Т рапезата на новогодишната нощ трябва да е богата и изобилна, но се подрежда в зависимост от регионални особености и вкусовете на семействата, разказва за БГНЕС Иглика Мишкова, уредник на Националния етнографски музей към БАН.
Някога вечерта срещу празника се извършвала втората след Бъдни вечер кадена вечеря, наричана „кадилка“ или „кандилка“. На нея са подреждали пита и сготвено свинско месо. Трапезата се прикадявала от най-възрастния, а момите и ергените скривали първата хапка от питата под възглавницата, за да сънуват бъдещия си жених или невеста.
В някои региони основното ястие е приготвено от свинско, в други – от петел или кокошка.
В новогодишната баница се слагат дрянови пъпки, които са предварително наречени. По това какво се е паднало на членовете на фамилиите се гадае за късмета им през годината. В някои региони за Нова година се прави пита, в която се слага паричка и по това в чие парче е парата се вижда у кого ще е късметът през идната година.
Съществуват и много поверия около новогодишната нощ – трапезата трябва да е богата и изобилна, за да се гарантира берекетлийска година, а в джоба си трябва да имаш паричка, та да не страдаш от безпаричие през годината.
В началото на новата година се правят и
множество гадания,
свързани със здравето и благополучието на семействата, добитъка и нивите.
В някои региони от прикадения кромид от трапезата са нарязвали 12 люспи – кръгчета, които наричали на 12-те месеца на годината. Във всяко от тях слагали сол и ги нареждали на масата. На сутринта наблюдавали стопената сол и по наречения месец вярвали, че тогава времето ще е дъждовно. Там, където не се е стопила солта, времето щяло да е сухо и ясно.
Популярна е практиката в огнището да се хвърлят дряновите пъпки и по разпукването им се гадае за здравето на членовете на фамилията.
Сурвакането
се извършва на първия ден на Новата година като пожелание за здраве и плодородие. Това е древен обичай от езически времена. Сурвачката е символ на здраве, изобилие и плодородие. Затова дрянът трябва да е накичен със сушени плодове, ядки, кравайчета и зърна, монетки.
Вълната е често срещан елемент за декорация на сурвачките и се свързва с плодородието при животните.
И докато в годините на социализма акцентът бе поставен върху новогодишните празненства, а днес все по-голяма част от семействата приемат като най-важен празник Рождество Христово. Коледата остава един от най-семейните празници, събиращ близките заедно. А посрещането на Новата година повече хора приемат като възможност за среща с приятели.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!