НЦИОМ: Повече хора в църквите за Великден
Източник: Красимир Делчев, БГНЕС
Зп последните пет години 7% повече българи честват Възкресение Христово като голям религиозен празник (от 50% през април 2007 г. на 57% сега).

Това сочат данни от национално представително изследване на НЦИОМ, проведено между 30 март и 6 април 2012 г. сред 1000 пълнолетни български граждани.

Над половината от българите твърдят, че посещават тържествените църковни служби за празника. Според данните повече хора ще ги посетят тази година - 52,5% (срещу 48,8% през 2007 г.).

Тази година 19,6 на сто от анкетираните спазват частично великденските пости. За сравнение преди пет години такъв отговор са дали 23,8%.

Малко българи постят напълно - 3,6% сега и 3,9% през 2007 г.

Същевременно с 9% намаляват празнуващите Великден, без религиозният мотив да е от първостепенна важност за тях (от 40% на 31%).

Едва 4% от анкетираните по принцип не отдават особено значение на празника. За 9% пък той не присъства в техните религиозни и културни традиции.

Великден най-често е сочен като важен религиозен празник

от столичаните, от висшистите, от хората на възраст между 40 и 59 години и от жените.

Мъжете, респондентите между 30 и 39 години, както и жителите на областните градове по-често от останалите сочат, че празнуват, без да отдават толкова значение на религията.

Общо две трети от самоопределилите се като православни християни посочват, че ще празнуват Възкресение Христово като религиозен празник, а 1/3 - без това да е водещо за тях.

Повечето от интервюираните, които посочват, че не са вярващи, също възнамеряват да отбележат този ден по някакъв начин.

Промените, настъпили през последните години, са свързани с известно намаляване на дела на хората, които боядисват яйца и купуват козунаци за Великден, отбелязват от НЦИОМ.

Доколкото домашното месене на козунаци не компенсира

намаленото купуване, логичното обяснение може да се търси в икономическите трудности, които българите изпитват, коментират от социологическата агенция.

В масовите представи, обаче, празникът традиционно се свързва именно с боядисването на яйца, с купуването на козунаци и с поздрава "Христос Воскресе!".

98% от определящите се като православни християни посочват, че в семействата им се боядисват яйца за празника, 93% - че се поздравяват с"Христос Воскресе!", и 88% – че купуват козунаци.

Жените,анкетираните на възраст между 50 и 59 години, заможните и жителите на селата по-често от останалите посочват, че в семейството им се месят козунаци.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Бившият полицай Тодор Лапков застана пред Пловдивския окръжен съд, където прокуратурата поиска най-тежката мярка „задържане под стража“ за жестокото убийство и разфасоване на 21-годишния Митко Димитров

Бивш полицай с пълни самопризнания по делото за убийството на 21-годишен

България Преди 12 минути

Прокуратурата в Пловдив поиска най-тежката мярка „задържане под стража“

.

Скандал в Белгия: Принц Лоран призна 26-годишен продавач на коли за свой син

Любопитно Преди 28 минути

Белгийският принц Лоран законно призна 26-годишния Клеман Ванденкеркхове за свой роден син след тайна церемония. Младият мъж е плод на афера с известна певица, но няма да получи право да наследява трона или държавна издръжка

Снимката е илюстративна

Надежда за милиони: Нова иРНК ваксина променя борбата с рака на кожата

Свят Преди 58 минути

Междинният анализ показва, че са постигнати целите за предотвратяване на рецидив и разпространение на рака

Правилата са насочени към действия, които пречат на останалите посетители, а не към обикновените семейни събирания в парковете.

Терзиев за глобите в парковете: Няма санкция за детски рожден ден или каране на колело

Парите ни Преди 1 час

Кметът на София уточни кои действия могат да доведат до санкция и призова неправомерно глобените да сигнализират

Заплахи с оръжия по видеовръзка и мними кредити: Закопчаха рекетьори в София и Ямбол

Заплахи с оръжия по видеовръзка и мними кредити: Закопчаха рекетьори в София и Ямбол

България Преди 1 час

Престъплението е извършено между 8 и 15 юли 2026 г., съобщиха от прокуратурата

NYT: Какво стои зад заплахите на Тръмп за икономическа война срещу Иран?

NYT: Какво стои зад заплахите на Тръмп за икономическа война срещу Иран?

Свят Преди 1 час

Вашингтон засилва санкциите и икономическия натиск, докато се стреми да избегне нови мащабни военни действия

ЦИК определи правилата за регистрация за участие в изборите за президент

ЦИК определи правилата за регистрация за участие в изборите за президент

България Преди 1 час

Инициативните комитети за независими кандидати трябва да подадат заявленията си до 14 септември

Временното прекъсване засяга електронното отразяване на платените вноски и може да създаде затруднения за хора, които тепърва възстановяват здравните си права.

Платените здравни вноски няма да се отразяват автоматично за няколко дни

Парите ни Преди 1 час

НЗОК съветва хората с прекъснати права, на които им предстои лечение, да платят дължимото най-късно до 26 август

<p>Медицински феномен: Излекуваха питон от рак&nbsp;</p>

Медицински феномен: Излекуваха питон от рак с иновативна терапия за хора

Любопитно Преди 1 час

Ветеринари и онколози използваха за първи път в света електрохимиотерапия, за да спасят живота на 4,5-метровия питон Джоди Фостър. След сложна операция и иновативно лечение, влечугото се възстанови напълно от коварния раков тумор

Защо все повече българи затъват с по няколко бързи кредита

Защо все повече българи затъват с по няколко бързи кредита

Парите ни Преди 1 час

Кредитни консултанти предупреждават, че най-уязвими са хората с ниски доходи и заеми, които трудно могат да обслужват

„Ученически отдих и спорт“ с 18,7 млн. лв. натрупана загуба

„Ученически отдих и спорт“ с 18,7 млн. лв. натрупана загуба

България Преди 1 час

От 134 почивни бази само 26 работят, а дружеството е в тежко финансово състояние

Жестока трагедия в САЩ: Лекарка забрави 10-месечното си внуче в нагорещена кола за 8 часа

Жестока трагедия в САЩ: Лекарка забрави 10-месечното си внуче в нагорещена кола за 8 часа

Свят Преди 1 час

Бебето почина при температура от 46 градуса на задната седалка, докато бабата работела в медицинската клиника отвън

Сергей Рябков

Кремъл с условие за край на войната - Москва чака нови предложения

Свят Преди 1 час

Заместник-министърът на външните работи Сергей Рябков заяви, че предложенията трябва да отразяват реалностите на терен

<p>Опасният нов баланс на Корейския полуостров</p>

Между Вашингтон и Москва – рисковете, пред които е изправен Корейският полуостров

Свят Преди 1 час

Увеличава ли се опасността от избухването на военен конфликт между Северна и Южна Корея

Планински спасители помогнаха на пострадало дете на Витоша

Планински спасители помогнаха на пострадало дете на Витоша

България Преди 1 час

Спасителната акция е проведена в района на Малък резен.