Задържаха петима писатели при Народното събрание
Задържаха петима писатели при Народното събрание   
Източник: danswithme.com
Пи ицаи задържаха и снеха обяснения от петима писатели, които демонстративно прескочиха металните ограждения около сградата на Народното събрание и влязоха в охраняваната зона, съобщи БНТ.

Те бяха Ясен Атанасов, Иван Димитров, Милена Фучеджиева, Димитър Кенаров и Александър Кръстев, както и режисьорката Тея Сугарева и нейния брат Стефан Сугарев, чийто баща е обявилият гладна стачка поет и общественик Едвин Сугарев.

Петимата бяха придружени от полицаите към бус, където са им били снети обяснения.

При акцията си петимата заявиха, че целта им - с ироничното "Грабвайте телата!..." - е протестът с искане за оставка на правителството на Орешарски да бъде най-сетне чут и вътре в залата на Народното събрание.

"Прескочихме с надпис "Грабвайте телата", за да разберат хората, че могат да ни ограничават физически, но никой не може да ни отнеме вярата. Това правителство трябва да бъде свалено, защото е престъпно за страната", заяви пред БНТ Ясен Атанасов.

По същото време протестиращият гражданин

Чавдар Янев направи опит да се самозапали пред сградата на Висшия съдебен съвет (ВСС),

където има около 60 души.

Мъжът се залял с бензин и е направил опит да се запали. Полицаи го спрели и му оказали помощ. Човекът видимо не е много пострадал, съобщи "Фокус".

Главният прокурор Сотир Цацаров отишъл да разговаря с мъжа в патрулна кола на полицията.

Чавдар Янев участва в зимните протести заедно с движение "Орлов мост". Преди това направи гладна стачка пред сградата на ВСС заради неравнопоставеността в съдебната система между хората и монополите. Той опита да се самозапали и на 10 май.


След 9,30 гражданите започнаха да замерят служебния вход на Народното събрание с яйца.

Репортер на "Фокус" съобщава, че няколко протестиращи са били отведени за проверка на личните документи, един човек е задържан.

В 28-ия ден на протеста, по-рано днес над 100 протестиращи блокираха движението по бул. "Цар Освободител" от Софийския университет "Св.  Климент Охридски" до ул. "Раковски", предаде Агенция "Фокус".

Скандирайки "Оставка!" и "Мафия!", събралите се за поредна сутрин пият кафе пред парламента в знак на недоволство.

На пътното платно пред сградата на Народното събрание и при северния служебен вход има още стотина граждани, които освиркват и скандират.

Към 8,40 повечето народни представители от групите на БСП, ДПС и "Атака" бяха организирано доведени в парламента с микробуси.

В знак на солидарност с протеста се включиха над 30 велосипедисти, които бяха посрещнати с аплодисменти.

На паметника на Цар Освободител срещу Народното събрание е закачен голям лозунг: "Оставаме пред парламента до оставка".

В това време председателят на Народното събрание Михаил Миков обяви, че има кворум, честити новородения син на председателя на БСП Сергей Станишев и откри заседанието.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Трифонов: Две служителки на МЗ са били нападнати при опит да напуснат парламента</p>

Слави Трифонов: Две служителки на МЗ са били нападнати при опит да напуснат парламента

България Преди 6 часа

Той отбелязва, че служителките нямат отношение към протеста

Около 1250 цивилни все още остават в Покровск

Около 1250 цивилни все още остават в Покровск

Свят Преди 7 часа

В последните седмици в Покровск се водят боеве между украинските и руските сили

Военен преврат в Гвинея Бисау - президентът Ембало е арестуван

Военен преврат в Гвинея Бисау - президентът Ембало е арестуван

Свят Преди 8 часа

Днешните събития се разиграват в момент, когато се очакваха резултатите от състоялите се в неделя президентски и парламентарни избори

Макрон на ключова среща в Китай

Макрон на ключова среща в Китай

Свят Преди 9 часа

Макрон ще се срещне със Си Цзинпин "в съответствие с желанието за поддържане на постоянен и взискателен диалог с Китай"

Съдия свали обвиненията срещу Тръмп за намеса в изборите в Джорджия

Съдия свали обвиненията срещу Тръмп за намеса в изборите в Джорджия

Свят Преди 9 часа

Адвокатът на Тръмп Стив Садоу, похвали отхвърлянето на обвиненията, заявявайки, че делото никога не е трябвало да бъде завеждано

Полша реагира на решението на ЕС за еднополовите бракове

Полша реагира на решението на ЕС за еднополовите бракове

Свят Преди 9 часа

Туск каза, че "никой няма да ни налага нищо по този въпрос"

Кремъл: Информационни течове саботират мирните преговори

Кремъл: Информационни течове саботират мирните преговори

Свят Преди 10 часа

Песков допълни, че постигането на мирно уреждане на конфликта в Украйна в момента е от първостепенно значение

На второ четене: Бюджетната комисия прие план-сметките на НЗОК и ДОО за 2026 г.

На второ четене: Бюджетната комисия прие план-сметките на НЗОК и ДОО за 2026 г.

България Преди 11 часа

Това се случи след скандали и блокада на заседанието

<p>Станков: В България има достатъчно горива, за разлика от Сърбия</p>

Жечо Станков: В България има достатъчно горива, за разлика от Сърбия

България Преди 11 часа

Той не вижда проблем дерогацията за “Лукойл” да бъде удължена

Европрокуратурата разби голяма схема за ДДС измами за над 78 млн. евро

Европрокуратурата разби голяма схема за ДДС измами за над 78 млн. евро

Свят Преди 11 часа

Арестите и претърсванията бяха извършени съвместно от офисите на Европейската прокуратура в Загреб и Венеция

<p>Кац предупреди, че няма да има &quot;спокойствие&quot; в Ливан</p>

Кац предупреди, че няма да има "спокойствие" в Ливан без сигурност за Израел

Свят Преди 11 часа

До изявлението се стига, след като през последните седмици Израел засили военните си операции в Ливан

От утре: Revolut спира да обработва левови преводи

От утре: Revolut спира да обработва левови преводи

България Преди 12 часа

Банката вече е информирала клиентите си чрез първоначално уведомление за прехода към новата валута

Расте броят на жертвите на смъртоносния пожар в Хонконг

Расте броят на жертвите на смъртоносния пожар в Хонконг

Свят Преди 12 часа

Около 700 жители са били евакуирани и настанени във временни центрове

Откриха нов начин за отслабване

Откриха нов начин за отслабване

Любопитно Преди 12 часа

Ензимът HSL стартира разграждането на мазнините, когато организмът се нуждае от енергия – например при гладуване или стрес