лечебните заведения и коректно си изпълняват обществените поръчки.
При сондаж, направен от здравното министерство, било установено, че много лечебни заведения купували лекарства, чиито цени са по-високи от предлаганите в аптеките в градската мрежа.
Ресурсът при новото заплащане няма да се формира на базата на преминал болен, а чрез делегирани бюджети.
Очаква се до края на март да бъдат изработени медицинските стандарти, а до края на април карти за съответствие на болничните заведения с тези стандарти.
Най-важното за НЗОК е да определи финансовите параметри за второто тримесечие, каза директорът на касата Жени Начева.
Тя увери, че здравната каса няма да допусне компромиси с лечебни заведения, които не са сключили договори по правилата.
Много важно за НЗОК било да спре ръста в натрупване на задължения в лечебните заведения, които средногодишно нарастват с около 100 млн. лв.
Сега има 1,5 млн. неосигурени лица, каза още Начева.
Валерий Митрев съобщи още, че в края на май ще бъде ясно какъв ресурс може да бъде "изстискан "от системата поради липса на добро качество.
Тези пари ще се дадат на болниците за долекуване. В момента неефективният ресурс се оценява на 350-400 млн. лв.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!